Sterowanie dźwiękami instrumentu przez MIDI

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
diamond20
Posty: 5
Rejestracja: sobota 02 lut 2008, 00:00

Sterowanie dźwiękami instrumentu przez MIDI

Post autor: diamond20 » sobota 17 maja 2008, 20:47

witam szanownych uzytkowników,

Ostatnimi czasy zastanawia mnie to, czy mogę wyzwalać dźwięki instrumentu klawiszowego za pośrednictwem komunikatów wysyłanych z pianoroll'a. Następne chciałbym je wsrowadzić do systemu jako pliki audio nagrywając przez line-in (koniecznie skwantyzowane w pianoroll'u). Czy niezbędne w tym przypadku są mapy instrumentu?

Proszę o wszelke sugestie dotyczące tematu,
Z góry wielkie dzięki

diamond20
Posty: 5
Rejestracja: sobota 02 lut 2008, 00:00

Re: Sterowanie dźwiękami instrumentu przez MIDI

Post autor: diamond20 » sobota 17 maja 2008, 20:48

...witam szanownych uzytkowników,

Ostatnimi czasy zastanawia mnie to, czy mogę wyzwalać dźwięki instrumentu klawiszowego za pośrednictwem komunikatów wysyłanych z pianoroll'a. Następne chciałbym je wsrowadzić do systemu jako pliki audio nagrywając przez line-in (koniecznie skwantyzowane w pianoroll'u). Czy niezbędne w tym przypadku są mapy instrumentu?

Proszę o wszelke sugestie dotyczące tematu,
Z góry wielkie dzięki...
**********************
Sterowanie dźwiękami FIZYCZNEGO instrumentu przez MIDI

senjin
Posty: 405
Rejestracja: poniedziałek 26 wrz 2005, 00:00
Kontakt:

Re: Sterowanie dźwiękami instrumentu przez MIDI

Post autor: senjin » sobota 17 maja 2008, 22:48

Nie wiem, czy dobrze rozumiem pytanie... podłączasz keyboard przez midi do komputera, ustawiasz odpowiednie porty, w komputerze grasz np. plik midi, a dźwięk wydobywa się z keyboarda z jego barwami - czy o to pytasz? Oczywiście jest to możliwe.

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Sterowanie dźwiękami instrumentu przez MIDI

Post autor: Caroozo » niedziela 18 maja 2008, 08:22

Oczywiście że można, wysyłka domyślnie na CH1. To są tylko komunikaty Note On/Off więc nie ma co patrzeć/zmieniać. Jakbyś chciał zmieniać patche/bawić się oscylatorami, to jest o czym gadać (programiści edytorów do klawiszy potrzebują map midi), natomiast do podstawowych celów tzw. plug&play :).
Nagrywanie tak samo banał, także nie ma tematu;)

diamond20
Posty: 5
Rejestracja: sobota 02 lut 2008, 00:00

Re: Sterowanie dźwiękami instrumentu przez MIDI

Post autor: diamond20 » niedziela 18 maja 2008, 22:36

dzięki za odpowiedzi... nie miałem kabla do tej pory więc pytałem:) interesuje mnie tylko jeszcze jedna rzecz... jak z wykorzystaniem tej techniki na codzień w studiach - popularny sposób czy taki z lamusa?

aaa i drobna uwaga na koniec. Poprawcie mnie jeśli nie mam racji:)
biorąc pod uwagę taki sposób nagrywania i grania dźwiękami sprzętowego instrumentu (nie tykając się jego klawiszy) wiele wskazuje na to, że bez sensu jest np taki access virus który jako wtyczka nie obciąża procesora pc (co jest rzeczą niezwykle promowaną w przypadku wersji TI) - pomijając już wygodę sterowania z systemu oscylatorami,filtrami etc. jaką daje vst, co jest niezaprzeczalnym plusem



reichelmarcia
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 24 lip 2023, 03:09

Re: Sterowanie dźwiękami instrumentu przez MIDI

Post autor: reichelmarcia » piątek 17 lis 2023, 11:48

Wysyłka do CH1 jest domyślna, więc oczywiście, że możesz. Nie ma tu nic do oglądania ani modyfikowania; są to tylko komunikaty o włączeniu/wyłączeniu notatki. Chociaż toczy się dyskusja na temat zmian patchy i manipulacji oscylatorami (mapy midi są niezbędne dla programistów zajmujących się edytorem klawiatur), tak zwana metoda plug-and-play jest wystarczająca w większości zastosowań

ODPOWIEDZ