Automat perkusyjny czy software?

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Awatar użytkownika
ceres1x
Posty: 304
Rejestracja: sobota 08 mar 2003, 00:00

Automat perkusyjny czy software?

Post autor: ceres1x » środa 07 paź 2009, 22:45

Czy w dobie wirtualnych instrumentów warto kupic sprzętowy automat perkusyjny? (mam na mysli jakieś uzywki aukcyjne cos typu Boss DR-670)


Pytam się bo mam dosc ciagłej pracy przy komputerze a chciałbym "obębnić" moje kawałki (muzyka el,psytrance) na hardware , ale nie wiem jak tam z wygodą, edycją itp. ?


No i czy warto ? ?


Mam jakos juz wstret do tego całego softu

eksperymentalna, niekomercyjna elektronika

Awatar użytkownika
mytnik
Posty: 1308
Rejestracja: czwartek 20 maja 2004, 00:00

Re: Automat perkusyjny czy software?

Post autor: mytnik » czwartek 08 paź 2009, 10:03

...
Mam jakos juz wstret do tego całego softu...
 



Nie ty jeden:)

drummer

pi_ro
Posty: 70
Rejestracja: wtorek 23 paź 2007, 00:00

Re: Automat perkusyjny czy software?

Post autor: pi_ro » czwartek 08 paź 2009, 10:05

...
Czy w dobie wirtualnych instrumentów warto kupic sprzętowy automat perkusyjny? (mam na mysli jakieś uzywki aukcyjne cos typu Boss DR-670)

Pytam się bo mam dosc ciagłej pracy przy komputerze a chciałbym "obębnić" moje kawałki (muzyka el,psytrance) na hardware , ale nie wiem jak tam z wygodą, edycją itp. ?

No i czy warto ? ?

Mam jakos juz wstret do tego całego softu...
 


 


Jeżeli chodzi o wygodę edycji, obróbkę to nie oszukujmy się, komp + dobry soft jest niezastąpiony... ale automat też ma swoje zalety, odpalasz i grasz, łatwiej zrobisz coś na szybko(z gotowców) nie tracąc inspiracji, zagrasz bez stresu live. Za całkiem małe pieniądze możesz już kupić np takiego alesisa sr-16 który jest całkiem niezłym sprzętem, DR-670 nie znam to nie doradzę.


Warto mieć i sprzęt i soft.


 

Piotrek

Awatar użytkownika
Jarek_Zand
Posty: 127
Rejestracja: niedziela 23 sie 2009, 00:00

Re: Automat perkusyjny czy software?

Post autor: Jarek_Zand » czwartek 08 paź 2009, 14:34

Jeżeli chodzi o wygodę edycji, obróbkę to nie oszukujmy się, komp + dobry soft jest niezastąpiony... ale automat też ma swoje zalety, odpalasz i grasz, łatwiej zrobisz coś na szybko(z gotowców) nie tracąc inspiracji, zagrasz bez stresu live. Za całkiem małe pieniądze możesz już kupić np takiego alesisa sr-16 który jest całkiem niezłym sprzętem, DR-670 nie znam to nie doradzę.

Warto mieć i sprzęt i soft.


Owszem SR-16 za pieniądze, które za niego trzeba dać to świetny automat - pod warunkiem, że chcesz tworzyć muzykę nawiązującą stylistycznie do lat 80-90. O psy-trance zapomnij.


Jeśli chodzi o zmęczenie sprzętem to ja mam na odwrót. Całe lata bawiłem się w muzykę wyłącznie przy urzyciu hardware i z wielką radością przesiadam się na soft. Szybciej, wydajniej, większe możliwości i przede wszystkim lepsza jakość.


Jeśli bym się zmęczył softem to szukałbym automatu pod kątem tworzonej muzyki. Do psy-trance bardziej od Alesisa i Bossa moim zdaniem nadałby się Akai XR20.




Awatar użytkownika
ceres1x
Posty: 304
Rejestracja: sobota 08 mar 2003, 00:00

Re: Automat perkusyjny czy software?

Post autor: ceres1x » czwartek 08 paź 2009, 22:20

Jak wygląda SR-16 w porownaniu z bossem DR 550 ?

eksperymentalna, niekomercyjna elektronika

pi_ro
Posty: 70
Rejestracja: wtorek 23 paź 2007, 00:00

Re: Automat perkusyjny czy software?

