Jak dzięki EQ osiągnąć częstotliwość powyżej 6k?!

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Awatar użytkownika
Elfuello
Posty: 339
Rejestracja: poniedziałek 15 lis 2004, 00:00

Jak dzięki EQ osiągnąć częstotliwość powyżej 6k?!

Post autor: Elfuello » wtorek 07 lut 2006, 03:02

Nie krzyczcie tylko,bo przyznaję, że analizować EQ zacząłem się niedawno. Zawsze robiłem na ucho wszystko, ale teraz postanowiłem przypatrzeć się bliżej zachodnimi produkcjami.....a dokładnie poobserwować co się dzieje na EQ za pomocą różnych wtyczek analyze. I co mnie ździwiło.....utworki wszędzie zahaczają ze sporą dawką db właśnie na częśtotliwościach powyżej 6k....a ja za chol### nie mogę wskoczyć na to. Gitara, perkusja, talerze....wszystko trzyma się dołu i środka. Wątpię, by to nie miało znaczenia, bo dźwięk jest ciągle jakiś plastikowy bez tych np.10k. Szukam jakiejś praktycznej wtyczki, która będzie mogła na to zaradzić.



ps. jeśli coś tutaj za bardzo pofantazjowałem to pardon:) Pytam się grzecznie, bo mnie to zaciekawiło. W końcu ucho po jakimś czasie też zaczyna zawodzić i trzeba wesprzeć się liczbami;)
[addsig]
Universal Audio Apollo Twin / Adam A7 / Native Kontrol S49 / Native Komplete 10 Ultimate / Pro Tools 12 / Samplitude Pro X3 Suite

Awatar użytkownika
Elfuello
Posty: 339
Rejestracja: poniedziałek 15 lis 2004, 00:00

Re: Jak dzięki EQ osiągnąć częstotliwość powyżej 6k?!

Post autor: Elfuello » wtorek 07 lut 2006, 03:05

.....i przepraszam, że tak chaotycznie napisane i z błędami (zauważyłem po fakcie hehe;), ale pracując w nocy człowiekowi mózg się już lasuje od tych przesterowanych gitar;)
[addsig]
Universal Audio Apollo Twin / Adam A7 / Native Kontrol S49 / Native Komplete 10 Ultimate / Pro Tools 12 / Samplitude Pro X3 Suite

Awatar użytkownika
Dobmatt
Posty: 462
Rejestracja: środa 13 mar 2002, 00:00

Re: Jak dzięki EQ osiągnąć częstotliwość powyżej 6k?!

Post autor: Dobmatt » wtorek 07 lut 2006, 04:49

Niestety bez krzyków się nie obejdzie ... Jeśli - jak dumnie informujesz na dole posta - jesteś muzykiem multi-instrumentalistą - to jakim cudem masz problemy ze zrozumieniem tak podstawowego procesu jak korektura brzmienia!!!



Po pierwsze: EQ jest - wbrew pozorom - zabiegiem filtracyjnym, substraktywnym. Jest tu duże podobieństwo do syntezy, która również kreuje brzmienia odfiltrowując określone pasma słyszalnego spektrum, które wytwarzają oscylatory. Przy pełnym otwarciu filtrów brzmienie jest ostre, agresywne, przesycone harmonicznie, najczęściej mało atrakcyjne. W przypadku korektora byłoby to odpowiednikiem ustawienia wszystkich suwaków pasmowych na górze (na ogół +12dB), co oznacza po prostu wzmocnienie całego sygnału o 12dB. W pozycji 0dB nic się nie zmienia, ale wszystkie istotne dla danego materiału muzycznego pasma częstotliwości powinny być wyraźnie słyszalne. EQ służy do subtelnej korektury brzmienia, odejmując raczej z bardziej agresywnych zakresów spektrum, niż dodając do słabiej słyszalnych. Jeśli dodawanie nic nie daje, to znaczy, że tych częstotliwości nie ma w dyskutowanym materiale.



Pojęcia nie mamy czego Ty tam słuchasz. Czy to jest jakiś oryginalny materiał nagrany w Twoim studiu, czy też komercyjne płyty? Istnieje możliwość, że system monitoringu nie jest prawidłowo ustawiony w torze wzmacniacza mocy. Sprawdź także ustawienia w mikserze karty, który może mieć swoje korektory. W każdym razie żadne urządzenie, żadna wtyczka nie podkreśli wartości, która jest nieobecna w sygnale audio. Sprobuj - nie zmieniając parametrów korektury - porównać jakieś wzorcowe nagranie ze swoim materiałem. To powinno wyjasnić mnóstwo wątpliwości ...



MD.
Wlasciciel studia nagraniowego Youtopia w Edmonton, Kanada, tamze mieszkajacy na stale od 1985. Od 1997 staly wspolpracownik magazynu EiS, specjalizujacy sie w testach i recenzjach hardware i software dla produkcji studyjnej.

Awatar użytkownika
tomsfactory
Posty: 233
Rejestracja: niedziela 27 kwie 2003, 00:00

Re: Jak dzięki EQ osiągnąć częstotliwość powyżej 6k?!

