Nagranie bębnów jednym mikrofonem - czy to się uda?

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
macko
Posty: 23
Rejestracja: piątek 17 cze 2005, 00:00

Nagranie bębnów jednym mikrofonem - czy to się uda?

Post autor: macko » piątek 18 maja 2007, 23:49

witam

chciałem poruszyć kwestię która nurtuje mnie od dłuższego czasu.
zastanawia mnie, czy możliwe jest w miarę dobre nagranie perkusji przy użyciu jednego mikrofonu pojemnościowego? czy może ktoś z Was próbował i mógłby podzielić się spostrzeżeniami? najcenniejsza byłaby jakaś próbka dźwiękowa..
rozważam inwestycję w mikrofon/preamp dla nagrywania zespołu, poprawne nagranie bębnów z jednego mikrofonu to kluczowa sprawa.

Awatar użytkownika
peak
Posty: 417
Rejestracja: piątek 27 sie 2004, 00:00

Re: Nagranie bębnów jednym mikrofonem - czy to się uda?

Post autor: peak » sobota 19 maja 2007, 00:20

...witam

chciałem poruszyć kwestię która nurtuje mnie od dłuższego czasu.
zastanawia mnie, czy możliwe jest w miarę dobre nagranie perkusji przy użyciu jednego mikrofonu pojemnościowego? czy może ktoś z Was próbował i mógłby podzielić się spostrzeżeniami? najcenniejsza byłaby jakaś próbka dźwiękowa..
rozważam inwestycję w mikrofon/preamp dla nagrywania zespołu, poprawne nagranie bębnów z jednego mikrofonu to kluczowa sprawa....
**********************
Generalnie z takim nagraniem jest trochę pod górkę - niby można spróbować, ale (z całym szacunkiem) jeżeli zadajesz takie pytania, to obawiam się że ci to nie wyjdzie.
Da się tak nagrać bębny jazzowe, i dobrze brzmiący zestaw w starym rockowym stylu w dobrym studiu. Ale i tak mówię tu raczej o parze mikrofonów, i to zazwyczaj jeszcze z podpartą stopą.
Raczej wynajmijcie studio na nagranie samych bębnów - na pewno się opłaci.
[URL=http://dziecineo.prv.pl/Nie dzieciom neo!][/URL]

Awatar użytkownika
Laliszon
Posty: 438
Rejestracja: piątek 23 gru 2005, 00:00

Re: Nagranie bębnów jednym mikrofonem - czy to się uda?

Post autor: Laliszon » sobota 19 maja 2007, 00:22

jesli znajdzesz pomieszczenie w którym ładnie słychać te bębny i znajdziesz miejsce na mikrofon to żaden problem, stereo nie będzie ale mogą to załatwić inne instrumenty w mixe
Podstawa żeby perka była dobre nastrojona i ze świerzymi naciągami.
Reszta to już szukanie słuchawkami na uszach albo asystentem z walkie talkie

Awatar użytkownika
Laliszon
Posty: 438
Rejestracja: piątek 23 gru 2005, 00:00

Re: Nagranie bębnów jednym mikrofonem - czy to się uda?

Post autor: Laliszon » sobota 19 maja 2007, 00:25

No i oczywiście jesli chce się osiągnąć określony eekt takie nagrywanie nie może być zamiast , musi być świadomie wybraną metodą nie z powodów finansowych. Zresztą taki zestaw mik + preamp może być droższy niż mixer z zestawemi mików:)

macko
Posty: 23
Rejestracja: piątek 17 cze 2005, 00:00

Re: Nagranie bębnów jednym mikrofonem - czy to się uda?

Post autor: macko » sobota 19 maja 2007, 00:48

Generalnie z takim nagraniem jest trochę pod górkę - niby można spróbować, ale (z całym szacunkiem) jeżeli zadajesz takie pytania, to obawiam się że ci to nie wyjdzie.
Da się tak nagrać bębny jazzowe, i dobrze brzmiący zestaw w starym rockowym stylu w dobrym studiu. Ale i tak mówię tu raczej o parze mikrofonów, i to zazwyczaj jeszcze z podpartą stopą.
Raczej wynajmijcie studio na nagranie samych bębnów - na pewno się opłaci....
**********************

nie spodziewam się po tym nagraniu cudów, chcę w ten sposób skonstruować demo, zdaję sobie sprawę z ograniczeń jakie to powoduje. nie slyszalem jednak nigdy gołej perkusji nagranej jednym dobrym mikrofonem, ciekawi mnie jaka będzie selektywność takiego nagrania i czytelność partii.
takiej opinii doszukałem się czytając forum:

