Efekt w panoramie

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Awatar użytkownika
Vocel
Posty: 160
Rejestracja: sobota 30 mar 2002, 00:00

Efekt w panoramie

Post autor: Vocel » wtorek 01 maja 2007, 20:16

chce osiagnac efekt sygnalu po przeciwnych stronach panorany czyli l64 i r64. wstawilem dwa sygnaly mono..i wyszlo 'c' stereo, chce wprowadzic glosy do miksu, ktore by gadaly' po przeciwnych stroanch a nie w srodku,uzywalem stereo widenera...ale to nie ten efekt, prosze o pomoc, buzka :)
musze zaczac traktowac siebie powazniej

richtig
Posty: 845
Rejestracja: wtorek 17 maja 2005, 00:00

Re: Efekt w panoramie

Post autor: richtig » wtorek 01 maja 2007, 21:48

...chce osiagnac efekt sygnalu po przeciwnych stronach panorany czyli l64 i r64. wstawilem dwa sygnaly mono..i wyszlo 'c' stereo, chce wprowadzic glosy do miksu, ktore by gadaly' po przeciwnych stroanch a nie w srodku,uzywalem stereo widenera...ale to nie ten efekt, prosze o pomoc, buzka :)...
**********************
Dwa identyczne ślady zawsze będą się tak zachowywały
Możesz albo jeden wzgędem drugiego nieznacznie przesunąć (niepolecane), albo (o ile to możliwe) nagrać dwa ślady nieznacznie się od siebie różniące (jeżeli to są np samplety vsti) lub takie same (o ile sygnał z żywego instrumentu lub syntezatora) i wtedy je umieścić max w lewo i max w prawo
Albo można kombinować innymi metodami (co polecam) Najogólniej - fala w lewym kanale musi być inna od tej w prawym
www.myspace.com/pchelki

Awatar użytkownika
AdamZ
Posty: 810
Rejestracja: sobota 30 gru 2006, 00:00

Re: Efekt w panoramie

Post autor: AdamZ » wtorek 01 maja 2007, 23:19


Dwa identyczne ślady zawsze będą się tak zachowywały
Możesz albo jeden wzgędem drugiego nieznacznie przesunąć (niepolecane), albo (o ile to możliwe) nagrać dwa ślady nieznacznie się od siebie różniące (jeżeli to są np samplety vsti) lub takie same (o ile sygnał z żywego instrumentu lub syntezatora) i wtedy je umieścić max w lewo i max w prawo
Albo można kombinować innymi metodami (co polecam) Najogólniej - fala w lewym kanale musi być inna od tej w prawym...
**********************

Potwierdzam.


Gdybyś tylko przesunął jedną z nich w czasie o kilka ms też nic to nie da... tzn da , ale nie efekt o kóry Ci chodzi. Brzmienie byłoby raczej zbliżone do efektu Flanger.

Pierwsze co mi przychodzi do głowy , pomijając propozycję o 2 różniących się od siebie śladach ( zresztą najlepszą ) to minimalny Time Stretch jednej z tych próbek i odwrócenie faz . Chodzi o to żeby sprobować je od siebie lekko odstroić ale bez efektu flanger.
Po takim zabiegu pokombinowałbym z jakimś stereo expanderem .

AdromedaA6|Prophet'08|MinimoogVoyager|Virus TI|Roland:D550|JX-8P|Juno-106|αJuno1|JP8000|JD800|R-8M|Yamaha: EX5|TX7|CS-30|KORG: Poly800|microKORG|Monotron|POLY-61|Teisco60F|S.BassStation|DrumStation2|Waldorf Pulse, MFB502, Matrix1000...

mellodeque
Posty: 573
Rejestracja: wtorek 08 lis 2005, 00:00
Kontakt:

Re: Efekt w panoramie

Post autor: mellodeque » środa 02 maja 2007, 08:43

nagrać drugi raz te scieżke... i wstawic.
Jesli czegoś nie jesteś pewien - nie pisz.
http://khyro.com | http://promusic.pl/forum/

Awatar użytkownika
Jackal
Posty: 72
Rejestracja: niedziela 22 kwie 2007, 00:00

Re: Efekt w panoramie

Post autor: Jackal » środa 02 maja 2007, 17:51

Gdybyś tylko przesunął jedną z nich w czasie o kilka ms też nic to nie da... tzn da , ale nie efekt o kóry Ci chodzi. Brzmienie byłoby raczej zbliżone do efektu Flanger.

