Wygrzewanie słuchawek

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Awatar użytkownika
mr-hammond
Posty: 1416
Rejestracja: poniedziałek 08 gru 2003, 00:00

Re: Wygrzewanie słuchawek

Post autor: mr-hammond » piątek 28 sie 2009, 13:31

A czy nie jest tak że w słuchawkach po "jakimś czasie" wyrabia się  osłona przylegająca do uszów i stąd efekt innego brzmienia ? Poprostu " uleży się" 


Awatar użytkownika
AkselPL
Posty: 1147
Rejestracja: niedziela 31 sie 2008, 00:00

Re: Wygrzewanie słuchawek

Post autor: AkselPL » piątek 28 sie 2009, 13:41

najpierw swieżaka zjechaliście tudzież Pan redaktor zachował się bardzo niestosownie! a teraz okazuje się że MIMO WSZYSTKO kolega w pewnym sensie miał racje! Może nie robi to wielkiej różnicy, ale jednak kilka osób przytoczyło  wystarczające argumenty!


Porównania do samochodu nie skomentuje...

Korg M3-73, Korg Radias-R, Korg EXB-Radias, Korg Electribe MX-1, Korg Kaoss Pad 3, Kawaii KC-10, Waldorf Blofeld KB, Ibanez GiO, Fender Mustang III, Behringer XD80USB, Fostex PM1MKII, Behringer K10s, Creative ZXR, E-mu Midi, Reloop RHP-20, FL Studio

Awatar użytkownika
lakiernik
Posty: 399
Rejestracja: piątek 04 maja 2007, 00:00

Re: Wygrzewanie słuchawek

Post autor: lakiernik » piątek 28 sie 2009, 13:42



Prawda jest raczej taka, że mnóstwo ludzi uprawia nowoczesne pogaństwo i opowiada wierutne bujdy na temat słyszenia. Ci co nie słyszą to oczywiście ci głusi, dlatego te bujdy są takie popularne i dlatego następne pokolenia słuchaczy bujd skwapliwie przyłącza się do chóru, unikając klasyfikacji do gatunku tych gorszych - tępych i głuchych. A znasz taką bajkę o nagim królu ?...


 ************************


MB - szczerze współczuję Twojej partnerce (partnerowi). Jeśli we wszystkim musi wyjść na Twoje...Szanuję Twoją przeogromną wiedzę jak i pewnie praktykę, ale naprawdę czasem możesz czegoś niewiedzieć lub niedostrzegać




 
Only Hardware System: Elektrony: Machinedrum UW, Monomachine, Octatrack, AnalogFour, DSI Tempest, Korg MS-20 Mini,Yamaha Tenori-on, Waldorf Blofeld, E-mu MP-7, Korg ER-1, Eventide Space, Alesis Bitrman

Kalamb
Posty: 355
Rejestracja: wtorek 15 lip 2003, 00:00

Re: Wygrzewanie słuchawek

Post autor: Kalamb » piątek 28 sie 2009, 13:50

A czy nie jest tak że w słuchawkach po "jakimś czasie" wyrabia się  osłona przylegająca do uszów i stąd efekt innego brzmienia ? Poprostu " uleży się" 



Akurat w przypadku słuchawek ma to dość duże znaczenie. Jak widać jest kilka elementów, które mogą mieć wpływ...Myślę, że treść wypowiedzi Rednacz a też do nich należy tyle, że nie musi mieć to od razu statusu obowiązkowej wykonalności i panaceum na kiepskie modele, którym nic nie pomoże

Awatar użytkownika
JankoMuzykant
Posty: 497
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00
Kontakt:

Re: Wygrzewanie słuchawek

Post autor: JankoMuzykant » piątek 28 sie 2009, 14:22

O wygrzewaniu już kilka razy widziałem, w stylu: kupiłem cośtam, koszmarne w porównaniu do cośtam-1, które mi padły, ale po jakimś czasie się wygrzały i brzmią dobrze.
I rzesza biednych ludków wierzy w te bzdury nie zdając sobie sprawy z ogromnego potencjału drzemiącego w przyzwyczajeniu i akomodacji ucha, odpowiedzialnego za zmiany słyszenia w czasie (i przestrzeni).

