Swing, raz a porządnie!

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Awatar użytkownika
ZgibniewZiobor
Posty: 242
Rejestracja: sobota 07 mar 2009, 00:00

Swing, raz a porządnie!

Post autor: ZgibniewZiobor » wtorek 20 kwie 2010, 16:54

Kiedyś gdzieś na forum to widziałem, ale nie moge tego odszukać:| Jakie ustawienia swingu polecacie dla poszcególnych składowych bitu? Chciałem także zapytać, czy można swingować w sekwencerze cubase, czy musze wystukać wszystko w MPC, a potem zgrać w audio? Bardzo proszę o pomoc oraz kąkretne odpowiedzi. Jestem pewien, że wielu osobą może się to przydać.


brainmind
Posty: 65
Rejestracja: poniedziałek 22 gru 2008, 00:00

Re: Swing, raz a porządnie!

Post autor: brainmind » środa 21 kwie 2010, 17:56

...
Kiedyś gdzieś na forum to widziałem, ale nie moge tego odszukać:| Jakie ustawienia swingu polecacie dla poszcególnych składowych bitu? Chciałem także zapytać, czy można swingować w sekwencerze cubase, czy musze wystukać wszystko w MPC, a potem zgrać w audio? Bardzo proszę o pomoc oraz kąkretne odpowiedzi. Jestem pewien, że wielu osobą może się to przydać....
 


Jeśli szukasz jakiejś złotej recepty na kawałek który groove-i to Ci jej nie podam.
Nie da się powiedzieć na haty użyj swingu 32 a na tą przeszkadzajkę 16.
Ja np. wogóle nie używam jakiś konkretnych swingów.
Pracuje na abletonie i pewnego dnia zrozumiałem że wszystko co robie jest jakieś kwadratowe.
Więc wrzuciłem swój ulubiony kawałek porównałem sobie z moim patrzę i oczom nie wierze:
w moim ulubionym kawałku nawet stopa i verbel nie idą równo. Czym prędzej wyłączyłem siatkę kwantyzacjii tak rozpoczęła sie moja zabawa z groovem.
Moja radość nie miała końca kiedy pojawił się Ableton 8. Tam jest funkcja groove ekstrakt. Nie zawsze działa idealnie ale przy odrobinie wprawy można robić niesamowite rzeczy. Podoba Ci się groove jakiegoś kawałka i już go masz. Oczywiście mam już parę swoich patentów, których wybacz nie zdradzę Ci.
Powiem Ci tyle że obecnie nawet przed jaką zmianą w kawałku delikatnie zmieniam groove np. hatów żeby odpowiednio zwolnić lub przyspieszyć kawałek (chodzi o takie odczucie nie o zmianę tempa).
Polecam Ci film ze strony firmy groove3.com making drums with ableton live -
który jest tak uniwersalny że można triki które podaje autor zastosować w każdym programie DAW.
Ucz się od swoich mistrzów.  Bo każdy rodzaj muzyki ma swoje charakterystyczne składowe groovu.
Moim mistrzen jest Trentemoller. Co ten facet robi z perskusją.


A na początek fajna loopa z ulubionego kawałka z tym do DAW-a i patrz jak stopa delikatnie stopa jest odsunięta przed uderzeniem na raz. Jak verbel jest wysuniety przed dwa albo za.


[addsig]
uwielbiam cisze bo wtedy głosy słyszę

Awatar użytkownika
Mefistofelez
Posty: 110
Rejestracja: niedziela 21 lut 2010, 00:00

Re: Swing, raz a porządnie!

