Kształcenie muzyczne - kilka pytań

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
TreVar
Posty: 11
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 00:00

Kształcenie muzyczne - kilka pytań

Post autor: TreVar » sobota 14 cze 2014, 19:45

Witam,


Jestem w klasie 2 gimn. i od września będę musiał się decydować do jakiej szkoły chcę iść. Z racji tego, że od ponad 6 lat jestem związany z muzyką postanowiłem udać się do Liceum Muzycznego, a następnie na Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie albo do Royal College of Art London, na wydział Kompozycja (i Teoria Muzyki). Uczę się jednak gry na pianinie prywatnie. Czy to nie będzie przeszkodą w dostaniu się do liceum muzycznego? Jakie najlepiej wybrać? Co powinienem umieć, żeby się dostać do takiego liceum?


Awatar użytkownika
acoto
Posty: 409
Rejestracja: środa 22 gru 2004, 00:00

Re: Kształcenie muzyczne - kilka pytań

Post autor: acoto » niedziela 15 cze 2014, 08:24

powinieneś umieć to co umie każdy kończący szkołę Gimbus. Na szkolnych stronach podawane są wymagania, poszukaj. Niemniej obowiązuje schemat : trudniejszy kawałek DWK Bacha, sonata klasyczna i utwór dowolny, najczęściej romantyczny + 2 ciekawe etiudy.
" Zapisz" się na lekcję u któregoś z profesorów wybranego liceum , on ci wybierze repertuar.
Oprócz instrumentu, oczywiście teoria,historia ,kształcenie słuchu.

Awatar użytkownika
PieTras!
Posty: 375
Rejestracja: piątek 07 cze 2013, 00:00

Re: Kształcenie muzyczne - kilka pytań

Post autor: PieTras! » niedziela 15 cze 2014, 12:28

Dobrze mówi acoto. Ja sam właśnie kończę kompozycję na Akademii Muz. Najlepszy sposób - pójdź do kogoś z nauczycieli na konsultacje - on ci powie dokładnie czego oczekują na wstępnych.

Klawisze, kompozycja, produkcja... :)

TreVar
Posty: 11
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 00:00

Re: Kształcenie muzyczne - kilka pytań

Post autor: TreVar » niedziela 15 cze 2014, 13:32

W takim razie ok. Zgłoszę się do któregoś z profesorów. Które liceum w Warszawie ma lepsza renomę? ZPSM nr 1 czy ZPSM nr 4? Z tego co wyczytałem, to najpierw trzeba chodzić na I st., natomiast po ukończeniu tego stopnia trzeba się udać na II st. i dopiero na studia?


Awatar użytkownika
acoto
Posty: 409
Rejestracja: środa 22 gru 2004, 00:00

Re: Kształcenie muzyczne - kilka pytań

Post autor: acoto » niedziela 15 cze 2014, 13:59

( teoretycznie ) na studia możesz zdawać bez zaliczenia niższych stopni PSM. Niemniej jest wymagana wiedza i umiejętności jakie się po tych szkołach wynosi. Dla samouka to bardzo trudna droga , aczkolwiek nie nie możliwa. W Wawie są 3 dzienne licea .Oprócz Miodowej i Krasińskiego jest jeszcze Tyszkiewicza na Woli.
Sugeruję zdawać do wszystkich trzech. Terminy są tak zazwyczaj ułożone,że spokojnie można tak działać. Jeśli się dostaniesz do wszystkich to będziesz mógł sobie wybrać to " najbardziej renomowane" .
Sugeruję pogadać z rówieśnikami ,aktualnie uczęszczającymi do tych szkół. Opinie o atmosferze, nauczycielach ,etc. Bezcenne

Awatar użytkownika
Mariusz1333
Posty: 169
Rejestracja: środa 16 kwie 2008, 00:00

Re: Kształcenie muzyczne - kilka pytań

Post autor: Mariusz1333 » poniedziałek 16 cze 2014, 00:25

...
Witam,

Jestem w klasie 2 gimn. i od września będę musiał się decydować do jakiej szkoły chcę iść. Z racji tego, że od ponad 6 lat jestem związany z muzyką postanowiłem udać się do Liceum Muzycznego, a następnie na Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie albo do Royal College of Art London, na wydział Kompozycja (i Teoria Muzyki). Uczę się jednak gry na pianinie prywatnie. Czy to nie będzie przeszkodą w dostaniu się do liceum muzycznego? Jakie najlepiej wybrać? Co powinienem umieć, żeby się dostać do takiego liceum?...
 



?