Post autor: tomsfactory » wtorek 07 lut 2006, 07:07

Gitara, perkusja, talerze....wszystko trzyma się dołu i środka. Wątpię, by to nie miało znaczenia, bo dźwięk jest ciągle jakiś plastikowy bez tych np.10k. Szukam jakiejś praktycznej wtyczki, która będzie mogła na to zaradzić.

*********************

Jesli blachy perkusyjne nie dochodzą ci nawet do 6 k to raczej poszukaj porzadnych blaszek a nie EQ :)




Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Jak dzięki EQ osiągnąć częstotliwość powyżej 6k?!

Post autor: DJOZD » wtorek 07 lut 2006, 07:44

... Gitara, perkusja, talerze....wszystko trzyma się dołu i środka. Wątpię, by to nie miało znaczenia, bo dźwięk jest ciągle jakiś plastikowy bez tych np.10k. Szukam jakiejś praktycznej wtyczki, która będzie mogła na to zaradzić.

*********************

Jesli blachy perkusyjne nie dochodzą ci nawet do 6 k to raczej poszukaj porzadnych blaszek a nie EQ :)



...

**********************

Nie zabardzo rozumiem. Twoj materiał nie zawiera tych częstotliwości?Może faktycznie niektore slady ich nie mają, ale nie znaczy ze mieć muszą. Korektorem nie podbijesz pasma którego fizycznie materiał nie zawiera. JEdyne co przychodzi mi do głowy to procesory psychoakustyczne generujące harmoniczne o różnych częstotliwościach których nie zawiera materiał źródłowy.



Zastanawia mnie i jaki dźwięk ci chodzi mówiąc ze jest plastikowy bez tych 10khz.

Awatar użytkownika
Elfuello
Posty: 339
Rejestracja: poniedziałek 15 lis 2004, 00:00

Re: Jak dzięki EQ osiągnąć częstotliwość powyżej 6k?!

Post autor: Elfuello » wtorek 07 lut 2006, 08:39

Dziękuję za odpowiedzi.

To mi bardzo pomogło i otworzyło oczy na...EQ:))

Pozdrawiam.
[addsig]
Universal Audio Apollo Twin / Adam A7 / Native Kontrol S49 / Native Komplete 10 Ultimate / Pro Tools 12 / Samplitude Pro X3 Suite

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Jak dzięki EQ osiągnąć częstotliwość powyżej 6k?!

Post autor: Zbynia » wtorek 07 lut 2006, 12:18

no ale dziwne zeby blachy nie mialy 6 kilo.....bo i czesto surowa na maksa stopa ma takie czestotliwosci(w malym stopniu ale ma)

pawelq
Posty: 347
Rejestracja: piątek 19 sie 2005, 00:00

Re: Jak dzięki EQ osiągnąć częstotliwość powyżej 6k?!

Post autor: pawelq » wtorek 07 lut 2006, 13:44

może nagrywasz w cz.próbkowania 11 kHz?

Awatar użytkownika
JoachimK
Posty: 3148
Rejestracja: środa 12 paź 2005, 00:00
Kontakt:

Re: Jak dzięki EQ osiągnąć częstotliwość powyżej 6k?!

Post autor: JoachimK » wtorek 07 lut 2006, 14:08

...no ale dziwne zeby blachy nie mialy 6 kilo.....bo i czesto surowa na maksa stopa ma takie czestotliwosci(w malym stopniu ale ma)...

**********************



Stopa czesto ma 6k, a nawet i 12k. Zalezy, jaka to stopa



Elfuello: Jesli bedziesz korektorem probowal wyrownywac pasmo na analizatorze, to od razu jestes skazany na kleske.



Zbalansowanie pasma w miksie to nie tylko same w sobie brzmienia, ale przede wszystkim aranz z dobranymi brzmieniami i (ewentualnie) umiejetna korekcja poszczegolnych skladnikow wzgledem siebie, jak i calosci. Jezeli poszczegolne elementy aranzu nie beda sie wzajemnie uzupelniac, nie pomoga ani korektory, ani cokolwiek innego.



Moze masz cos nie tak z torem odsluchowym? Bo to raczej niemozliwe, bys nie mial pasma powyzej 6kHz. Blachy, HH czy szerokopasmowy werbel to na pewno wiecej niz 6k. A moze ten analizator jest wlaczony nie tak, jak trzeba, czego efektem jest pokazywanie nie tego, co chcialbys?
Nie odpowiadam na porady via prywatny mail. Od tego jest to forum!

Awatar użytkownika
fabian
Posty: 323
Rejestracja: środa 25 maja 2005, 00:00
Kontakt:

Re: Jak dzięki EQ osiągnąć częstotliwość powyżej 6k?!

Post autor: fabian » wtorek 07 lut 2006, 14:09

...może nagrywasz w cz.próbkowania 11 kHz? ...

**********************



albo jakims supeR mikrofonem..
the Sun Personality

ODPOWIEDZ