Chóry - drugi głos

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Awatar użytkownika
spiker
Posty: 1211
Rejestracja: czwartek 17 paź 2002, 00:00

Re: Chóry - drugi głos

Post autor: spiker » piątek 03 paź 2003, 13:39

Mario!

To typowy spór powstały na bazie niuzgodnionych pojęć. Masz rację! Nie rozumiem "po co mono jest". Dlatego napisałem swój tekst.



Pisząc o zgdoności z trybem mono romumiem jedno: troske realizatora o to, żeby jego nagranie wykonane w stereo nadawało się do odsłuchania na monofonicznym sprzęcie (np. w radio i TV) . Jeśli jest jeszcze inny powód dążenia do tej zgodności to bądź łaskaw wyjaśnić. Chętnie się czegoś dowiem.



pozdrówka

przed użyciem programu zapoznaj się treścią instrukcji załączonej do opakowania bądź skonsultuj się z producentem lub dystrybutorem oprogramowania...

Awatar użytkownika
spiker
Posty: 1211
Rejestracja: czwartek 17 paź 2002, 00:00

Re: Chóry - drugi głos

Post autor: spiker » piątek 03 paź 2003, 13:51

...Mario!

ok, doczytałem do końca Twój tekst i znalazłem tam częśc odpowiedzi. Prawie w 100% mnie przekonałeś. A poniewaz jesetm uparty, zrobię jak mówisz, wezmę swoje nagrania, przy których realizacji nie zawracałem sobie głowy "zgodnością z trybem mono" do dużej sali i sprawdzę...



pozdrowiska

przed użyciem programu zapoznaj się treścią instrukcji załączonej do opakowania bądź skonsultuj się z producentem lub dystrybutorem oprogramowania...

Awatar użytkownika
Mario1
Posty: 41
Rejestracja: niedziela 07 wrz 2003, 00:00

Re: Chóry - drugi głos

Post autor: Mario1 » piątek 03 paź 2003, 14:06

...Mario!

To typowy spór powstały na bazie niuzgodnionych pojęć. Masz rację! Nie rozumiem "po co mono jest". Dlatego napisałem swój tekst.



Pisząc o zgdoności z trybem mono romumiem jedno: troske realizatora o to, żeby jego nagranie wykonane w stereo nadawało się do odsłuchania na monofonicznym sprzęcie (np. w radio i TV) . Jeśli jest jeszcze inny powód dążenia do tej zgodności to bądź łaskaw wyjaśnić. Chętnie się czegoś dowiem.



pozdrówka

...

**********************

jesli Mono było by tak mało potrzebne, to wszyscy by juz zapomnieli o tym zajwisku ...... stare Radia i TV monofoniczne nie jest jedynym powodem dlaczego Mono jest tak potrzebne ..... Kompatybilnosc wymagana jest wszedzie..... dlaczego...??

Gdzy tego wymaga nasz słuch ....... takie sazasady Fizyki .

pozatym , dałem juz przyklady wczesniej .dlaczego .........

POsłuchaj sobie najlepiej wegług Ciebie zgranego Numeru , ktory jest bardzo "" SZEROKI "" i wcisnij Mono, zobaczysz ze pomimo ze jest ładnie, po wcisnieciu Mono , wszystko zostaje na miejscu .. tylko ginie przestrzen.... To jest sztuka....


Awatar użytkownika
Mario1
Posty: 41
Rejestracja: niedziela 07 wrz 2003, 00:00

Re: Chóry - drugi głos

Post autor: Mario1 » piątek 03 paź 2003, 14:18



POsłuchaj sobie najlepiej wegług Ciebie zgranego Numeru , oczywscie nie swojeg ,

SA urzadzenia " 'DOPALACZE 3D "" niemowie tutaj o programowych wtyczkach ,. ktore nie zawszedzłaja dobrze i bardzo zmieniaja barwe , nie pamietam teraz symbolu , ale ROLAND robi cos takiego,kosztuje to 14 000

i jedyne co to robi tio jest przestrzen.... . Algorymy sa tak napisane ze pomimo ze Obraz Stereo Jest szeroki i wychodzi do przodu , dzwiek jest słyszalny przezd głosnikami .. to nie rusza to ani barwy ani sygnału MONO

Awatar użytkownika
spiker
Posty: 1211
Rejestracja: czwartek 17 paź 2002, 00:00

Re: Chóry - drugi głos

Post autor: spiker » piątek 03 paź 2003, 16:50

W porządku. To co piszesz brzmi przekonywująco i jestem w stanie to "na dziś" zaakceptować.

Jednym mnie jednak mocno zaintrygowałeś. Będzie mnie to gryźć: wynika z Twojej pierwszej odpowiedzi na moją herezję, że dobrze brzmiący, dynamiczny o dobrej przestrzeni kawałek STEREO, odtworzony w dużej sali (podałeś przykład dyskoteki ) zabrzmi jak MONO (!!!) Co to znaczy? Gdzie zatem dla Ciebie leży granica między MONO a STEREO? Wynika z Twojej wypowiedzi że realizacja STEREO "umonofoniczni" się w wiekszym pomieszczeniu i przy wiekszych natężeniach dźwieku (?!). Czy wobec tego oznacza to , że przekaz STEREO uzależniony jest od wielkości pomieszczenia? (!!!) Czy mam w związku z tym rozmumieć, że stereo to ja mam w domu (np w 25m.kw) a jak się wzbogacę i postawię sprzęt w salonie 100 m.kw to mi stereo zniknie? Coś mi tutaj nie pasuje.

