Klawiatura MIDI jako druga do organ

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
BrunoJ
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 14 sty 2013, 00:00

Klawiatura MIDI jako druga do organ

Post autor: BrunoJ » poniedziałek 14 sty 2013, 23:15

Witam,


Tematyka klawiatur midi jest poruszana często jednak nie znalazłem odpowiedzi na moje wątpliwości.


Szukam klawiatury 4-5 oktaw, ktora bedzie miała następujące cechy:


- klawisze półważone, pełnowymiarowe, o przyjemnej mechanice (ciche!), z uwzględnieniem grania technikami ogranowymi (zaokrąglone brzegi, możliwość grania przy częściowym wduszeniu klawisza itp)


- względnie mało gałek i innych suwaków (zupelnie ich nie potrzebuje), a co za tym idzie - obudowa powinna być minimalistyczna, bez zbednych wystających plastikow itp.


- musi mieć prawdziwe gniazdo midi a nie tylko usb.


Jak wspomniane w temacie - klawiatura miałaby służyć jako drugi manual do clona ogranów hammonda. zamontowana bezpośrednio na (ewentualnie pod) organami. 


Obecnie mam dwie klawiatury midi, ale obie sie nie nadają, przede wszystkim mechanicznie - behringer costam-25 i i2 GarageKey 37. Ta druga ma design taki o jaki mi chodzi, ale jest za krótka, no i mechanicznie tragedia.


Wypatrzyłem dwa potencjalne modele: Roland a-500s oraz ESI 49 XT (poprzedni model, obecny przynajmniej wizualnie gorzej). Tyle że nie mam gdzie ich pomacać, a w ciemno nie chce kupować.


Prosze o opinie, jak również inne propozycje, sprzęt nie musi być nowy i nie musi być tani. Jeśli w porownywalnych cenach można kupić jakiś stary syntezator z dobrą klawiaturą to też może być.


 


dziękuje i pozdrawiam


BrunoJ


BrunoJ
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 14 sty 2013, 00:00

Re: Klawiatura MIDI jako druga do organ

Post autor: BrunoJ » wtorek 15 sty 2013, 00:53

Jeszcze jeden potencjalny kandydat to M-Key od CME. Prosze rowniez o opinie pod katem wymagan


 


Paweł
Posty: 864
Rejestracja: piątek 29 mar 2002, 00:00

Re: Klawiatura MIDI jako druga do organ

Post autor: Paweł » wtorek 15 sty 2013, 19:06

To jest jak z gitarą - niestety próbować, wciskać ile wlezie, bo rzecz jest szalenie indywidualna. Z doświadczenia moich bardziej "klawiszowych" kolegów, w tym przedziale cenowym, nawet jak na początek będzie wydawała się akceptowalna, to wcześniej czy później zacznie irytować. Także lepiej sięgnąć poprzeczkę, lub dwie wyżej. Bo zakładam że klawisze to Twój podstawowy instrument. Mnie osobiście te kilka nut to i na CME wystarczy wcisnąć, ale ich już wkurza.

BrunoJ
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 14 sty 2013, 00:00

Re: Klawiatura MIDI jako druga do organ

Post autor: BrunoJ » wtorek 15 sty 2013, 23:38

Zgadzam sie, dlatego pisalem ze nie szukam dobrze, a nie tanio. Kilka klawiatur macalem, zazwyczaj kicha zupelna (wlacznie z tymi malymi ktore mam). Albo w druga strone - pelna mloteczkowa, ktora w tym konkretnym przypadku rowniez sie nie nadaje.


Modele ktore wymienilem maja wg opisow i testow klawiature polwazona, o dobrej mechanice (cokolwiek to znaczy). Oczywiscie bede probowal te klawiatury gdzies pomacac przed zakupem, nie mniej moze ktos umie mi oszczedzic szukania konkretnych modeli. CME najprawdopodobniej ma taka sama klawiature we wszystkich modelach, chociaz opisywany jest inaczej. A w takim przypadku szalu nie robi. Z drugiej strony jest najtansza, wiec jesli nie zlapie w sklepie to moze i tak kupie na probe.


W dalszym ciagu, jesli ktos ma jakies uwagi i opinie, to prosze pisac


BrunoJ
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 14 sty 2013, 00:00

Re: Klawiatura MIDI jako druga do organ

Post autor: BrunoJ » środa 16 sty 2013, 11:58

...
Zgadzam sie, dlatego pisalem ze nie szukam dobrze, a nie tanio. .
 


Oczywiscie mial byc ze "szukam dobrze, a nie tanio". Sorki.


Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Klawiatura MIDI jako druga do organ

Post autor: Redakcja » środa 16 sty 2013, 15:47

...W dalszym ciagu, jesli ktos ma jakies uwagi i opinie, to prosze pisac...



O przeróżnych klawiaturach sterujących napisano na naszym forum już tyle, że aż dziwnym jest, że o cokolwiek jeszcze nas dopytujesz.

Ale OK:

- zrób sobie wpierw przegląd w firmie Fatar zaopatrującej we swe klawiatury praktycznie już prawie wszystkich światowych producentów. Czyli zobacz jakimi klawiaturami aktualnie dysponuje;

- wybierz z tej oferty wszystko to, co możliwie najbardziej Cię interesuje;

- zajrzyj w info interesującego Cię produktu (ew. spytaj jego dystrybutora) po to, aby sprawdzić czy nie ma w nim aby którejś z powyżej, interesującej Ciebie.

Bo jeśli TAK, to polecamy.

Amen.
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

BrunoJ
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 14 sty 2013, 00:00

Re: Klawiatura MIDI jako druga do organ

Post autor: BrunoJ » środa 16 sty 2013, 18:37

......W dalszym ciagu, jesli ktos ma jakies uwagi i opinie, to prosze pisac...

O przeróżnych klawiaturach sterujących napisano na naszym forum już tyle, że aż dziwnym jest, że o cokolwiek jeszcze nas dopytujesz.
Ale OK:
- zrób sobie wpierw przegląd w firmie Fatar zaopatrującej we swe klawiatury praktycznie już prawie wszystkich światowych producentów. Czyli zobacz jakimi klawiaturami aktualnie dysponuje;
- wybierz z tej oferty wszystko to, co możliwie najbardziej Cię interesuje;
- zajrzyj w info interesującego Cię produktu (ew. spytaj jego dystrybutora) po to, aby sprawdzić czy nie ma w nim aby którejś z powyżej, interesującej Ciebie.
Bo jeśli TAK, to polecamy.
Amen. ...
 


Dziekuje za podpowiedz z FATARem i naprowadzenie na sposób poszukiwań.


Poszukiwana klawiatura to najprawdopodobniej TP/80, tzw waterfall. Tak na szybko jedyny model klawiatury sterujacej, ktory wprost deklaruje zastosowanie klawiatury 'waterfall' to Doepfer d3m, Może na spokojnie wyszukam jeszcze jakies inne (ale chyba żaden z wcześniej wymienionych przeze mnie).


Używając słów-kluczy dotarlem nawet do tego artukulu na EiS, w którym ta konkretna klawiatura jest wspomniana.


To teraz poszukiwania, bo przy takiej cenie to jednak najpierw bede probowal to pomacac.




Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Klawiatura MIDI jako druga do organ

Post autor: Redakcja » środa 16 sty 2013, 20:50

...To teraz poszukiwania, bo przy takiej cenie to jednak najpierw bede probowal to pomacac...

Klawiaturę TP8O (organ) ma np. STUDIOLOGIC VMK-161 plus Organ.
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

ODPOWIEDZ