Strona 1 z 3

Dotacje z Unii na rozpoczecie dzialalnosci

: środa 09 maja 2007, 10:31
autor: ElvisKing
Czy ktos skladal projekt malej firmy zajmujacej sie naglosnieniowej i otrzymal jakies pieniazki?Zamierzam sie zarejestrowac chocby po to aby placic mniejszy ZUS i miec mozliwosc wypisywania rachunkow instytucjom.A pieniazki by sie przydaly na rozbudowe systemu monitorowego.Jesli komus sie udalo prosze o rady.Nie wiem na co zwracac szczegolna uwage i milo by bylo wiedziec z ktorej strony najlepiej interes ugryzc.

Pozdrawiam

Re: Dotacje z Unii na rozpoczecie dzialalnosci

: środa 09 maja 2007, 10:45
autor: grembo
jesli jestes z biedniejszych nieco regionów, mozesz tworzyc stanowiska pracy to napewno cos sie znajdzie - np. EFS

sa jakies takie programy zwiaznae z regionami lub branzami - np. innowacyjna gospodarka czy ogolnie innowacyjnosc - oraz programy wspierania juz dzialaljacych malych i srednich f-m.

Tez o tym sobie mysle - ale na razie nic nie moge znalezc akurat dla siebie (myslalem o studyjku/pracowni oraz malej niezaleznej wytworni), choc ze slow ludzi ktorzy sa w branzy "grantowej" wiem ze takie formy istnieja.

Re: Dotacje z Unii na rozpoczecie dzialalnosci

: środa 09 maja 2007, 12:45
autor: mellodeque
Idzcie do Urzędu PRacy, chyba tam rodzielają środki UE, albo w Urzędzie miasta, w każdym miescie innaczej.

Czasami trzeba być zarejestrowanym bezrobotnym by dostać kase, różne regiony różnie kase dostają i rozdzielają.

spełnienie warunku możliwości ubiegania się o kase ->Wniosek -> spełnienie warunków wniosku -> kasa -> fakturki na zakup -> rozpoczęćie działalności.

Re: Dotacje z Unii na rozpoczecie dzialalnosci

: środa 09 maja 2007, 17:01
autor: pakman
Z tego co wiem są dwie opcje.

1. Nie masz działalności gospodarczej i jesteś bezrobotny co najmniej pól roku. Idziesz do Urzędu pracy. Można dostać ileśtam średnich krajowych na założenie firmy. Teraz jest to około 12k. Oczywiście trzeba jakieś kryteria spełnić ale tu się już nie orientuje.

2. Nie masz działalności gospodarczej i nie jesteś bezrobotny, oraz nie prowadziłeś działalności gosp. przed 01.01.2004 (bodajże) wtedy możesz podpaść pod działanie 1.2 w ramach projektów unijnych. Poszperaj na stronach swego urzędu miasta, EFS, znajdziesz wtedy instytucje które realizują projekty w ramach tego działania. Pewnie trzeba będzie wystartować w jakimś konkursie, wziąc udzial w szkoleniach. Jednorazowa zapomoga w wysokości 15k.

Możesz też popatrzeć na oferty funduszy pożyczkowych takich jak fudusz Mikro, fundacje wspierania małej przedsiębiorczości - tam już dostaniesz pożyczke a nie zapomoge ale na korzystnych warunkach ( zazwyczaj )

Jeszcze jedno - Zus ma (albo miała nie wiem czy to jest ciągła promocja) także ofertę dla zakładających działalność. Płaci sie 280 zł zamiast prawie 700 przez rok.

To chyba tyle. :)

Re: Dotacje z Unii na rozpoczecie dzialalnosci

: środa 09 maja 2007, 23:39
autor: mastyk

Jeszcze jedno - Zus ma (albo miała nie wiem czy to jest ciągła promocja) także ofertę dla zakładających działalność. Płaci sie 280 zł zamiast prawie 700 przez rok.

-----------
opłaty na ZUS i składki obowiązkowe to już ponad 800 złotych :(

m.

Re: Dotacje z Unii na rozpoczecie dzialalnosci

: czwartek 10 maja 2007, 09:59
autor: Caramba


... Jeszcze jedno - Zus ma (albo miała nie wiem czy to jest ciągła promocja) także ofertę dla zakładających działalność. Płaci sie 280 zł zamiast prawie 700 przez rok.