Post autor: Mefistofelez » czwartek 22 kwie 2010, 00:09

kiedyś poruszyłem tę tematykę na forum ...


cała wiedza tajemna mieści się w kategorii TIPS&TRICKS, a temat to swing w akai mpc.


wiadomą sprawą jest to że przesunięcia, czy zeswingowanie choć by samego hihatu dają niekiedy rewelacyjny efekt ... sam także szukałem na to recepty by bit bujał, i grał jak żywy... Jedyne czego się nauczyłem to tego by zapoznać się mniejwięcej z teorią, i próbować, kombinować, ćwiczyć, stukaćWink

Potrzebuję dźwięku by oddychać

Awatar użytkownika
ZgibniewZiobor
Posty: 242
Rejestracja: sobota 07 mar 2009, 00:00

Re: Swing, raz a porządnie!

Post autor: ZgibniewZiobor » czwartek 22 kwie 2010, 11:02

Musze sprawdzić tego Abletona 8. Czytałem, że wersja Suite ma jakieś instrumenty w sobie. Co powiecie o ich jakości? Czy faktycznie Ableton jest lepszym środowiskiem do robienia bitów niż Cubase? Czy możecie polecić jakąś książkę o Abletonie na początek? Chciałem zapytać czy wszystkie VST działają bezproblemowo?


Awatar użytkownika
grembo
Posty: 2289
Rejestracja: czwartek 16 mar 2006, 00:00

Re: Swing, raz a porządnie!

Post autor: grembo » czwartek 22 kwie 2010, 11:44

...Musze sprawdzić tego Abletona 8. Czytałem, że wersja Suite ma jakieś instrumenty w sobie. Co powiecie o ich jakości? Czy faktycznie Ableton jest lepszym środowiskiem do robienia bitów niż Cubase? Czy możecie polecić jakąś książkę o Abletonie na początek? Chciałem zapytać czy wszystkie VST działają bezproblemowo?...

pracuje na jednym i na drugim (ze wskazaniem na Cubase) - zdecydowanie Ableton to cos czego szukasz.

Licze ze ten watek sie rozwinie - bardzo ciekawy i wydaje sie rozwojowy...


brainmind
Posty: 65
Rejestracja: poniedziałek 22 gru 2008, 00:00

Re: Swing, raz a porządnie!

Post autor: brainmind » czwartek 22 kwie 2010, 18:09

Skoro kolega liczy że się wątek rozwinie to proszę bardzo.
Ale na początek powiem kategoryczne "nie" jednemu z przedmówców.
Swing wcale nie sprowadza się maszyn typu MPC.

Bo kto mi zabroni zastosować swing salsy, rumby albo czaczy (specjalnie po polsku) w kawałku
hip -hop, techno, czy nawet havy-metalowym. Wszystko zależy od kreatywności i na pewno nie
sprowadza się do Akai MPC. Takie rzeczy pisze tylko młoda cytrynka która chce mieć zaliczonego posta.

Ale nie o tym chciałem napisać.

Inną bardzo fajną i przydatną rzeczą która się przydaje przy tworzeniu fajnego groove-u w utworze
jest swingowanie delayu. I tu znów Ableton otwiera olbrzymie pole do popisu. Naprawdę rewelacyjne efekty
można uzyskać przy użyciu filter delay Abletona odpowiednio przyspieszając bądź opóźniając odbicie.
Natomiast w tej kategorii bezapelacyjnymi zwycięzcami (dla mnie) są wtyczki firmy Sound Toys.
Od 2 miesięcy jestem prawowitym posiadaczem całego zestawu i powiem jedno to co robi wtyczka Echo Boy
po prostu czapka z głowy dla programistów.

Oczywiście groove kawałka nie sprowadza tylko do elementów perkusyjnych.
Wszystko to dotyczy zarówno basów, padów, pianin itp.
Należy przestrzegać się przed kwadratami bo utwór jest po prostu nudny.

Pytanie kolegi odnośnie instrumentów w Abletonie. Osobiście korzystam tylko z Colission i Samplera.
Pierwszy idealny do brzmień typu bongo, congo, tom itp. rewelacyjnie można nastroić całą perkusję.
Sampler - z kichnięcia ciotki można zrobić solidny bas.
Niestety należę do ludzi którzy używają hardware. Jeszcze jedno program Recycle też fajnie ekstraktuje groove
uwielbiam cisze bo wtedy głosy słyszę

Awatar użytkownika
grembo
Posty: 2289
Rejestracja: czwartek 16 mar 2006, 00:00

Re: Swing, raz a porządnie!

