Czym potraktować gumki stykowe w celu poprawy działania?

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Awatar użytkownika
raflezjak
Posty: 135
Rejestracja: sobota 24 mar 2012, 00:00
Kontakt:

Czym potraktować gumki stykowe w celu poprawy działania?

Post autor: raflezjak » czwartek 21 lut 2013, 00:33

Witam. Wygrzebałem stary sampler i mam go zamiar trochę zregenerować. Od leżenia w szafie gumowe styki reagują tragicznie (ale reagują) posiadam dwa preparaty "KONTAKT PR" i "KONTAKT S" który będzie lepszy do tego celu?


[addsig]
BCR-2000, PCR-500, UMA25s, Roland D-10, Yamaha RM1X, Yamaha SU 700, Yamaha A3000, Roland MC-303, Kaossilator, Exar SM07, Crumar Multiman-S(w rozsypce), Behringer MS40, Renoise.

Awatar użytkownika
walu
Posty: 254
Rejestracja: wtorek 07 maja 2002, 00:00

Re: Czym potraktować gumki stykowe w celu poprawy działania?

Post autor: walu » czwartek 21 lut 2013, 18:23

...
Witam. Wygrzebałem stary sampler i mam go zamiar trochę zregenerować. Od leżenia w szafie gumowe styki reagują tragicznie (ale reagują) posiadam dwa preparaty "KONTAKT PR" i "KONTAKT S" który będzie lepszy do tego celu? ...
 


Nie kontaktem jest... "za ostry"


"Cleanser pr art.130" taki używam do starego mikserka souncrafta do reanimacji hebli.


Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie. Powyższy preparat polecił mi mój serwisant.


Zapytaj  kolegę Montera on się zna na tych zagadnieniach.




pozdrawiam


[addsig]
Midas M32R,EVE SC203,PC IntelCore2 Duo E6550 2.33GHz, 4GBRAM, Win7/64, HDSP9632+AI4S-192, BCF2000, lenovo Ideapad700 i7 16GB RAM, Cubase 8/7.5,SoundForge10, CDArchitect5.2, PSPaudioware, NomadFactory, StevenSlateDrums4, BFD ECO

Awatar użytkownika
student
Posty: 147
Rejestracja: czwartek 11 lip 2002, 00:00

Re: Czym potraktować gumki stykowe w celu poprawy działania?

Post autor: student » czwartek 21 lut 2013, 18:54

...
Witam. Wygrzebałem stary sampler i mam go zamiar trochę zregenerować. Od leżenia w szafie gumowe styki reagują tragicznie (ale reagują) posiadam dwa preparaty "KONTAKT PR" i "KONTAKT S" który będzie lepszy do tego celu? ...
 




Jeśli zastosujesz kontakt PR, to instrument na pewno wróci tam, skąd przyszedł, czyli do szafy... 


Polecam izopropanol.


Awatar użytkownika
preceli
Posty: 2452
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Re: Czym potraktować gumki stykowe w celu poprawy działania?

Post autor: preceli » czwartek 21 lut 2013, 19:55

...Polecam izopropanol...

I też jest duża szansa, że wróci do producenta
Jeśli chodzi o gumki, to trzeba zrobić wszystko, aby nie uszkodzić napylonej warstwy przewodzącej. Czyli kroi się ciepła kąpiel w wodzie z dodatkiem "miękkiego" detergentu, w polskich warunkach świetnie sprawdza się oryginalny(!)y Ludwik. Płytkę drukowaną wystarczy przetrzeć do błysku miękką szmatką nasączoną czystym(!) alkoholem.
Wiedza zawsze ileś tam kosztuje, głupoty i niewiedzy nie da się oszacować.

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Czym potraktować gumki stykowe w celu poprawy działania?

Post autor: Caroozo » czwartek 21 lut 2013, 22:35

Preceli mądrze prawi - gumki delikatnie, natomiast płytki drukowane - izopropanol jak najbardziej (czy nawet roztwór denaturatu). Generalnie płyny techniczne należy stosować w umiarze - można faktycznie zniszczyć to i owo. Nie raz, nie dwa zdarzało mi się czyścić klawiatury (i mikrostyki/gumki) w Rolandach czy Yamahach i nie ma nic gorszego niż skończyć pracę w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku, skręcić maszynkę, odpalić i przekonać się, że coś "nie kuka". Znajomy ma do dziś jakiś płyn Philipsa przywiezony z Grecji z początku lat 90-tych - nie wiem co robi, wiem natomiast że działa :P .


