Stara instalacja elektryczna

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Fant
Posty: 241
Rejestracja: piątek 01 sie 2003, 00:00

Stara instalacja elektryczna

Post autor: Fant » piątek 08 lut 2008, 12:01

Witam,
od pewnego czasu mieszkam w Norwegii w starym wynajetym domu. Zauwazylem, ze gdy pompa wodna automatycznie sie wlacza na chwile przygasa swiatlo. Problem tkwi w tym, ze ostatnio podczas "muzykowania" chwile po wlczeniu sie pompy moj interface zresetowal sie (TC electronic Konnekt 8). Przyznaje sie ze nie znam sie na elektryce. Gniazda w calym domu nie posiadaja "bolca" 0. W jaki sposob moge sie zabezpieczyc przed ewentualnymi skokami napiecia. Nie chce zeby w pewnego dnia szlak trafil caly sprzet.
Pozdrawiam i dziekuje za pomoc.
[addsig]
from one source all things depend....

Awatar użytkownika
wasyl25
Posty: 424
Rejestracja: wtorek 15 lut 2005, 00:00

Re: Stara instalacja elektryczna

Post autor: wasyl25 » piątek 08 lut 2008, 13:22

to że przygasa ci światło jest wynikiem dużego poboru mocy przez pompe. I wcale nie jest to związane z słabą instalacja.
bo jeżeli masz na jednym bezpieczniu instalacje przystosowana do 25Ax230V= 5,7kW. A silnik w pompie ma 2kW mocy, dodatkowo podczas rozruchu bieże jakieś 3kW (przez bardzo krutki okres) to masz rozwiazanie 5,7kW-3kW=2,7kW. Dodatko masz na tym samym bezpieczniu podłączone oświetlenie, i jakieś inne graty no to siłą żeczy troche mniej dostana mocy. Ja u siebie w studiu kładłem na nowo całą elektryke. Podstawa to odzielić oświetlenie, użadzenia exploatacyjne(pompy, ogrzewacze do wody) od gniazdek. Tak zeby wszstko miało odzielne bezpieczniki, dodatkowo musimy mieć dobre kable i duży przydział mocy z elektrowni(im wiecej tym lepiej). Najlepszym rozwiazaniem jest ups. Powinno być ok. Pozdrawiam.
Od pewnego czasu zajmuje się muzyką i zamierzam zająć się tym profesjonalnie, powoli buduję studio.

Fant
Posty: 241
Rejestracja: piątek 01 sie 2003, 00:00

Re: Stara instalacja elektryczna

Post autor: Fant » poniedziałek 11 lut 2008, 20:47

Dziękuję za rady. Podpytałem trochę właściciela domu, instalacja wewnątrz jest nowa. Rzeczywiście kable są nowe i skrzynka z bezpiecznikami też, ale co się dzieje poza domem, nie mam pojęcia Rozumiem że skoki napięcia o których pisałem są spowodowane nieszczęsną pompą. Pytanie brzmi: czy te wahania mogą doprowadzić do zniszczenia np. interface'u? W kwestii UPS'u. Co to znaczy porządny UPS? Na co zwrócić uwagę? Pytam, bo się na tym kompletnie nie znam.
Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.
[addsig]
from one source all things depend....

Fant
Posty: 241
Rejestracja: piątek 01 sie 2003, 00:00

Re: Stara instalacja elektryczna

Post autor: Fant » wtorek 12 lut 2008, 20:21

Przepraszam że podbijam temat, ale poszperałem trochę w sieci, na forum elektroda.pl i jeszcze mniej wiem. Proszę poradzić mi jakie parametry powinien mieć potrzebny mi UPS. Wyczytałem coś o sinusie na "wyjściu", mocy W i VA i nic z tego nie rozumiem .Dodam tylko że nie zależy mi na długiej pracy na akumulatorach, chce głównie zabezpieczyć swój sprzęt (2 laptopy,mikser,syntezator,automat perkusyjny i kilka efektów).
Pozdrawiam.
[addsig]
from one source all things depend....

Mr.Lee
Posty: 231
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 00:00

Re: Stara instalacja elektryczna

Post autor: Mr.Lee » wtorek 12 lut 2008, 21:59

...Aaa, większość nowoczesnych urządzeń typu interfejsy, laptopy, komputery, telewizory LCD mają wbudowane zasilacze impulsowe. Zazwyczaj mają one dość szeroki zakres napięć wejściowych, często do 100V do 250V, więc takie skoki nie powinny być istotne, natomiast mogą być oczywiście wyjątki...
...
**********************
Witam.
Te skoki mogą mieć istotny wpływ na pracę takich urządzeń. Masz racje że urzadzenia te maja szeroki zakres napieć ale nie są przystosowane do tak szybkich (w tym wypadku ) spadków napięć. Pompa to urządzenie indukcyjne, więc rozważmy jeszczę kwestię co wprowadza ona do sieci. Zniekształcenia te są istotne. Nawet głupia Lodówka potrafi wrzucić do miksu pojedyncze piki, strzały, trzaski czy jak tam nazywacie!
Mója rada to równierz UPS i taki zwykły do kompa powinien pomóż. Ale pokombinuj. A jak znam ceny w Norwegi tego typu usług (elektryczne) to powinno być najtańsze.
Pozdrawiam

Fant
Posty: 241
Rejestracja: piątek 01 sie 2003, 00:00

Re: Stara instalacja elektryczna

Post autor: Fant » wtorek 12 lut 2008, 22:15

Dziękuje za odpowiedzi.Wolę sie jednak zabezpieczyć, zwłaszcza że raz już konnekt zawisł po włączeniu się pompy. Może to był zbieg okoliczności, ale wolę nie ryzykować. Mam nadzieję że coś znajdę. Tutaj gdzie mieszkam sklepy elektroniczne/komputerowe są kiepsko zaopatrzone. Te co podał MONTER to chyba już wyższa półka. Poniżej jakiej granicy mocy nie powinienem schodzić?
Pozdrawiam.
[addsig]
from one source all things depend....

kk001
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 16 sie 2018, 11:21

Re: Stara instalacja elektryczna

Post autor: kk001 » wtorek 22 sty 2019, 11:28

Przy wymianie starej instalacji elektrycznej nie można zapomnieć o czymś takim jak przekaźnik bistabilny. Słyszałam ,że warto mieć osobne liczniki na schody czy też klatkę schodową. Jestem totalnym "lajkiem" więc jak się mylę, to proszę żeby ktoś mnie poprawił :D

ODPOWIEDZ