Pierwsze co mi przychodzi do głowy , pomijając propozycję o 2 różniących się od siebie śladach ( zresztą najlepszą ) to minimalny Time Stretch jednej z tych próbek i odwrócenie faz . Chodzi o to żeby sprobować je od siebie lekko odstroić ale bez efektu flanger.
Po takim zabiegu pokombinowałbym z jakimś stereo expanderem .

...
**********************
Hmmm...nie jest tak źle...tylko trzeba przesunać o więcej niz np 5 ms. Coś koło 10-kilkunastu tak aby zniknął efekt flangera a nie zaczęło sie nierówne granie...czyli na ucho...potem, też na ucho, wyrównać różnicę poziomów (bo taka sie pojawi)-albo beszczelnie zgłośnić jeden kanał albo chyba sie da w takiej wtyczce (nie pamietam nazwy) która wyrównuje baze stereo.
Wiem że to rozwiazanie oburzy pewnie purystów-rytmików ale powiem ze tak rozkładam gitary i nawet jak jest szybkie, dynamiczne kostkowanie to gitary sie nie zlewają. Na poczatku meczyłem sie takimi rozwiązaniami jakie tu sa podane (efekty na jedną ścieżkę, skracanie nieznacznie sciezki, przesuwanie fazy itd.) i mnie sie nie podobało. Teraz nawet nie zaprzatam sobie tym głowy-biorę wtyczkę delay (najprostszą) i opóźniam jeden kanał, skrajnie w panoramie i juz
[addsig]
Śniło sie wam kiedyś, że się obudziliście?

richtig
Posty: 845
Rejestracja: wtorek 17 maja 2005, 00:00

Re: Efekt w panoramie

Post autor: richtig » środa 02 maja 2007, 20:17

Hmmm...nie jest tak źle...tylko trzeba przesunać o więcej niz np 5 ms. Coś koło 10-kilkunastu tak aby zniknął efekt flangera a nie zaczęło sie nierówne granie...czyli na ucho...
**********************
To sobie te 2 ślady na sumie zmonofonizuj i zobaczysz co z tego będziesz miał. Pamiętaj - im człowiek dalej od głośników tym bardziej dociera do niego suma obu kanałów (tak najprościej mówiąc - pomijając odbicia, różną odl głośników itp)
www.myspace.com/pchelki