Swoją drogą - nie wiem czy wiecie, ale najlepszym sposobem na odnowienie strun (szczególnie tych do basówek) jest nie gotowanie (co pomoże na parę dni), a moczenie strun w zwykłym "dynksie" - alkohol robi swoje, a strunki można tak traktować wiele, wiele razy . Konserwacja korpusów gitar kremem Nivea czy inne sztuczki-magiczki rodem z PRL to już będzie chyba za daleki offtopic ...


Awatar użytkownika
ceres1x
Posty: 304
Rejestracja: sobota 08 mar 2003, 00:00

Re: Czym potraktować gumki stykowe w celu poprawy działania?

Post autor: ceres1x » piątek 22 lut 2013, 18:50

Do trzeszczacych potencjometrow co uzywacie?
Mam Cleanser PR, f-my Micro-Chip lecz jeszcze nie uzywałem.
eksperymentalna, niekomercyjna elektronika

Awatar użytkownika
raflezjak
Posty: 135
Rejestracja: sobota 24 mar 2012, 00:00
Kontakt:

Re: Czym potraktować gumki stykowe w celu poprawy działania?

Post autor: raflezjak » piątek 22 lut 2013, 21:40

Witam ponownie. Ze wszystkich tu zapisanych rad zdecydowałem się na wykorzystanie sposobu Pana Precela. Jak wiadomo nie od dziś, że najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze. Przy okazji zadam jeszcze jedno krótkie pytanie odnośnie enkoderów: czy lepiej użyć do nich chemii do potencjometrów czy styków. Pozdrawiam.
BCR-2000, PCR-500, UMA25s, Roland D-10, Yamaha RM1X, Yamaha SU 700, Yamaha A3000, Roland MC-303, Kaossilator, Exar SM07, Crumar Multiman-S(w rozsypce), Behringer MS40, Renoise.

Awatar użytkownika
preceli
Posty: 2452
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Re: Czym potraktować gumki stykowe w celu poprawy działania?

Post autor: preceli » sobota 23 lut 2013, 00:18

...Przy okazji zadam jeszcze jedno krótkie pytanie odnośnie enkoderów: czy lepiej użyć do nich chemii do potencjometrów czy styków...



Panie i Panowie, zapodaję dwie fundamentalne wręcz podpowiedzi w tym temacie celem zapamiętania ich raz na jutro:

1) - denaturat zostawia na płytkach osad którego później absolutnie nie znoszą ślizgacze potencjometrów, enkoderów ani tym bardziej gumki(!). Mało tego, jak ktoś ma standardowo kiepskie PH-a w swym życiorysie, to lepiej aby już nigdy więcej o nim nawet nie usłyszał (chyba, że do rozcieńczania np. kalafonii);

2) - potencjometry suwakowe, obrotowe i enkodery to praktycznie ta sama nacja. Jeśli chcecie je zreanimować, to (o ile uda się je fajnie rozłożyć i później złożyć w całości) nawęglane ścieżki oporowe należy wymyć w miarę czystym spirytusem(!), po czym ich ośki potraktować lekko wazeliną techniczną. Sam suwak(i) też można lekko ową machnąć.

Wazelina techniczna nie przewodzi prądu, lecz jeśli będzie jej za dużo, to stworzycie sobie sami następny problem. Ponieważ jest lepka i mocno "chwytna" z otoczenia, to wraz z kurzem lub innym syfem (np. wszechogarniającym tłuszczem z frytek w knajpie) szybko zapracuje na kolejną interwencję.
Wiedza zawsze ileś tam kosztuje, głupoty i niewiedzy nie da się oszacować.

Awatar użytkownika
student
Posty: 147
Rejestracja: czwartek 11 lip 2002, 00:00

Re: Czym potraktować gumki stykowe w celu poprawy działania?

Post autor: student » sobota 23 lut 2013, 10:57

......Polecam izopropanol...



  nasączoną czystym(!) alkoholem....
 




Izopropanolem?


ODPOWIEDZ