Produkcja podkładu karaoke - koszt produkcji

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Caramba78
Posty: 6
Rejestracja: sobota 05 sty 2013, 00:00

Produkcja podkładu karaoke - koszt produkcji

Post autor: Caramba78 » sobota 05 sty 2013, 22:15

Witam!


Mam pytanie. Zamierzam podpisac umowę z firmą, która prowadzi serwis internetowy karaoke wraz ze sprzedażą podkładów mp3. Umowa ma dotyczyć zlecenia produkcji podkładów.


Zastanawiam się jaką stawkę mógłbym zarządać za produkcje jednego podkładu? Mam tutaj na myśli w pełni wyprodukowany w 100% podkład opierający się o wirtualne instrumenty (wtyczki), sample, bazując tylko na oryginalnej linii melodycznej a reszta wykonywana samodzielnie ale tak aby podkład brzmiał bardzo podobnie jak oryginalny.


Cały czas nie wiem ile takie coś mogło by kosztować skoro nie jest to zupełnie własna, autorska produkcja a praca na zasadzie ponownej produkcji czegoś co już istnieje. Jak ustalić cenę takiej usługi? Co należy wziąć pod uwagę? I ile Waszym zdaniem najmniej powinna kosztować produkcja takiego podkładu aby nie robić tego " za darmo" -aby to nie były jedynie grosze?


Awatar użytkownika
a
Posty: 380
Rejestracja: piątek 08 paź 2004, 00:00
Kontakt:

Re: Produkcja podkładu karaoke - koszt produkcji

Post autor: a » niedziela 06 sty 2013, 12:10

Co należy wziąć pod uwagę? I ile Waszym zdaniem najmniej powinna kosztować produkcja takiego podkładu aby nie robić tego " za darmo" -aby to nie były jedynie grosze?... 


Głupie pytanie.


Wyceń się, policz ile kosztuje dzien pracy, ile wydałeś na sprzęt oraz oprogramowanie i w jakim okresie chcesz by ci się koszty zwróciły. Dolicz podatki, inne kosty oraz marżę stosowną do poziomu produkcji i wyjdzie ci cena. Chcesz robić biznes - zrób biznesplan.


I rada/sugestia: nie psuj rynku oddając za grosze. Lepiej robić swoje niż tracić czas na pracę za (pół)free.

http://www.superstereo.pl

Awatar użytkownika
Tadeo
Posty: 1609
Rejestracja: piątek 31 sty 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Produkcja podkładu karaoke - koszt produkcji

Post autor: Tadeo » niedziela 06 sty 2013, 13:05

w moim przypadku jest to od 500 do 2tys zl w zaleznosci od czasu poswieconemu na produkcje a ten zależy od rodzaju podkładu oraz czy klient życzy sobie np udział muzyków sesyjnych w produkcji

Caramba78
Posty: 6
Rejestracja: sobota 05 sty 2013, 00:00

Re: Produkcja podkładu karaoke - koszt produkcji

Post autor: Caramba78 » poniedziałek 07 sty 2013, 00:18

Zgadza się tylko powiedzmy sobie szczerze, kto zleci wykonanie podkładu dla celów karaoke na bazie istniejącego już oryginalnego utworu typu M. Rodowicz - Małgośka, Rihanna - Diamonds i zapłaci za coś takiego nie wiem 500-1000 zł.


Nie znajdzie się i wtedy ktoś poszuka kogoś innego, który zrobi to taniej. Tym bardziej że w sieci krążą podkłady za grosze..


Skoro w okolicach 1000 zł można znaleźć producenta, który zrobi surowy aranż do autorskiej, niezaleznej produkcji to obawiam się że za takie pieniądze nikt nie będzie nikogo zatrudniał aby tworzył ponowne aranże istniejących nagrań.


 


Stąd ja osobiście myślałem o kwocie tak max 100 zł, ale skoro mówicie że to nie ma sensu?..