Awatar użytkownika
Jackal
Posty: 72
Rejestracja: niedziela 22 kwie 2007, 00:00

Re: Efekt w panoramie

Post autor: Jackal » środa 02 maja 2007, 21:42

...Hmmm...nie jest tak źle...tylko trzeba przesunać o więcej niz np 5 ms. Coś koło 10-kilkunastu tak aby zniknął efekt flangera a nie zaczęło sie nierówne granie...czyli na ucho...
**********************
To sobie te 2 ślady na sumie zmonofonizuj i zobaczysz co z tego będziesz miał. Pamiętaj - im człowiek dalej od głośników tym bardziej dociera do niego suma obu kanałów (tak najprościej mówiąc - pomijając odbicia, różną odl głośników itp)...
**********************
Hmmm.....może i tak...nigdy nie robie w odsłuchu mono (moje kawałki nie aspiruja do Telewizji)...ale tak po prawdzie to każdy ze sposobów bedzie "tragicznie " brzmiał w mono-oprócz nagrania dwóch wersji. Tak więc nie wiem...
Może i moja rada nie jest doskonała ale chciałem pomóc
A co do tego mono...wiem, że nawet jak odsłuchują nasze nagrania demo w EiS to jęcza o tym mono...mam mieszane uczucia...Z jednej strony oczywiście maja racje-jak się człowiek nie przyłoży do sprawdzeniia poprawnosci w mono to poźniej wychodzą cuda kwiatki. Z drugiej strony robimy przecież nagranie którym ma słuchacz sie delektować i ciszyć atmosferą i przestrzenia która wypełniamy muzyką. MI takie cos mono nie zapewnia (ale oczywiście nie chcę tu generalizować). Jesli przewidujemy, ze nasz kawałek bedzie odsłuchiwany w mono to możemy nie rozkładać tych partii w panoramie. Bo takie pójście na kompromis (na jego efekt musimy troche popracować- a nie zabrzmi to super ani w mono a ni w stereo) lub czasochłonne wgrywanie dwóch partii tego samego (bo nie zawsze za jednym podejściem wychodzi-a tu liczbe podejść mnożymy razy dwa) to nie wiem....
A co do "To sobie te 2 ślady na sumie zmonofonizuj i zobaczysz co z tego będziesz miał. Pamiętaj - im człowiek dalej od głośników tym bardziej dociera do niego suma obu kanałów (tak najprościej mówiąc - pomijając odbicia, różną odl głośników itp)...' to wcale tak nie jest. Słucham z innego pomieszczenia i kawałek tak samo brzmi dobrze. Teoretyzował to pan to czy sprawdzał?
Pozdrawiam...też wszystkich tych którzy zaraz bedą jeździć po tej wypowiedzi
[addsig]
Śniło sie wam kiedyś, że się obudziliście?

richtig
Posty: 845
Rejestracja: wtorek 17 maja 2005, 00:00

Re: Efekt w panoramie

Post autor: richtig » środa 02 maja 2007, 22:00

Z drugiej strony robimy przecież nagranie którym ma słuchacz sie delektować i ciszyć atmosferą i przestrzenia która wypełniamy muzyką. MI takie cos mono nie zapewnia (ale oczywiście nie chcę tu generalizować).
**********************
Kawałek zgodny z mono Ci tego nie zapewnia??


Jesli przewidujemy, ze nasz kawałek bedzie odsłuchiwany w mono to możemy nie rozkładać tych partii w panoramie. Bo takie pójście na kompromis (na jego efekt musimy troche popracować- a nie zabrzmi to super ani w mono a ni w stereo)
**********************
Ale w co najmniej połowie przypadków nasz utwór będzie odsłuchiwany w zgrubsza poprawnych warunkach. Dla tej reszty IHMO (i nie tylko IHMO) należy dbać o fazę.


lub czasochłonne wgrywanie dwóch partii tego samego (bo nie zawsze za jednym podejściem wychodzi-a tu liczbe podejść mnożymy razy dwa) to nie wiem....
A co do "To sobie te 2 ślady na sumie zmonofonizuj i zobaczysz co z tego będziesz miał. Pamiętaj - im człowiek dalej od głośników tym bardziej dociera do niego suma obu kanałów (tak najprościej mówiąc - pomijając odbicia, różną odl głośników itp)...' to wcale tak nie jest. Słucham z innego pomieszczenia i kawałek tak samo brzmi dobrze.
**********************
Kurczę, ja też chcę takie pomieszczenia!
Stojąc dajmy na to w przedpokoju słyszysz w STEREO to co leci w pokoju??
Owszem, masz takie wrażenie, ale to w dużym uproszczeniu tak jakbyś zrobił utwór w stereo, zmonofonizował i na to nałożył pogłos.


Teoretyzował to pan to czy sprawdzał?
**********************
I to i to. I żaden pan. 19 lat mam :)
www.myspace.com/pchelki

Awatar użytkownika
Jackal
Posty: 72
Rejestracja: niedziela 22 kwie 2007, 00:00

Re: Efekt w panoramie

Post autor: Jackal » środa 02 maja 2007, 22:11


**********************
Kawałek zgodny z mono Ci tego nie zapewnia??

NIE


Ale w co najmniej połowie przypadków nasz utwór będzie odsłuchiwany w zgrubsza poprawnych warunkach. Dla tej reszty IHMO (i nie tylko IHMO) należy dbać o fazę.

