Jak naprawić problem z fazą...?

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Awatar użytkownika
olearnik
Posty: 130
Rejestracja: środa 08 paź 2003, 00:00

Jak naprawić problem z fazą...?

Post autor: olearnik » sobota 11 paź 2003, 00:35

Czy jest jakiś sposób na następujący problem: nagrywam żywą sekcję rytmiczną, i dogrywam do niej sysntetyczne stringi które po zmiksowaniu do mono znacznie słabną, mam jeszcze kilka ulubionych instr. które źle się miksują do mono. Jak naprawić takie ścieżki, nawet jeśli trzebaby je zmonofonizować?
[addsig]

Awatar użytkownika
Dobmatt
Posty: 462
Rejestracja: środa 13 mar 2002, 00:00

Re: Jak naprawić problem z fazą...?

Post autor: Dobmatt » sobota 11 paź 2003, 03:22

Sugeruje eksperyment z nagraniem sekcji smykow na dwoch sciezkach (L i R) zamiast stereo, i lustracje wykresu graficznego audio w duzym powiekszeniu. Jesli szczyty amplitudy na obydwu sciezkach beda w przeciwfazie, to mozna sprobowac przesunac myszka jedna z nich i poprawic korelacje - wiekszosc dobrej klasy DAW to umozliwia po wyeliminowaniu funkcji Snap To Grid. Nie wiadomo czy to przesuniecie fazowe jest identyczne w calym zakresie spektrum (dla kazdej nuty), ale warto sprobowac.



MD.
Wlasciciel studia nagraniowego Youtopia w Edmonton, Kanada, tamze mieszkajacy na stale od 1985. Od 1997 staly wspolpracownik magazynu EiS, specjalizujacy sie w testach i recenzjach hardware i software dla produkcji studyjnej.

Awatar użytkownika
ula
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 11 wrz 2003, 00:00

Re: Jak naprawić problem z fazą...?

Post autor: ula » sobota 11 paź 2003, 08:43

...Czy jest jakiś sposób na następujący problem: nagrywam żywą sekcję rytmiczną, i dogrywam do niej sysntetyczne stringi które po zmiksowaniu do mono znacznie słabną, mam jeszcze kilka ulubionych instr. które źle się miksują do mono. Jak naprawić takie ścieżki, nawet jeśli trzebaby je zmonofonizować?

...

**********************

Czasami znaczne znikanie dźwięku w mono jest także spowodowane za dużą ilością efektu Fazowego na danym dźwięku , proponuje zmniejszenie nasycenia dźwięku lub zawężenie panoramy ... jeśli mimo tych zabiegów dźwięk będzie sie dalej źle zachowywał to należy zrobić to co napisał przedmówca a raczej ""przed -piszący "" :)

PS. dźwięki typu PAD maja tendencje do znacznego zanikania, ale nie moze ZNIKĆ całkiem z mixu
Pozdrawiam Ula :)

Awatar użytkownika
olearnik
Posty: 130
Rejestracja: środa 08 paź 2003, 00:00

Re: Jak naprawić problem z fazą...?

Post autor: olearnik » sobota 11 paź 2003, 14:45

...Sugeruje eksperyment...

MD....

**********************

Dziękuje Panie Macieju, jednakże te dźwięki to sample i każdy dźwięk (choć bez dużych rozbieżności) powoduje kłopot z fazą, więc ta metoda nie bardzo się sprawdzia w tym przypadku, choć w przy żywym dźwięku, nie wykluczam.

Jeden z realizatorów z którymi koresponduje napisał,"mój drogi, jest taki sposób, ale dlaczego miałbym Ci odmawiać wielu nieprzespanych nocy(podając rozwiązanie), skoro sam sobie zafundowałem tę przyjemność"

Tak więc wiedzy trzeba szukać albo samotnie (co jest w tak szerokim temacie pracą heroiczną), albo z pomocą ludzi bardziej życzliwych ( tu moje ukłony) ludzi.

A tak z innej beczki, skoro już mogę zamienić dwa słowa z Panem, panie Macieju, zaintrygowała mnie ( i nie tylko mnie) sprawa pewnego nagrania, a mianowicie w teście Pańskiego autorstwa z numeru chyba 04/2003, mikrofonów Audix SCX-25 w jednym z przykładów (chyba w fragmencie bez fortepianu) zakradł się straszny błąd, trochę zabawny, ponieważ skrzypce i altówki odzywają się z prawej strony a wiolonczele i kontrabasy z lewej. Jako że nie zanalazłem sprostowania w EiS postanowiłem sam się o to spytać.