"Co do nagrywania bębnów, kiedyś pewien realizator współpracujący z innym wielkim realizatorem z Polski ale o światowej sławie (producent monitorów) powiedział mi, że do nagrania bębnów wystarczy jeden dobry, max dwa dobre mikrofony. Stawia się je na przeciw około 2m i zgrywa. Daje to naturalne proporcje pomiędzy "beczkami" i blachami i nawzajem. Niestety nie można w takim wypadku majstrować nad barwą pojedynczych bębnów, ale z drugiej strony po co jeżeli zależy nam na naturalnym brzmieniu. Dobre gary mikrofon i po ptakach."






Awatar użytkownika
JOURESY
Posty: 214
Rejestracja: wtorek 08 cze 2004, 00:00

Re: Nagranie bębnów jednym mikrofonem - czy to się uda?

Post autor: JOURESY » sobota 19 maja 2007, 06:45

...witam

chciałem poruszyć kwestię która nurtuje mnie od dłuższego czasu.
zastanawia mnie, czy możliwe jest w miarę dobre nagranie perkusji przy użyciu jednego mikrofonu pojemnościowego?....
***********
Nie jest możliwe! Porządnie nagrane bębny zaczynają się od 8 mikrofonów, jeśli mówimy o zestawie jazzowym. Bardziej rozbudowane zestawy wymagają większej ich ilości.
Jeżeli chodzi o nagranie perkusji stereofoniczną parą, to i owszem w muzyce jazzowej można, ale zakładam, że nie potrzebujesz aż tyle powietrza w mixie.
W led zeppelin nagrywali kiedyś jednym mikiem bębny chyba w utworze When The Levee Breaks, odbyło się to na sali gimnastycznej dla uzyskania odpowiedniego efektu. I dlatego nagrywając jednym mikiem uzyskasz podobny efekt jakbś nagrywał na dyktafon.
Można też nagrać cały zespół parą stereo, było o tym w którymś numerze EiS chyba z 10 lat temu.

JoU

Marck9
Posty: 214
Rejestracja: środa 01 maja 2002, 00:00

Re: Nagranie bębnów jednym mikrofonem - czy to się uda?

Post autor: Marck9 » sobota 19 maja 2007, 12:07

Musisz mieć jeszcze naprawdę dobrego perkusistę, kontrolującego brzmienie swojego zestawu i świadomego co robi. Możesz spróbować nagrać w 2 podejściach, raz garki, a potem blachy. Punkowa metoda nagrywania, z lat 80.

Pozdrawiam
Marck9 - Warszawa

richtig
Posty: 845
Rejestracja: wtorek 17 maja 2005, 00:00

Re: Nagranie bębnów jednym mikrofonem - czy to się uda?

Post autor: richtig » sobota 19 maja 2007, 12:21

Z tego co wiem tak nagrywana perkusja była na płycie "( )" Sigur Rós. Tylko tam 1 mikrofonem stereo, modelu nie pamiętam, chyba jakiś Rode. Brzmienie bardzo specyficzne, rzeczywiście dużo powietrza.
Zdecydowanie nie jest to uniwersalna technika :)
www.myspace.com/pchelki

audiophone
Posty: 510
Rejestracja: piątek 08 lip 2005, 00:00
Kontakt:

Re: Nagranie bębnów jednym mikrofonem - czy to się uda?

Post autor: audiophone » sobota 19 maja 2007, 13:19

heh... w zasadzie mozesz nagrac z osobna blachy stopy i werble... i poukładać to w pc w jakims samplerze software... ?
http://www.myspace.com/audiophone

Awatar użytkownika
NoRd384
Posty: 767
Rejestracja: środa 06 sie 2003, 00:00

Re: Nagranie bębnów jednym mikrofonem - czy to się uda?

Post autor: NoRd384 » sobota 19 maja 2007, 14:57

Kiedyś tak nagrywały obecne legendy. Teraz Brytyjczycy powracającą do tego sposobu nagrywania.
Bum cyk cyk... [I] a teraz skompresuj "bum" [/I]

ODPOWIEDZ