Post autor: pi_ro » piątek 09 paź 2009, 08:45

Owszem SR-16 za pieniądze, które za niego trzeba dać to świetny automat - pod warunkiem, że chcesz tworzyć muzykę nawiązującą stylistycznie do lat 80-90. O psy-trance zapomnij.


Można by o tym dyskutować, od jakiegoś czasu sr-16 przeżywa drugą młodość... wszystko zależy jak się go wykorzysta, przez jakie klocki przepuści itp itd. Moim zdaniem maszynka ma w sobie to coś :-;


[addsig]
Piotrek

Awatar użytkownika
NoRd384
Posty: 767
Rejestracja: środa 06 sie 2003, 00:00

Re: Automat perkusyjny czy software?

Post autor: NoRd384 » piątek 09 paź 2009, 23:05

DR670 – półśrodek. Ni to 770 ni doskonała 660. Brzmienia też od „czapy” biorąc pod uwagę style w których się obracasz.


Jeżeli już DR550 to tylko w wersji MKII. Plusem jest zasilanie bateryjne chociaż brzmienia zbyt „lekkie”.


Alesis SR-16 – uważam że pod względem obsługi ustępuje automatom Boss. Jednakże brzmienia jakie oferuje są naprawdę świetne, szczególnie warte polecenia są bardzo ładne werble.


Oba automaty brzmieniowo odbiegają od dzisiejszych standardów. Obecnie sprzedawane biblioteki sampli automatów z tamtych lat są poddawane obróbce. Podrasowanie ich brzmień na żywo do dzisiejszych standardów wymagało by trochę urządzeń w raku np. kompresor, EQ, jakiś chorus, reverb. Nie ma co liczyć na pokładowe efekty tych automatów.


 Jestem przekonany, że o ile do El muzyki interesujące Cię automaty są w stanie spełnić Twoje oczekiwania, to o tyle w kwestii psytrance z pewnością nie. Dodatkowo fakt niewolnictwa brzmieniowego próbek na stałe wyryte w pamięci ROM dla dzisiejszego muzyka, a w szczególności dla tego rozpieszczonego „komputerowymi możliwościami”, z pewnością będzie na dłuższą metę męczący.


W Twoim przypadku postawiłbym na sprzętowy sampler i w tym przypadku opcje masz dwie.  Albo sampler w racku + automat w formie sterownika na którym będziesz wklepywał paterny, lub też sampler perkusyjny w postaci kultowych urządzeń ze stajni AKAI.
W jednym i drugim przypadku zyskasz działanie na hardware (na którym ci zależy), plus pełną swobodę doboru barw.


Temat jest mi znany od lat, ponieważ automaty i ich brzmienia to jedna z moich wieloletnich pasji. Ponieważ przewineło się przez moje dłonie chyba większość wyprodukowanych modeli automatów, służę pomoca.


Pozdrawiam


[addsig]
Bum cyk cyk... [I] a teraz skompresuj "bum" [/I]

stefanheisl
Posty: 8
Rejestracja: wtorek 10 sty 2023, 08:43

Re: Automat perkusyjny czy software?

Post autor: stefanheisl » środa 22 lut 2023, 13:13

Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, więc wybór zależy od preferencji i potrzeb muzyka.

Automaty perkusyjne są fizycznymi urządzeniami, które generują dźwięki perkusyjne i posiadają różne funkcje, takie jak zmiana tempa, programowanie sekwencji rytmicznych i dodawanie efektów. Są one idealne dla muzyków, którzy preferują fizyczne urządzenia i chcą mieć pełną kontrolę nad dźwiękiem, który produkują.

Z drugiej strony, oprogramowanie perkusyjne to programy komputerowe, które umożliwiają tworzenie i edycję rytmów i dźwięków perkusyjnych przy użyciu komputera. Są one bardziej wszechstronne niż automat perkusyjny, ponieważ można je z łatwością dostosować do różnych stylów muzycznych i uzyskać więcej brzmień. Ponadto, oprogramowanie perkusyjne może być bardziej ekonomiczne i przenośne niż automat perkusyjny.

Ostatecznie, wybór między automatami perkusyjnymi a oprogramowaniem perkusyjnym zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb muzyka. Jeśli zależy Ci na fizycznej kontroli nad dźwiękiem i preferujesz urządzenia, automat perkusyjny będzie najlepszy dla Ciebie. Jeśli natomiast szukasz większej wszechstronności i możliwości edycji, oprogramowanie perkusyjne może być lepszym rozwiązaniem. Czytaj więcej tutaj: https://neufutur.com/2021/11/how-web-au ... -industry/

ODPOWIEDZ