Post autor: grembo » piątek 23 kwie 2010, 00:05

jako prawowity czlonek sekcji rytmicznej wiem ze groove to nie sama rytmika (czy triolowa czy sekstolowa , etc.) czy nawet wahania glosnosci - to reakcja na moment w ktorym jest utwor, jego dynamika, fabula.

Laid back - granie w tyl, najdrobniejsze wartosci w pulsie (na ogol gra je hi-hat), spowalniaja utwor, daja mu feeling loungowy - rozwlekly - murzynski - sloneczne, nie wiem jak nazwac. Tu na ogol perkusjonalia sa bardziej z tylu (emulujac nie tylko feeling "czarny" ale i dystans od zrodla/okolicy sluchacza, czyli od bedacych na pierwszym planie w aranzu hi-hatu iwerbla).

Latynoska muzyka - muzycy sekcyjni wiedza ze tu nie tylko wazny poczatek/transjent uderzenia ale i jego trwanie (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) i barwa (np. w sambie pierwsza nuta - wysoka/szybka, druga (surdo) - basowa, dluga - - - - a ogolnie pulsacja "opoznionej" ósemki)


etc...


dorzucajcie :)

Awatar użytkownika
ZgibniewZiobor
Posty: 242
Rejestracja: sobota 07 mar 2009, 00:00

Re: Swing, raz a porządnie!

Post autor: ZgibniewZiobor » piątek 23 kwie 2010, 07:00

...a czy może ktoś zna jakąś książkę o Abletonie PL?
Zastanawiam się co ma Ableton8, czego nie ma Cubase5?
Myślę, że problem nie polega na programie, ale na zrozumieniu swingu, dobrego groovu. Umiejętności rozłożenia składowych perki względem siatki.


audiophone
Posty: 510
Rejestracja: piątek 08 lip 2005, 00:00
Kontakt:

Re: Swing, raz a porządnie!

Post autor: audiophone » piątek 23 kwie 2010, 10:18

......a czy może ktoś zna jakąś książkę o Abletonie PL? Zastanawiam się co ma Ableton8, czego nie ma Cubase5?Myślę, że problem nie polega na programie, ale na zrozumieniu swingu, dobrego groovu. Umiejętności rozłożenia składowych perki względem siatki....

ja jestem userem Liva, generalnie jezeli chodzi o nagrywanie drumsów - groove'ów live do tego jest przeznaczony !

wszystko duzo prosciej da sie zrobic niz w cubase - łopatologicznie proste drop and drag - albo pare klikniec.
(chodzi mi o funkcjonalność paternów)


polecam filmiki na yt zobacz sobie jak ludzie "programują" muzykę

badź też odwiedz stronę http://www.ableton.com/ tam masz filmiki co te monstrum może !

aczkolwiek ja uzywam cubase i live jednocześnie wiec mam porównnie
(tylko to są wersje LE )


praktycznie live a cubase to są 2 różne programy,
mozna powiedzieć - w live zrobisz to co w cubase nie da rady...
np. live sety ! - genialne wkładasz swoje próbki, frazy, loopy i robisz muzykę na "freestyle" !


genialne, genialne, genialne !
http://www.myspace.com/audiophone

Awatar użytkownika
grembo
Posty: 2289
Rejestracja: czwartek 16 mar 2006, 00:00

Re: Swing, raz a porządnie!

Post autor: grembo » piątek 23 kwie 2010, 10:44

ale zeby bylo jasne - wiekszosc z tych rzeczy mozna zrobic i w Cubase - tez mozna kwantyzowac midi do groovow (wzietych np z loopow ezdrummera), czy pobierac groove z audio (jest niestety moocno skomplikowane)

ODPOWIEDZ