Do zabawnych reperkusji tego zdarzenia nalerzy fakt, że wykorzystuje się to nagranie (sam widziałem) do testowania młodych adeptów realizacji dźwięku.

To by było na tyle, mam nadzieje że moja uwaga Pana nie dotkneła.

Gorąco pozdrawiam

Stały czytelnik

OLEARNIK null

Awatar użytkownika
olearnik
Posty: 130
Rejestracja: środa 08 paź 2003, 00:00

Re: Jak naprawić problem z fazą...?

Post autor: olearnik » sobota 11 paź 2003, 14:59

Czasami znaczne znikanie dźwięku w mono ............................................**********************

Dzięku je za zainteresowanie się moim temetem,ale...co oznacza "zmniejszenie nasycenia dźwięku"? I co ma wspólnego z fazą? A co do PS. to chętnie prześlę Tobie Ula teki pad który całkiem potrafi zniknąć, podaj tylko maila.

Pozdrawiam OLEARNIK


Awatar użytkownika
ula
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 11 wrz 2003, 00:00

Re: Jak naprawić problem z fazą...?

Post autor: ula » sobota 11 paź 2003, 16:52

...Czasami znaczne znikanie dźwięku w mono ............................................**********************

Dzięku je za zainteresowanie się moim temetem,ale...co oznacza "zmniejszenie nasycenia dźwięku"? I co ma wspólnego z fazą? A co do PS. to chętnie prześlę Tobie Ula teki pad który całkiem potrafi zniknąć, podaj tylko maila.

Pozdrawiam OLEARNIK

...

**********************

jeśli pad znika całkowicie a jest to próbka oznacza to ze jest "" w przeciw fazie "" lub ktoś nasycił ten dźwięk tak efektami fazowymi ze całkowicie znika, można to odwrócić ale potrzebne są narzędzia ,jest cała masa plaginow np "" STEREO EXPANDER "" który zaradzi, niektóre Mixery posiadają taka funkcje . Można także dąć go skrajnie w lewo lub prawo dodać chorus który będzie odwrócony w panoramie skrajnie w drugą stronę
Pozdrawiam Ula :)

Awatar użytkownika
olearnik
Posty: 130
Rejestracja: środa 08 paź 2003, 00:00

Re: Jak naprawić problem z fazą...?

Post autor: olearnik » sobota 11 paź 2003, 22:16

potrzebne są narzędzia ,jest cała masa plaginow np "" STEREO EXPANDER "" który zaradzi









Ulo czy chodzi o stereo EXPANDER czy stereo ENHANCER, jeden powoduje rozszeżenie bazy stereo ale przesuwa faze drugi robi to samo ale bez problemów fazowych (mam na myśli konkretny model ,pozdrowienia dla PSP). Ale też jak je wykorzystać one nie służą do naprawy , ale co najwyżej psucia. Ja chcę tylko naprawić stringi, mogą być nawet monofoniczne , ale nie mogę ich zmonofonizować bo tracą część informacji dźwiękowej i zmienia się ich barwa.



No nic....Pozdrawiam

OLEARNIK



GG 4788711 (poza anteną)

Awatar użytkownika
Tadeo
Posty: 1609
Rejestracja: piątek 31 sty 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Jak naprawić problem z fazą...?

Post autor: Tadeo » niedziela 12 paź 2003, 14:23

Może rzeczywiście wyexportuj tę ścieżke midi do audio na oddzielne L/R i zrób jak Dobmatt zaproponował.

Awatar użytkownika
olearnik
Posty: 130
Rejestracja: środa 08 paź 2003, 00:00

Re: Jak naprawić problem z fazą...?

Post autor: olearnik » niedziela 12 paź 2003, 15:00

...Może rzeczywiście wyexportuj tę ścieżke midi do audio na oddzielne L/R i zrób jak Dobmatt zaproponował....

**********************

Zrobiłem ale jakbym nie ustawił opóźnienia to i tak po zmiksowaniu do mono jest problem, poza tym przy przesuwaniu fazy zmienia się barwa, a ją chciałem zachować taką jaka była.



Czy to jest aż takie trudne?



Dzięki Olearnik

Awatar użytkownika
matiz
Posty: 3424
Rejestracja: poniedziałek 29 wrz 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Jak naprawić problem z fazą...?

Post autor: matiz » niedziela 12 paź 2003, 16:06

Wziac jeden kanal. Bedzie mono, ale zadnych problemow z faza. Takie same problemy sprawia KORG M1 - praktycznie zadna barwa nie moze byc stereo, bo znika - i w dodatku przesuniecie nie jest stale

ODPOWIEDZ