Wydaje mi się, że nie zapytałeś o wymagania w żadnej ze szkół. W procesie kształcenia muzycznego "liceum muzyczne" to tylko szkoła łącząca "normalne" liceum i szkołę muz II stopnia, która zaczyna się po szkole I stopnia trwającej całe 6 lat. Więc chciałbyś zdać do 3 klasy szkoły muzycznej II st. niezależnej od liceum, jak np. Elsner, Bednarska lub łączącej jak Szymanowski (nr 4). Na marginesie: ZPSM nr 1 ma tylko łączone szkoły przez czas gimnazjum do 3klasy szk. muz zwana jako POEZSM, lub szkoła im Z. Brzewskiego dla wybitnie uzdolnionych (kilka osób w klasie) trwająca 6 lat. W ZPSM nr 1 szkołą od 1szej lub 3ciej (po POEZSM) klasy jest Elsner jako szkoła czysto muzyczna (bez przedmiotów ogólnokształcących). Więc chodzisz do "normalnego" liceum a potem po południu do szk. muzycznej.



Ty uczysz się 6 lat, "tylko" gry na pianinie. Przepraszam za to "tylko", być może naprawdę całe sześć lat oprócz lekcji codziennie ćwiczyłeś od 0,5 (1 klasa) do godziny-kilku dziennie (późniejsze klasy), i sprostasz umiejętnościami  na egzaminie do 4 klasy II stopnia, ale musisz wiedzieć że szkoła muzyczna to nie tylko gra na instrumencie, ale kilka przedmiotów muzycznych, orkiestra, lub chór. Napewno musisz zdać dodatkowo kszałcenie słuchu i nie jest to test na słuch ale konkretnny egzamin teoretyczny i praktyczny.



Zatem jeżeli mierzysz tak  wysoko realnym dla Ciebie staje się przerobienie 6 lat kształcenia słuchu w kilka miesięcy i przygotowanie obowiązkowego repertuaru (czeka Cię 15- 20 min pamięciowego materiału) do egzaminu do szkoły muzycznej II stopnia.

TreVar
Posty: 11
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 00:00

Re: Kształcenie muzyczne - kilka pytań

Post autor: TreVar » poniedziałek 16 cze 2014, 21:29


To w takim razie odpuszczę sobotę studia muzyczne i pójdę na filmówkę


Awatar użytkownika
Mariusz1333
Posty: 169
Rejestracja: środa 16 kwie 2008, 00:00

Re: Kształcenie muzyczne - kilka pytań

Post autor: Mariusz1333 » poniedziałek 16 cze 2014, 22:17


To w takim razie odpuszczę sobotę studia muzyczne i pójdę na filmówkę...
 






przepraszam, nie chciałem Cię zrażać do gry, mam bardzo duży szacunek do muzyków tzw. "profesjonalnych" tzn uczących się w szkołach gdyż znam na codzień tą ich codzienną pracę (ja sam tylko hobbystycznie). jeżeli mówiłeś poważnie to możesz spróbować do 1 kl II st. nic Cie to nie kosztuje a zobaczysz w jakim punkcie jesteś...



...ale jeżeli jest inaczej to sądząc po twojej ostatniej odpowiedzi  - to: odpuść w "sobotę" st. muzyczne i idź w  na filmówkę a w poniedziałek do szkoły teatralnej .. Laughing



pozdro


TreVar
Posty: 11
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 00:00

Re: Kształcenie muzyczne - kilka pytań

Post autor: TreVar » wtorek 17 cze 2014, 20:07

...

To w takim razie odpuszczę sobotę studia muzyczne i pójdę na filmówkę...
 




przepraszam, nie chciałem Cię zrażać do gry, mam bardzo duży szacunek do muzyków tzw. "profesjonalnych" tzn uczących się w szkołach gdyż znam na codzień tą ich codzienną pracę (ja sam tylko hobbystycznie). jeżeli mówiłeś poważnie to możesz spróbować do 1 kl II st. nic Cie to nie kosztuje a zobaczysz w jakim punkcie jesteś...

..ale jeżeli jest inaczej to sądząc po twojej ostatniej odpowiedzi  - to: odpuść w "sobotę" st. muzyczne i idź w  na filmówkę a w poniedziałek do szkoły teatralnej .. Laughing

pozdro...
 




Chodzilo mi o sobie ;) Zabukować - nigdy nie korzystać z auto-uzupełniania tekstu na Androidzie. Chyba tak zrobię.


Awatar użytkownika
PieTras!
Posty: 375
Rejestracja: piątek 07 cze 2013, 00:00

Re: Kształcenie muzyczne - kilka pytań

Post autor: PieTras! » wtorek 17 cze 2014, 22:18

Ale tak w ogóle - jaka muzyka cię interesuje? Bo jak pójdziesz do zwykłego liceum muzycznego i na 'zwykłą' kompozycję, to będziesz ciupał Chopina w liceum i Lutosławskiego na studiach. Chyba że pójdziesz na coś rozrywkowego, może Bednarska?

Klawisze, kompozycja, produkcja... :)

ODPOWIEDZ