Wycięcie pogłosu z nagrania

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Awatar użytkownika
bartek
Posty: 2
Rejestracja: środa 03 maja 2006, 00:00

Wycięcie pogłosu z nagrania

Post autor: bartek » środa 03 maja 2006, 18:03



Witam,



Nagralem wyklad. Sala slabo zaadaptowana akustycznie wiec slychac duzo poglosu i malo profesorka...

Probowalem wycinac niskie czestotliwosci ale to malo dalo..

Wiem, ze ciezko bedzie doprowadzic do zrozumialosci mowy rzedu 85%, bo nie bardzo chyba sie da oddzielic mowy od poglosu sali... no ale.. moze ktos ma pomysl ? :)



moge przeslac probke ..



z gory dzieki

Awatar użytkownika
Muka
Posty: 67
Rejestracja: poniedziałek 07 lut 2005, 00:00

Re: Wycięcie pogłosu z nagrania

Post autor: Muka » środa 03 maja 2006, 18:35

Hm no są wtyczki przeznaczone do tego celu ale nie znam żadnych darmowych. W każdym razie jedna z tych wtyczek to wtyczka directx stworzona przez Sonic foundry, i działa na zasadzie pobierania noiseprint(czyli takiego jakby wzorca szumu - w jakimś kawałku nagrania w którym jest względna cisza - to jeśli chodzi o szum. Hm, ale żeby zlikwidować pogłos musiałbyś np. w takiej sali klasnąć i z tego wzbudzenia sali pobrać noiseprint no i tym wzorcem usunąć pogłos z głosu) zdaje się że nazywa się po prostu "Noise remove". Steinber ma tego typu wtyczkę zaimplementowaną w Nuendo i Cubase, chyba też nazywa sie Noise remove, ale w tej wtyczce nie można samemu wybrać noiseprinta tylko są tam jakieś presety typu: "room acoustics". Tyle wiem. Sam kiedyś próbowałem odszumiać wykłady jednak jest to zajęcie żmudne i bez dobrego oprogramowania nie ma co się za to brać - chyba że po prostu podbijesz silnie okolice 4 kHz i zobaczysz jak to będzie brzmiało, ale nie obiecuj sobie zbyt wiele...
Pracuję w studiu postprodukcji filmowej...

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Wycięcie pogłosu z nagrania

Post autor: DJOZD » środa 03 maja 2006, 21:04

Daj sobie z tym spokoj. Pogłos w tym przypadku ma tak szerokie widmo że jakbys chciał zrobić to odszumiaczem , skasowałbyś 80% użytecznych informacji zawartych w pliku dzwiekowych. O takich rzeczach nalezy pomietac przed nagrywaniem.

frodo
Posty: 38
Rejestracja: niedziela 03 paź 2004, 00:00

Re: Wycięcie pogłosu z nagrania

Post autor: frodo » środa 03 maja 2006, 21:49

moge przeslac probke ..

**********************



a to przeslij:



baggins2511@tlen.pl



zobaczymy co da sie zrobic :)

Awatar użytkownika
bartek
Posty: 2
Rejestracja: środa 03 maja 2006, 00:00

Re: Wycięcie pogłosu z nagrania

Post autor: bartek » czwartek 04 maja 2006, 00:34



hm...



probowalem jeszcze tak.. ze w Matlabie zrobilem analize FFT probki.. tylko ciezko bylo oszacowac, ktore widma sygnalu to poglos, a ktore mowa.. mozna kombinowac i ciac jedna widmo po drugim ale to miesiace roboty ;) a algorytm wytnie poglos razem z mowa :/

chyba zostaja wtyczki VST..

Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Wycięcie pogłosu z nagrania

Post autor: MB » czwartek 04 maja 2006, 00:47

probowalem jeszcze tak.. ze w Matlabie zrobilem analize FFT probki.. tylko ciezko bylo oszacowac, ktore widma sygnalu to poglos, a ktore mowa.. mozna kombinowac i ciac jedna widmo po drugim ale to miesiace roboty ;) a algorytm wytnie poglos razem z mowa :/

chyba zostaja wtyczki VST.....

**********************

to BEZ SENSU. Nie da się w ten sposób rozdzielić oryginalnego sygnału i pogłosu, bo one nie są połączone addytywnie. Pogłos jest wynikiem splotu oryginalnego sygnału z odpowiedzią pomieszczenia. Dla prostych i niezmiennych w czasie odpowiedzi operacja rozplotu jest wykonalna choć trudna. W innych przypadkach (jak naturalny pogłos sali) przypadek jest praktycznie beznadziejny.

Awatar użytkownika
yaniki
Posty: 488
Rejestracja: niedziela 03 sie 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Wycięcie pogłosu z nagrania

Post autor: yaniki » czwartek 04 maja 2006, 01:12

Probowalem wycinac niskie czestotliwosci ale to malo dalo..

**********************

Niestety chyba niewiele więcej można zrobić. Być może dałoby się jeszcze trochę poprawić czytelność eksperymentując z ekspanderem, ale to mało prawdopodobne.

Awatar użytkownika
PZ
Posty: 46
Rejestracja: piątek 10 lut 2006, 00:00
Kontakt:

Re: Wycięcie pogłosu z nagrania

Post autor: PZ » czwartek 04 maja 2006, 03:13

Kiedyś miałem problem z wysłyszeniem tekstu śpiewanego przez wokaliste. Pomogło słuchanie tego w innym pomieszczeniu niż głosniki. Można też delikatnie przyspieszyć lub zwolnić odtwarzanie.


[addsig]

Awatar użytkownika
grembo
Posty: 2289
Rejestracja: czwartek 16 mar 2006, 00:00

Re: Wycięcie pogłosu z nagrania

Post autor: grembo » czwartek 04 maja 2006, 11:15

Kiedys jeden nagłośnieniowiec mówił mi, że można pogłos usuwać.....Pogłosem! Coś wspominał o antyfazach i różnych takich. Stosował to w warunkach nagłośnieniowych (efekt słyszałem, coś w tym było). Nie wiem jakie jest zastosowanie dla rejestracji. Sam nigdy tego nie robiłem.


Awatar użytkownika
Lucas9600
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 30 kwie 2006, 00:00

Re: Wycięcie pogłosu z nagrania

Post autor: Lucas9600 » czwartek 04 maja 2006, 11:59

Ludzie, to genialne o czym piszecie, z tych postów można się wiele nauczyć.
Zajmuje sie muzyka od szóstej klasy szkoły podstawowej. Szkończyłem duletnie studium realizacji dźwięku, gram na pianinie, gitarze, flecie, bębnach, i wszystkim, co mi popadnie w ręke

ODPOWIEDZ