BA, NIE KWESTIONOWAŁEM TEGO. ALE MÓWISZ O POPRAWNYCH WARUNKACH CZY MONO? KIEDY OPRÓCZ TV I NIETYPOWO PODŁĄCZONEGO SPRZĘTU AUDIO BĘDZIE ODSŁUCHIWANY NASZ KAWAŁEK W MONO?

Kurczę, ja też chcę takie pomieszczenia!
Stojąc dajmy na to w przedpokoju słyszysz w STEREO to co leci w pokoju??
Owszem, masz takie wrażenie, ale to w dużym uproszczeniu tak jakbyś zrobił utwór w stereo, zmonofonizował i na to nałożył pogłos.

NIE. PRZEJŚCIE DO INNEGO POKOJU NIE ZMIENIA BRZMIENIA W TAKI SPOSÓB JAKBYM ZSUMOWAŁDWA KANAŁY FIZYCZNIE!!! NIE MA STEREO ALE NIE MA TEŻ ZADNEGO EFEKTU FLANGERA CZY JAKICHŚ INNYCH.

Teoretyzował to pan to czy sprawdzał?
**********************
I to i to. I żaden pan. 19 lat mam :)...
**********************
oki
[addsig]
Śniło sie wam kiedyś, że się obudziliście?

richtig
Posty: 845
Rejestracja: wtorek 17 maja 2005, 00:00

Re: Efekt w panoramie

Post autor: richtig » czwartek 03 maja 2007, 10:22

Kawałek zgodny z mono Ci tego nie zapewnia??
NIE
**********************
A czy Ty na pewno wiesz co to znaczy "zgodny z mono"?


Ale w co najmniej połowie przypadków nasz utwór będzie odsłuchiwany w zgrubsza poprawnych warunkach. Dla tej reszty IHMO (i nie tylko IHMO) należy dbać o fazę.
BA, NIE KWESTIONOWAŁEM TEGO. ALE MÓWISZ O POPRAWNYCH WARUNKACH CZY MONO? KIEDY OPRÓCZ TV I NIETYPOWO PODŁĄCZONEGO SPRZĘTU AUDIO BĘDZIE ODSŁUCHIWANY NASZ KAWAŁEK W MONO?
**********************
Przede wszystkim gdy ktoś będzie stał daleko od głośników (pisałem o tym)


Kurczę, ja też chcę takie pomieszczenia!
Stojąc dajmy na to w przedpokoju słyszysz w STEREO to co leci w pokoju??
Owszem, masz takie wrażenie, ale to w dużym uproszczeniu tak jakbyś zrobił utwór w stereo, zmonofonizował i na to nałożył pogłos.
NIE. PRZEJŚCIE DO INNEGO POKOJU NIE ZMIENIA BRZMIENIA W TAKI SPOSÓB JAKBYM ZSUMOWAŁDWA KANAŁY FIZYCZNIE!!! NIE MA STEREO ALE NIE MA TEŻ ZADNEGO EFEKTU FLANGERA CZY JAKICHŚ INNYCH.
**********************
Ale źródło dźwieku masz tylko jedno! Drzwi do tego drugiego pokoju... Więc zapewniam Cię że to jest tak, jakbyś zsumował oba kanały.
Zrób eksperyment: weź jakiś kawałek koniecznie kompatybilny z mono (jakiś znany przebój, oni o to dbają) i poproś kogoś z domowników aby puszczał losowo wersję zmonofonizowaną i w stereo. A Ty stojąc w drugim pokoju mów która to. Na 80% nie rozróżnisz tych dwu wersji.
I jasne że 'flanger' się nie pojawi, w grę wchodzą tam przede wszytskim odbicia dźwięku.
www.myspace.com/pchelki

ODPOWIEDZ