Muzycy tutaj nie są aż tak istotni bo wystarczą wtyczki i wszystko wykonane cyfrowo w DAW, w komputerze, natomiast no czas się liczy i też sprzet/oprogramowanie, no ale tak jak mówie wątpie żeby ktoś zapłacił za pojedynczy podkład aż takie pieniądze.


 


No bo taki prosty przykład czy za namalowanie przez studenta ASP obrazu typu "Babie Lato" Chełmońskiego zapłacił by ktoś tyle co autorski obraz własny? Obawiam się że nie.


Awatar użytkownika
a
Posty: 380
Rejestracja: piątek 08 paź 2004, 00:00
Kontakt:

Re: Produkcja podkładu karaoke - koszt produkcji

Post autor: a » poniedziałek 07 sty 2013, 11:08

100 zł? Błagam... Tak nisko cenisz swój czas i osobę? Nawet jak jesteś w stanie zrobić to w godzinę na klawiszu, to i tak należy zawołać więcej.


Pomyśl - szarpiąc się po 100 zł nigdy nie zarobisz na życie. Codziennie będziesz musiał zrobić 1 podkład karaoke by wyżywić rodzinę. Łapiesz? To nie ma sensu. Nie po to człowiek zajmuje się muzyką by harować :)


Wydaj jak inni na oprogramowanie i sprzęt trochę grosza to zrozumiesz dlaczego inni wołąją minimum 500 za włączenie aparatury. A jesli chodzi o malarzy, to za świeżutką i wierną kopię Babiego Lata dam od ręki 150 :). Ale dobry kopista nie hańbi się pracą za takie pieniądze bo farb w internecie nie dają tylko musi ciągle kupować tubki minimum po 50 zł za kolor.

http://www.superstereo.pl

Caramba78
Posty: 6
Rejestracja: sobota 05 sty 2013, 00:00

Re: Produkcja podkładu karaoke - koszt produkcji

Post autor: Caramba78 » poniedziałek 07 sty 2013, 15:35

No ok, tylko zastanówmy się czy na polskie realia ktoś będzie wstanie zapłacić 500-1000 zł za jeden podkład KARAOKE? Tak jak w przypadku tego obrazu to nigdy nie będzie oryginalny utwór.


Wątpie...


I teraz oferując takie stawki kontrahent zrezygnuje i jak znam życie znajdzie jakiegoś pasjonata, który nie trudniąc się tym profesjonalnie może nawet bez sprzętu i legalnego oprogramowania zrobi za 30-50 zł. Żeby sobie dorobić, nie wiem jakiś student, uczeń szkoły średniej..


Obawiam się ze to tak nie bedzie że no nie ma nikogo to będą płacić 500 zł..


To tak jak remont w domu..gdy się bierze firme koszty są wysokie nawet po 15-20 tys..


Jacyś tam majsterkowicze zrobią tak remont za 5-6 tys..i wiadomo że nikt nie weźmie firmy..


Dlatego dla mnie to jest kontrowersyjne takie stawki za ponowne odtworzenie oryginalnego utworu.


A sprzęt mam i to taki całkiem niezły, może to nie jest studio jak w Los Angeles ale też nie są to jakieś sprzęty z marketu. Wiadomo komputer, dwa monitory, 2 pary monitorów studyjnych itd..interfejs..


Ale z kolei nie wydaje mi się abym mógl zarządać kwoty za pojedynczy podkład chociaż 1/4 zainwestowanyc pieniedzy  w taki sprzęt.


Poza tym ja nie myśle w kategoriach życie-rodzina..to też ma być takie ta dorobienie ale na troche innym poziomie bo mam sprzęt nie jest to w 100% amatorskie zajęcie..Ale też jako głowne, nawet bym nie chciał..


Reasumując zdaje sobie sprawe ze to mała stawka..ale z drugej strony przykładowo 500 zł to można dać i siedzieć bezczynnie i patrzeć w zakupiony sprzęt jak w obrazek bo zlecen tak szybko nie bedzie...