A propos przestrzeni - stawiając obok siebie te same głośniki (porządne), jeden ''wygrzany'', drugi nie, założę się, że jeśli w ogóle usłyszymy różnicę, to będzie ona wynikała w większym stopniu od różnicy położenia głośników w przestrzeni i kątów źródło - odbicia - ucho (nawet jak wyeliminujemy odbicia pomieszczenia pozostaje małżowina uszna).
[addsig]
Pozdrawia Adam (przypadkiadama.com)

Awatar użytkownika
PiotrK
Posty: 1517
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00

Re: Wygrzewanie słuchawek

Post autor: PiotrK » piątek 28 sie 2009, 14:34

Post został usunięty.
Ostatnio zmieniony piątek 01 lut 2019, 03:32 przez PiotrK, łącznie zmieniany 1 raz.
[Użytkownik usunął konto]

Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Wygrzewanie słuchawek

Post autor: MB » piątek 28 sie 2009, 15:02

Teoretycznie zawieszenie membrany w przetworniku elektroakustycznym może być bardziej sztywne bezpośrednio po opuszczeniu fabryki i "wyrobić się" po pewnym czasie użytkowania. Teoretycznie tak, gdyby to zawieszenie było robione z jakiejś dziadowskiej gumy, ale przecież współczesne słuchawki i głośniki to dość wyrafinowana technologia materiałowa. Nigdy nie doświadczyłem zjawiska zmiany brzmienia głośnika ani słuchawek, natomiast wielokrotnie doświadczyłem, że ludziom zmienia się słyszenie i wydaje im się, że coś brzmi inaczej po jakimś czasie. Zatem to nie słuchawki się wygrzewają tylko nasze uszy.

Wiem o czym piszę - częścią mojej pracy są rygorystyczne testy odsłuchowe, które muszą wykluczyć czynniki psychologiczne. Wszystkim, którzy uparcie twierdzą, że słuchawki lub głośniki zmieniają brzmienie po "wygrzewaniu" proponuję eksperyment, w którym dwie identyczne pary prosto z fabryki posłuchamy przed a później po "wygrzaniu" jednej z nich. Testem na słyszalną różnicę będzie wiarygodna statystycznie zdolność do rozróżnienia jednych od drugich pod warunkiem, że przed "wygrzewaniem" nie dało się ich odróżnić.

Dysponuję specjalnym pomieszczeniem do takich testów i zapraszam. Żeby była motywacja z obu stron proponuję zakład o wysoką stawkę, że eksperyment się nie uda.

Awatar użytkownika
KAFEL
Posty: 713
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2003, 00:00

Re: Wygrzewanie słuchawek

Post autor: KAFEL » piątek 28 sie 2009, 15:21

Żeby była motywacja z obu stron proponuję zakład o wysoką stawkę, że eksperyment się nie uda.... 


.... czyli "wyzywasz na pojedynek" Rednacza Cool (?)


... a "wygrzane" kolty tkwią jeszcze w kaburach Rednacza. Te "nie wygrzane" natomiast pod dłońmi MB. Czy dojdzie do pojedynku ..... ? Czy się odważą ?


Awatar użytkownika
irok84
Posty: 147
Rejestracja: niedziela 15 lut 2009, 00:00

Re: Wygrzewanie słuchawek

Post autor: irok84 » piątek 28 sie 2009, 15:25

To ja lecę do bukmachera.


 


Takie pytanko na marginesie: Czy testy o których mówi MB dają odpowiedzi typu: TAK/NIE, czy też współczynnik prawdopodobieństwa prawdziwości którejś z tych odpowiedzi.


KYMY
Posty: 264
Rejestracja: poniedziałek 23 sty 2006, 00:00

Re: Wygrzewanie słuchawek

Post autor: KYMY » piątek 28 sie 2009, 15:36

Oj zmienia się i koniec - wszystko co się rusza z czasem się "zrusza", nawet w istotach żywych - podlegających do pewnego stopnia samoregeneracji.


Wszystko, szczególnie to co sprężyste i miękkie się starzeje i zmienia swoje parametry - szczególnie te materiały z "najnowszych technologi", nie tylko "guma" (swoją drogą dawna komunistyczna guma jest przez trzydzieści lat taka sama, a dzisiejsza, kosmiczna z prawdziwego  zgodnego z normami i dyrektywami EU łajna, parcieje po kilku latach - doświadczyłem osobiście). Elastyczna pianka zamienia się z czasem w kleistą masę, sztywne zawieszenie powleczone elastycznym klejem "wyrabia się" na ostrzejszych krawędziach  - spytajcie się gitarzystów jak to jest ze świeżymi głośnikami.


Co do słuchawek dlaczego ma być inaczej - choćby z tego, nie jedynego przecież powodu, że człowiek wydziela ciepło i wilgoć (pot), który potrafi wspaniale w kilka miesięcy zdegenerować powleczone nowoczesnotechnologicznym pokryciem gąbki... Naprawdę nie ma się co dziwić, że parametry przetworników się zmieniają.


Może nie jest to jakaś kolosalna w krótkim okresie  różnica wymagająca jakiegoś ekstra "wygrzewania", bardziej chyba autosugestia, ale coś w tym jednak jest.


 


 


ODPOWIEDZ