Kierunkowość kabli - prawda czy mit?

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Awatar użytkownika
oneman
Posty: 523
Rejestracja: środa 01 maja 2002, 00:00

Kierunkowość kabli - prawda czy mit?

Post autor: oneman » piątek 25 sty 2008, 17:05

Jestem świeżo po materiale "Kable Laboga" w ostatniej EiS.
Pada w artykule pytanie dotyczące przepływu prądu w kablu - czy kabel może być kierunkowy? Czy prąd płynie w określonym kierunku?
W odpowiedzi producent kabla serwuje nam lakoniczną odpowiedź - tak, płynie. Nawet wpływ ma to w którą stronę jest skręcona linka

W związku z tym mam pytanie - czy producent kabla (tudzież przeprowadzający wywiad) naśmiewa się z nas? Czy naprawdę ma znaczenie którą stroną wepniemy się w źródło a którą w wzmacniacz?
Mam wrażenie, że ktoś robi mnie w konia i w dodatku ten ktoś nie jest w stanie w sposób fizyczny (naukowy) uzasadnić teorii o kierunkowości drutu.

Widziałem juz dyskusje na forach audiofilskich gdzie niby odwrotne wepnięcie kabla pomiędzy CD a wzmacniacz miało ponoć wnosić niebotyczną poprawę dźwięku. Prawdę mówiąc śmieszy mnie oznaczenie na kablu typu way of sound czy -> this way -> bo niby czemu prąd w jedną stronę miałby płynąc lepiej niż w przeciwną??

Czy może ktoś mnie oświecić - może nie powinienem się nabijać i może wiele prawdy jest w twierdzeniu o kierunkowości kabli.

Ciekawe czy branża energetyczna i firmy zajmujące sie przesyłem energii też stosują kable kierunkowe.

A swoją drogą to EiS powinna podchodzić zdroworozsądkowo do zagadnień audio i domagać się konkretnych wyjaśnień w sprawach tak magicznych jak kierunkowość kabli. Prowadzący wywiad powinien przyprzeć do muru producenta kabla i domagać się potwierdzonych mierzalnych testów dowodzących prawdy twierdzenia o kierunkowości

Kyle
Posty: 923
Rejestracja: środa 03 paź 2007, 00:00

Re: Kierunkowość kabli - prawda czy mit?

Post autor: Kyle » piątek 25 sty 2008, 17:30

Nie ma przyzwoitego dowodu więc mit.

Awatar użytkownika
matiz
Posty: 3424
Rejestracja: poniedziałek 29 wrz 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Kierunkowość kabli - prawda czy mit?

Post autor: matiz » piątek 25 sty 2008, 17:49

Kierunkowe kable moga miec zalety, jezeli maja "niesymetryczny" ekran lub inne tego typu rozwiazania. Ale kierunkowosc kabla ktorym plynie prad przemienny to raczej sa jaja

Ano
Posty: 210
Rejestracja: środa 09 lip 2003, 00:00

Re: Kierunkowość kabli - prawda czy mit?

Post autor: Ano » piątek 25 sty 2008, 18:09

Czemu jaja? Taki kabel wnosi asymetrycznosc przebiegu, a wiec parzyste harmoniczne. Lampa nie potrzebna.

Mr.Lee
Posty: 231
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 00:00

Re: Kierunkowość kabli - prawda czy mit?

Post autor: Mr.Lee » piątek 25 sty 2008, 18:20

...Czemu jaja? Taki kabel wnosi asymetrycznosc przebiegu, a wiec parzyste harmoniczne. Lampa nie potrzebna....
**********************
Panowie

Chyba wasz spór wyjaśni wam dokładnie Pan MB

Pozdrawiam!

Kyle
Posty: 923
Rejestracja: środa 03 paź 2007, 00:00

Re: Kierunkowość kabli - prawda czy mit?

Post autor: Kyle » piątek 25 sty 2008, 18:27

...Czemu jaja? Taki kabel wnosi asymetrycznosc przebiegu, a wiec parzyste harmoniczne. Lampa nie potrzebna....
**********************
Załóżmy że mamy dobry kabel więc nie wnosi asymetryczności ;) ... czyli widzę że można powiedzieć : dobry kabel to kabel nie kierunkowy ! :)

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Kierunkowość kabli - prawda czy mit?

Post autor: Zbynia » piątek 25 sty 2008, 18:40

prad przemienny plynie w obydwu kierunkach wiec jakimcudem kabel moze byc kierunkowy?????
wogole juakim cudem kabel moze byc kierunkowy???
swiatlowody tez sa kierunkowe??

az plakac sie chce jak sie czyta te debilne audiofilskie wypociny.....

Awatar użytkownika
grembo
Posty: 2289
Rejestracja: czwartek 16 mar 2006, 00:00

Re: Kierunkowość kabli - prawda czy mit?

Post autor: grembo » piątek 25 sty 2008, 18:41

planet waves robi takie kable - jedna strona do wzmacniacza - druga do instrumentu , ale o co chodzi to sam nie wiem

Awatar użytkownika
jace-nty
Posty: 83
Rejestracja: czwartek 15 sty 2004, 00:00
Lokalizacja: Goleniów

Re: Kierunkowość kabli - prawda czy mit?

Post autor: jace-nty » piątek 25 sty 2008, 18:45

az plakac sie chce jak sie czyta te debilne audiofilskie wypociny........
**********************
Ja tam nie chcę się wypowiadać, ale ktoś tam się chwali na temat kabli w artykule ostatniej EiS pt: Kable "lalalila...." Nie bedę reklamował :)
Też mi się wydaje że to pic.
Pasjonat muzyczny, mikser in the box.

ODPOWIEDZ