Pietro
Posty: 771
Rejestracja: sobota 27 maja 2006, 00:00

Re: Produkcja podkładu karaoke - koszt produkcji

Post autor: Pietro » poniedziałek 07 sty 2013, 17:42

No to jak masz już założoną swoją odpowiedź, to po co pytasz na forum ;)?


Za 100zł to szkoda w ogóle komputera odpalać. Za 30zł to im student ukradnie midi z sieci i podłoży swoje ukradzione brzmienia, i nadal będzie brzmiało jak podkład za 30zł.


500zł brzmi jak sensowne minimum. Spędzisz na każdym kawałku co najmniej 3 dni, bo mówiłeś, że chcesz porządnie zrobić.


Podkłady na stronach karaoke kosztują od 5 do 15zł za ściągnięcie. To im starczą 2 ściągnięcia, żeby opłacić przysłowiowego studenta, 10, żeby opłacić Twój podkład za stówę. Ale fakt jest taki, że na popularnych serwisach polskich ściągnięcia liczą się w tysiącach. Powinno Ci to dać do myślenia.


- Piotr


Awatar użytkownika
Tadeo
Posty: 1609
Rejestracja: piątek 31 sty 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Produkcja podkładu karaoke - koszt produkcji

Post autor: Tadeo » poniedziałek 07 sty 2013, 19:06



koszt produkcji to jedno a rodzaj udzielonej licencji i opłata z tym związana to inna bajka


warto się cenić


Caramba78
Posty: 6
Rejestracja: sobota 05 sty 2013, 00:00

Re: Produkcja podkładu karaoke - koszt produkcji

Post autor: Caramba78 » poniedziałek 07 sty 2013, 19:33

No tak produkcja to jedno a prawa, licencje itd to drugie..


Ale ja narazie mówie tylko o samej produkcji.


I teraz wg mnie oferując 500 zł/ pojedyczny podkład dla celów karaoke, trzeba być chyba mocno naiwnym i optymistycznie nastawionym że ktoś skorzysta z oferty..


Przy 40 podkładach wychodzi 20 000, to już są koszty wyprodukowania całej indywidualnej, własnej płyty artysty na takim wg mnie niezłym poziomie.


Ale ok coś już wiem..pytam dlatego, że sam nie wiem jak do tego podejsc..


Nie jestem zupełnie zielony ale nie jestem także żadnym wzorcem i jakimś znanym producentem, stąd ciężka sprawa..


Ale to tak samo jak z innymi usługami, dlaczego w jednym studiu mastering kosztuje 50 zł od utworu, zaś w innym 250-300 zł..no są takie różnice..


Albo miks całego utworu 100 zł a w innym przypadku 40 zł od pojedynczej ściezki, co przy 3 ścieżkach da cenę ponad 100 zł.


Ja zawsze wyznwałem zasade że trzeba być elastycznym tzn nie oferować abstrakcyjnych kwot ani też nie robić niczego "za darmo".


Nie wiem jak do tego podejsc bo zarządać nawet 2 tys to nie problem, tylko problem taki czy będą jakieś zlecenie przy takich "sumach".


Awatar użytkownika
Tadeo
Posty: 1609
Rejestracja: piątek 31 sty 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Produkcja podkładu karaoke - koszt produkcji

Post autor: Tadeo » poniedziałek 07 sty 2013, 21:56

jesli np oswiatowa placówka pozyskała granty i we wniosku przeznaczyli 20000 na produkcje materiału dla celów integracyjno szkoleniowych to dlaczego nie spełnić ich wymogów...qmasz;)


oczywiscie zdarza sie ze przyjdzie pani krysia z podstawówki obok co z dziecmi ma zajecia i wtedy ja wyciagam keyboard i trzaskam podklad za stówke, przyznaje


pozwodzonka i pozdrawiam


tadek


ODPOWIEDZ