A co z koncertami? A co z plenerem? Tam też nie ma STEREO?

Zgodze się z tym, jeśli założę, że jestem bardzo daleko od źródła dźwięku (zestawów nagłośnieniowych po lewej i prawej stronie sceny ), bo wtedy są one przez moje uszy i mózg i tak postrzegane jak pojedyńcze źródło i żeby nie wiem co sie działo między Lewym a Prawym zestawem ( a przecież niemało się dzieje) i tak tego nie odbiorę jako "scenę stereo". Ale bliżej? Też nie ma stereo? To kiedy z tego STEREO robi się MONO? Coś tu nie gra...





przed użyciem programu zapoznaj się treścią instrukcji załączonej do opakowania bądź skonsultuj się z producentem lub dystrybutorem oprogramowania...

Awatar użytkownika
Mario1
Posty: 41
Rejestracja: niedziela 07 wrz 2003, 00:00

Re: Chóry - drugi głos

Post autor: Mario1 » piątek 03 paź 2003, 17:42

nie zrozumiałs ..... MOCNO STEREOFONICZNE nagrania sa mniej zrozumiałe w wiekszych pomieszczeniach , wszystko co jest mocno Fazowo "" ROZSZERZONE"" czyli efekty , .... bedzie mniej zrozumiałe , POwiem tak...... wiekszosc Kapel grajacych dynamiczna muzyke ..... Techno , Dance itd ..... na koncerty ma przygotowany materiał bardzo wąsko mixowany lub zgrany , z nagraniami wąskimi, nema problemow typu . cos sie odbija od scian , łatwiej ustawic poziomy ... .a pozatym widownia z lewej czy prawej stronie słyszy to samo . Tak czy owak..... nie moze byc tak ze po nacisnieciu "MONO"" zostaje zachwiana rownowaga pomiedzy instrumentami .... cos moze sie przyciszc , ale niemoze zniknac co jest czestym błedem .....

Awatar użytkownika
djx76
Posty: 257
Rejestracja: czwartek 13 mar 2003, 00:00

Re: Chóry - drugi głos

Post autor: djx76 » sobota 04 paź 2003, 16:38

...Witam



1. Odważę się na pewną herezję. Skąd bierze się, moim zdaniem niepotrzebna, dążność do zachowania zgodności z trybem mono?

Uważam, że za cenę tej zgodności ( kto dzisiaj słucha w mono Waszych produkcji? ) dokonuje się jawna i celowa degradacja dźwięku stereo. Dlaczego chcecie czyste głosy w chórze ( który jest naturalnym chorusem ) zniekształcać efektami typu chorus, lub coś przesuwać w przód czy w tył o ułamki msekund? Załóż, ze robisz nagranie w stereoo i ustw czyste głosy tam gdzie powinny być. Nie ma żadnego problemu.



2. Druga herezja jest taka: zamiast robić uniwersalne nagranie dobre do odsłuchu mono i stereo ( a coś takiego moim zdaniem nawet teoretycznie nie istnieje ) zrób maksymalnie dobre nagranie stereo i drugie: maksymalnie dobre nagranie mono (jesli już ktoś rzeczywiście tego potrzebuje. Do Programu I PR daj wersję MONO, a na CD i do reszty stacji FM daj wersję STEREO.



tak, tak...wiem a co z resztą słuchaczy słuchających np. Trójki PR nan jakichś przenośnych mono radyjkach? No coż oni chyba nie chcą się za pomocą takich radyjek delektować po audiofilsku czyściutkim dźwiekiem. Zresztą wiekszość przenośnych jamników i tak jest stereo, a te co pozostały mono częściej służą słuchaniu transmisji z meczu i wiadomości.



teraz mnie zastrzelcie... ...

*****************************

nie ma co strzelać - MASZ RACJĘ !

Nigdy nie wdawaj się w dyskusje z idiotą. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu-następnie pokona doświadczeniem :)

Awatar użytkownika
mysza
Posty: 342
Rejestracja: sobota 05 paź 2002, 00:00

Re: Chóry - drugi głos

Post autor: mysza » sobota 04 paź 2003, 17:25

Robienie mixow kompatybilnych z trybem mono jest trudne dla poczatkujacych i niestety(stety) trzeba sie tego nauczyc bo prawda jest taka( tak jak napisali przedmowcy) ze jest to wazne i nie wydaje mi sie zeby bagatelizowanie tego "probemu" szybko nadeszlo.....
-->play your reason system<--

Awatar użytkownika
Mario1
Posty: 41
Rejestracja: niedziela 07 wrz 2003, 00:00

Re: Chóry - drugi głos

Post autor: Mario1 » niedziela 05 paź 2003, 03:42

...Robienie mixow kompatybilnych z trybem mono jest trudne dla poczatkujacych i niestety(stety) trzeba sie tego nauczyc bo prawda jest taka( tak jak napisali przedmowcy) ze jest to wazne i nie wydaje mi sie zeby bagatelizowanie tego "probemu" szybko nadeszlo..... ...

**********************

KAzdy uczy sie na własnych błedach ... wiec nie komentuje juz wiecej pytan pt. "A PO-CO KOMU MONO ? " :) bo szkoda czasu ....


onlymusic
Posty: 3
Rejestracja: środa 20 lis 2002, 00:00

Re: Chóry - drugi głos

Post autor: onlymusic » niedziela 05 paź 2003, 13:36

Czy może ktoś z Was polecić dobrą książkę niekoniecznie w języku polskim na temat miksowania dźwięku? Dzięki.

ODPOWIEDZ