Płaska gitara

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Awatar użytkownika
Dark_Star
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek 21 kwie 2003, 00:00

Płaska gitara

Post autor: Dark_Star » niedziela 03 sie 2003, 22:33

Panowie, pomocy:))). Topic mogl by przywodzic na mysl dechym, ale to nei o to biega... Nagrywam gitare na komputer przez PODa firmy Line6 i ona jakoś strasznie płasko brzmi. Zwłaszcza na przesterze. Jak nadać jej trochę głębi? Nawet jak mam reverb na maxa to i tak jakieś to płytkie jest. Bawić się w panoramę stereo??? Jeśli tak to przy miksowaniu czy przy masteringu??? Co jest najważniejsze przy nagrywaniu gitary na kompa??? Możecie mi dać jakieś hinty??? Nie wiem za bardzo jak sie do tego zabrać... .

Pozdrawiam.
Słucham muzyki elektronicznej, new wave, metalu i artrocka. Gram na gitarze i basie, teraz przymierzam się do klawiszy. W muzyce szukam pasji:)))

Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 692
Rejestracja: sobota 03 maja 2003, 00:00

Re: Płaska gitara

Post autor: Hardi » niedziela 03 sie 2003, 23:27

Ten problem jest związany z tym, że to jest tylko cyfrowa symulacja. Firma Line6 próbuje przekonać ludzi, że ich sprzęt brzmi jak oryginał. Troszkę prawdy w tym jest, ale tylko troszkę. Przestery brzmią tak, że można powiedzieć, że np., to jest symulacja Mesa/Boogie a to Marshall. Niestety te brzmienie w przeciwięstwie do oryginału jest pozbawione głębi i tego czegoś, co posiadają piece lampowe Mesa/Boogie, Marshall, Soldano, Vox itd. Sam zastanawiałem się nad kupnem PODa, ale całe szczęście nie zrobiłem tego błędu, co moi koledzy. Wiesz, to jest jak z kobietą i gumową lalką. Lala może wyglądać jak prawdziwa kobieta, ale czegoś jej brakuje. Tak samo jest z tymi symulatorami, ale jest na to mały sposób. Nie zabrzmi ci to tak głęboko jak oryginał, ale dużo lepiej niż sama cyfra. Przepuść sygnał przez pre-amp lampowy, troszkę polepszy to brzmienie. Moi koledzy wpinali się w PODa, a następnie przepuszczali sygnał przez stary pre-amp H&K Tubeman 1. Tak im doradziłem i naprawdę pomogło. Warto użyć do nagarnia lampowej końcówki mocy i dobrej paczki, oraz mikrofonu, ale podejrzewam, że chcesz nagrywać liniowo.
gadu-gadu 4021735

Awatar użytkownika
Zone
Posty: 99
Rejestracja: piątek 24 maja 2002, 00:00

Re: Płaska gitara

Post autor: Zone » poniedziałek 04 sie 2003, 01:40

Hardi: "Troszkę prawdy w tym jest, ale tylko troszkę."



Zupelnie sie z tym nie zgodze. Zrealizowalem juz sporo nagran korzystajac z PODa i wierz mi, ze mialem przy tym do wyboru Mese/Marshalla. Po prostu czasami bardzo ladnie "kladl" sie na calosci. Nagrywam glownie zespoly metalowe i w wielu przypadkach byl mi niezastapiony. Fakt, ze to nie jest "lampa" czyt.cxharakterystyczne znieksztalcenia , ale dziwi mnie tez, dlaczego kupno PODa nazywac wielkim bledem. Az tak le to az z nim nie jest. Wydaje mi sie, ze jest to swietna rzecz, dla ludzi nagrywajacych nie tylko w domu. W studio rowniez, moze stanowic kolejny element w poszukiwaniu konkretnego brzmienia.