To chyba tyle. :)...
**********************
Nie rok..., a przez dwa lata masz możliwość płacenia składek ZUS na zasadach preferencyjnych, z tym..., ze nie masz prawa do późniejszego zasiłku i aby dostać takla ulgę w płaceniu składek, musisz spełnić kilka warunków. Składek nie płaci sie po 280zl miesięcznie, tylko według podstawy wymiaru składek jaka przysługuje na w/w zasadach. Ogólna zasada jest taka sama jak przy normalnym rozliczeniu, co 3 miechy wzrasta... To tyle.

PS: za kwiecień 293,77zeta

Re: Dotacje z Unii na rozpoczecie dzialalnosci

: czwartek 10 maja 2007, 15:19
autor: Ja-cek
Problem podstawowy to jest to, że są ogromne poślizgi, ponieważ rząd nasz kochany zamiast zająć się sprawami powaznymi zajmuje sie pierdołami typu dziecko wypoczęte i inne poronione lustracje.

Sytuacja jest dość patowa, bo pokończyły się (lub dogorywają) programy z lat wcześniejszych, a program na lata 2007-2013 jeszcze się dobrze nie zaczął (choć teoretycznie miał od marca ruszyć z kopyta)

Od mniejwięcej lutego próbuję jakoś dotrzeć do informacji na temat dotacji i jest to bardzo trudne. Nawet wizyta w instytucji która się toretycznie tym zajmuje może zakończyć się fiaskiem, bo jedna z drugą babą nie wiedzą o czym ty do nich rozmawiasz, a najłatwiej jest powiedzieć: My się tym nie zajmujemy - choć na drzwiac hwisi plakat, że właśnie w tym pokoju tej instyttucji można się o to pytać.

Do programu ZPORR 2.5: promocja przedsiębiorczości warunkiem jest teopretycznie chęć założenia działalności przestępczej, tj. gospodarczej i wiek do 40 lat. Ale, warunkiem uzyskania tej dotacji (około 20 tys zyli plus 700 zyli "pomostowego" na zusy srusy) jest udział w szkoleniu. I tu są schody, bo większość informacji do jakich dotarłem to są wiadomości "aktualne inaczej", a zatem zakłądam, żę znajomi organizatorów już dawno pozapisaywali się, a informację dali, bo taki był wymóg.

Ale podobno warto. Więc nie ustaję i dalej wydeptuję ścieżki. Na razie idę na szkolenie nie związane bezpośrednio z tymi programami, ale może poznam tam odpowiednich ludzi. :D

A co do informacji: teoretycznie tu:
http://zporr.garr.pl/ są informacje, ale przekopanie się przez to to spore wyzwanie.

No i w każdym województwie jest trochę inaczej

Re: Dotacje z Unii na rozpoczecie dzialalnosci

: czwartek 10 maja 2007, 15:52
autor: StereoCult
skladalem wniosek konkretnie:
urzad pracy
sam napisalem wniosek
dostalem 11.000 zł bezzwrotnej pozyczki na rozruch firmy.
warunek: prowadzic i oplacac skladki w terminie!!przez minimum 1 rok czasu!!dodatkowo obnizony mam zus do minimu:)tj okolo 320 zł:)
warto bylo:)
11.000 nie chodzi piechota :)
dodatkowo duzo zleceń:)
kazdy chetnie chce FV za wykonane usługi:)pozdrawiam:)

Re: Dotacje z Unii na rozpoczecie dzialalnosci

: czwartek 10 maja 2007, 16:01
autor: Ja-cek
Jeszcze jeden warunek w wypadku dotacji z PUP: trzeba być zarejsrtowanym jako bezrobotny :)
Mi to odpada, bo pracuję na etacie.
Natomiast w przypadku dotacji unijnej warunkiem jest, że się nie jest zarejsrtowanym jako bezrobotny, a do dostania jest około 20 000 zyli.

Ale, zauważyłem, że dużo łątwiej jest dostać kasę na rozwój niż na rozpoczęcie działalności przestępczej czyli gospodarczej.
A zatem, jak się nie uda dostać tej kasy, to biorę kredyt, zakładam, a potem staram się o dotacje na rozwój i dalsze inwestycje.

Re: Dotacje z Unii na rozpoczecie dzialalnosci

: czwartek 10 maja 2007, 16:55
autor: jakup
Preferencyjne składki ZUS dla osób zakładających poraz pierwszy DG trwają 24 miesiące.