Praca w 432 Hz

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Awatar użytkownika
preceli
Posty: 2452
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Re: Praca w 432 Hz

Post autor: preceli » wtorek 13 sty 2015, 12:02

Umówmy się co do jednego:
...Cały problem polega w błędnym rozumieniu że to nie sprzęt robi nagranie 432hz tylko
człowiek...

Chodzi tu o nagrania instrumentów w stroju dla A (A4 w MIDI) = 432 Hz

...Być może wzięło się to z tego że po internecie krążą tutoriale nt. jak
przekonwertować nagranie 440 hz do 432 hz zmniejszając częstotliwość odtwarzania. Czyli
w przypadku nagrania 44100Hz konwersja do 43200 Hz...

Toż taka konwersja nie spowoduje przestrojenia materiału co do wysokości brzmienia, spowoduje jedynie, że będziemy mieli szersze klocki cyfrowej kwantyzacji.
Tu pomogłoby tylko przestrojenie całości w sensie częstotliwości a nie próbkowania. Przy tym jest to działanie totalnie pojechane, bo nigdy nie będzie miało nic wspólnego z naturalnym soundem instrumentów przestrojonych przed nagraniem i tak już zarejestrowanych.
Wiedza zawsze ileś tam kosztuje, głupoty i niewiedzy nie da się oszacować.

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Praca w 432 Hz

Post autor: DJOZD » wtorek 13 sty 2015, 12:10

...Chodzi tu o nagrania instrumentów w stroju dla A (A4 w MIDI) = 432 Hz...

Chodziło oczywiście o sprzęt nagrywający. Nie instrumenty.



....
Toż taka konwersja nie spowoduje przestrojenia materiału co do wysokości brzmienia, spowoduje jedynie, że będziemy mieli szersze klocki cyfrowej kwantyzacji.
Tu pomogłoby tylko przestrojenie całości w sensie częstotliwości a nie próbkowania. Przy tym jest to działanie totalnie pojechane, bo nigdy nie będzie miało nic wspólnego z naturalnym soundem instrumentów przestrojonych przed nagraniem i tak już zarejestrowanych ....




Zgadza się. Dlatego napisałem "częstotliwość odtwarzania" która jest równoznaczna z obniżeniem nagrania o kilkadziesiątych tonu (-0.31 pitch shift). Można to zrobić przy użyciu resample, zachowując częstotliwość nagrania 44100. Wada - nagranie troszkę zmieni tempo, "ale kto by tam się przejmował" .... Ludzie psują nagrania, ale jak widać podoba im się to.

Awatar użytkownika
preceli
Posty: 2452
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Re: Praca w 432 Hz

Post autor: preceli » wtorek 13 sty 2015, 12:20

Można to zrobić przy użyciu resample, zachowując częstotliwość nagrania 44100. Wada - nagranie troszkę zmieni tempo, "ale kto by tam się przejmował"...

Obecnie bez trudu można obniżyć częstotliwość odtwarzania materiału audio bez zmiany tempa. Tak aby np. skrzypki zamiast dla A = 440 Hz były wstrojone w owe magiczne 432 Hz.
Tyle, że nie ma to, i nigdy nie będzie miało, NIC WSPÓLNEGO z materiałem nagranym od podstaw w takim stroju.
Wiedza zawsze ileś tam kosztuje, głupoty i niewiedzy nie da się oszacować.

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Praca w 432 Hz

Post autor: fallworm » wtorek 13 sty 2015, 12:24

...
Cześć,
Nie chciałbym się rozwodzić nad tym, czy to ściema czy nie..czyjaś wkrętka itp.
Faktem jest, że zetknąłem się ze zjawiskiem jakim jest "masaż dźwiękiem" a teraz przygotowuję się do projektu, gdzie będą wykorzystane etniczne instrumenty, gdzie A=432Hz. Dużo też będzie elektroniki i sampli.
Postanowiłem zrobić experyment i nagrać cały projekt wykorzystując różne częstotliwości i patenty które 'mają oddziaływać na nasz organizm pozytywnie'. Z wiedzy, którą zdobyłem studiując masaż dźwięku wywnioskowałem, że podstawą będzie wyjście od 432 Hz. Mam nadzieję, że po zrealizowaniu tego projektu/eksperyment w pełni się przekonam czy to działa, dzięki opiniom innych.
A na ten czas pragnę zwrócić się do Was jako do moich autorytetów (jako, że większość z Was ma ode mnie o wiele większe doświadczenie i wiedzę, jeśli chodzi o muzykę, realizacje) o pomoc.
Chciałbym się dobrze przygotować, aby ogarnąć ten projekt; tak jak go sobie zobaczyłem.
Macie może jakieś pomysły co i jaka wiedza przydałaby mi się?

Jakie wtyczki/metody mogą znacząca ułatwić pracę od podstaw gdzie A=432 Hz? np. pluginy na instert zmieniające strój syntezatora? czy sampli zanim zostaną wyzwolone?
Wiem, że we FL był pitch na masterze, i od zawsze instuicyjnie jakoś zmniejszałem minimalnie jego wartość i wtedy wszstko mi się podobało hehe, ale nie korzystam z tego programu od dawna. Pracuję na Cubase, Adobe Audition, Abletonie i MPC Software.
Wszelkie porady wezmę pod uwagę i będę za nie wdzięczny ;)
Pozdrawiam...
 


Dla mnie pojęcie "pozytywniejszego" stroju 432 Hz nie istnieje. Wszelkie wywody, które miałem okazje przeczytać brzmią lekko zaboboniaście względem literatury naukowej. Gotowe miksy i te 440 i 432 robią na mnie i złe i dobre wrażenie, działają żle i dobrze - nie ma tu jakiejś większej spójności.


btw:


http://www.eis.com.pl/pl/modules.php?mop=modload&name=Forum&file=viewtopic&topic=27775&forum=13


 


No ale jak już eksperymentujesz to zrób dwa wykonania tego samego miksu - jeden strój na 432 drugi na 440.


 


Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Praca w 432 Hz

Post autor: DJOZD » wtorek 13 sty 2015, 12:50

...
Obecnie bez trudu można obniżyć częstotliwość odtwarzania materiału audio bez zmiany tempa. ....

Ale przyznasz że nie ma to nic wspólnego z wysoką jakością dźwięku. W mojej ocenie już lepiej spowolnić nagranie niż przestrajać Pitchshiftem który rozwali całą strukturę materiału audio.

TuMalina
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 23 wrz 2019, 23:03

Re: Praca w 432 Hz

Post autor: TuMalina » poniedziałek 23 wrz 2019, 23:17

Jestem tu nowa i bardzo interesuje mnie ten wątek. Ciekawi mnie jak potoczyły się dalsze losy projektu. Podbijam temat !

ODPOWIEDZ