Dark_Star: moze masz wylaczony AIR Direct? Przepraszam, ale nie wierze :)



Pozdrawiam/Zone
Sanok

Awatar użytkownika
przemal
Posty: 179
Rejestracja: piątek 28 cze 2002, 00:00

Re: Płaska gitara

Post autor: przemal » poniedziałek 04 sie 2003, 01:41

gdyby nagrywanie przy pomocy końcówki mocy i dobrej paczki, oraz mikrofonu jak to ładnie ująłeś było takie łatwe (w warunkach dalekich od studyjnych) to nie powstawały symulatory, wychodzi na to że producenci robią wszystko by wcisnąć naiwnemu klientowi tą "gumową lale" byleby tylko zarobić, poza tym użytkownicy tych urządzeń dążą chyba raczej do uzyskania jakichś oryginalnych brzmień a nie naśladowania tego co już jest, oczywiście, że różnica w stosunku do oryginału jest, ale z tonu twojej wypowiedzi ktoś nieobeznany mógłby odnieśc wrażenie że POD to jakaś zabawka dla dzieci (ciekawe czemu taka droga)



ps. ja bardzo chętnie bym się zaopiekował taką "plastikową lalą" więc jak ktoś już nabrał śmiałości do prawdziwych kobiet a ma mało miejsca POD łóżkiem, to... (no więc gdzie te tłumy frustratów he??)
Jestem absolwentem ASP w Krakowie, a więc jestem z innej branży :) Tworzenie muzyki traktuję jako hobby (bardzo ważne dla mnie hobby!).

Awatar użytkownika
OYCIECPIOTR
Posty: 237
Rejestracja: wtorek 25 lut 2003, 00:00

Re: Płaska gitara

Post autor: OYCIECPIOTR » poniedziałek 04 sie 2003, 07:58

...Panowie, pomocy:))). Topic mogl by przywodzic na mysl dechym, ale to nei o to biega... Nagrywam gitare na komputer przez PODa firmy Line6 i ona jakoś strasznie płasko brzmi. Zwłaszcza na przesterze. Jak nadać jej trochę głębi? Nawet jak mam reverb na maxa to i tak jakieś to płytkie jest. Bawić się w panoramę stereo??? Jeśli tak to przy miksowaniu czy przy masteringu??? Co jest najważniejsze przy nagrywaniu gitary na kompa??? Możecie mi dać jakieś hinty??? Nie wiem za bardzo jak sie do tego zabrać... .

Pozdrawiam....

**********************

1)- podłączyć PODa do normalnych głośników (nie żądne kombo) przez wyjście słuchawkowe i mikrofonem ( plus of coz przedwzmacniacz)nagrywać tradycyjnie. Przy okazji można poeksperymentowac z różnymi rodzajami głośników. Fajne brzmienie uzyskałem podłączając go do... starego Kasprzaka, takiego złomu, w którym już tylko radio i głośniki chodzą.

2) nagrywając liniowo grać dwa razy to samo i rozbijać na lewy i prawy kanał. Jedno brzmienie powinno mieć więcej dołu (Messa), drugie powinno być skrzekliwe, z podbita gora i redukcja dołu.

3) Już kiedyś o tym pisałem- taki sygnał przepuszcza się przez Free Filter albo CurvaEQ (czy jak mu tam, jest demo na ostatnim EiS) ze zdjętą charakterystyką z jakiegoś znanego wzmacniacza. Polecam kawałek gitary z Toxicity System OF A Down, albo ,,Broken" Pantery (z ich 3 płyty).

Potem jakaś lekka symulacja nasycenia lampy (Quadra Fuzz, czy Warmer PSP np.)

4) Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wszystkie te metody połaczyć i szukać do skutku właściwego brzmienia. Może w końcu coś wyjdzie.

Zgadzam się z Hardim, że prawdziwego wzmaka nic na razie nie zastąpi w pełni, ale mając PODa nie trzeba się z góry skazywać na badziewne, płaskie brzmienie. A z pogłosami nie przesadzaj, bo się robi zupa. Już lepiej jakis lekki delay.

OP.



[URL=http://chomikuj.pl/MISIORPLIKI/SAMPLE+24bity]darmowe sample analogów[/URL]

Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 692
Rejestracja: sobota 03 maja 2003, 00:00

Re: Płaska gitara

Post autor: Hardi » poniedziałek 04 sie 2003, 11:38

Zone i przemal źle się zrozumieliśmy. Chodzi mi o to, że często spotykam się z tym jak ludzie mówią:, dlaczego mój POD nie chodzi tak jak bym chciał (czytaj, tak jak oryginalne głowy za kilka tysięcy zł). Bo jest to tylko symulator i koniec. Mówisz przemal że jest to droga zabawka, a ja mówię, że tania. Policz sobie ile kosztują wszystkie głowy i paczki, które tam są symulowane… cena PODa przy tym to grosze. POD super nadaje się do nagrywania demo w domu i do ćwiczeń. Przykro mi, ale nie znam żądnego zawodowca, który nagrywa profesjonalnie za pomocą PODa. Tak wiem, że na stronie Line6 jest lista posiadaczy PODa i są tam sławy. Lecz zwróćcie uwagę na to, że to tylko lista posiadaczy, a nie użytkowników i to jest zasadnicza różnica. Gdy ktoś reklamuje jakiś sprzęt, to nie oznacza, że go używa, np. Jenifer od Michela Jaksona, reklamuje wszędzie gdzie się da DigiTecha, ale swoje płyty nagrywa na piecach Peavey. Nadal polecam nagrywać, za pomocą lampowego pre-ampu.
gadu-gadu 4021735

Awatar użytkownika
Dark_Star
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek 21 kwie 2003, 00:00

Re: Płaska gitara

Post autor: Dark_Star » poniedziałek 04 sie 2003, 23:39

OK panowie, już chyba wiem co chciałem wiedzieć. Ta metoda z nagrywaniem 2 razy i miksowaniem w stereo jest niezla i mam dość przestrzenne i soczyste brzmienie. Reszta powinna się wyrównać. Dzięki Wam. Jeszcze tylko powiedzcie mi kiedy siępobi stereo??? . Ja słabo sięznam na masteringu. Jak to zrobic???
Słucham muzyki elektronicznej, new wave, metalu i artrocka. Gram na gitarze i basie, teraz przymierzam się do klawiszy. W muzyce szukam pasji:)))

Awatar użytkownika
morion
Posty: 97
Rejestracja: niedziela 27 kwie 2003, 00:00

Re: Płaska gitara

Post autor: morion » wtorek 05 sie 2003, 00:17

Najlepiej sobie taki preampik zbudowac, nie sa to monstrualne koszta. Przy dobrych wiatrach w 1000zl mozna sie zamknac, zalezy co sie chce budowac:)
GG: 3867380 *****Gdańsk*****

Awatar użytkownika
morion
Posty: 97
Rejestracja: niedziela 27 kwie 2003, 00:00

Re: Płaska gitara

Post autor: morion » wtorek 05 sie 2003, 00:18

GG: 3867380 *****Gdańsk*****

Awatar użytkownika
Dark_Star
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek 21 kwie 2003, 00:00

Re: Płaska gitara

Post autor: Dark_Star » wtorek 05 sie 2003, 09:32

...Warto tu zobaczyc: http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/tom/...

**********************

Spoko na stronie Toma byłem, tyle, że ja nie mam tyle kasy, a gdybym miał to nie grał bym na Ibanezie RG170DX tylko na 570DX :))), albo saberce.

Pozdrawiam.



Słucham muzyki elektronicznej, new wave, metalu i artrocka. Gram na gitarze i basie, teraz przymierzam się do klawiszy. W muzyce szukam pasji:)))

ODPOWIEDZ