Obszar Bolta na której ścianie ustawić monitory ?

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Tom.B
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 10 lut 2015, 00:00

Obszar Bolta na której ścianie ustawić monitory ?

Post autor: Tom.B » wtorek 10 lut 2015, 21:33

Witam,


mam dylemat wzdłuż której ściany powinienem ustawić moniory (dłuższej czy krótszej) ?


Pomieszczenie jest dość małe wysokość 243 cm x głębokość 264 cm x szerokość 362 cm


(prawie pasuje w proporcje Bolta 1 : 1,14 : 1,39)


Sprawdzając różne materiały natknąłem się na opinię, że lepiej monitory ustawić wzdłuż krótszej ściany


chociaż technicznie trochę mniej takie ustawienie mi pasuje i nie bardzo wiem czy pójść na kompromis


że pomieszczenie będzie mniej ergonomiczne ale lepiej brzmiące (jeśli faktycznie monitory na krótszej ścianie


będą lepiej brzmieć) ? Czy nie ma to znaczenia ?


Dodam (jeśli ma to znaczenie), że pomieszczenie obecnie jest w stanie surowym po tynkach. Ściany wykonane są z bloków akustycznych (silka e18a-20), posadzka jest monolityczna pod którą jest laminat z firmy APAMA (bez styropianu), Strop wyciszony wełną fasadową i 5 cm AKU - PR mata z firmy APAMA i docelowo mam w planie dołożyć ustroje, itd.


Odsłuch: Yamaha NS-10
Z góry dziękuje za pomoc.

Pozdrawiam,


Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Obszar Bolta na której ścianie ustawić monitory ?

Post autor: MB » środa 11 lut 2015, 14:41

Umiejscowienie źródeł dźwięku nie ma wpływu na akustykę pomieszczenia i jego "brzmienie". One zależą głównie od geometrii i właściwości ścian.

Oczywiście miejsce, w którym znajduje się głośnik ma wpływ na odbicia, nakładanie fal, i położenie punktów o korzystnym i niekorzystnym wpływie ew. rezonansów, ale tylko wtedy, gdy te odbicia nie są prawidłowo wytłumione.

Przy poprawnie zaadaptowanym akustycznie pomieszczeniu (oczywiście wełną mineralną a nie jakimiś piankami) głównym problemem staje się ergonomia oraz charakterystyka kierunkowa promieniowania monitorów. Jeśli docelowo pomieszczenie będzie adaptowane, to proponuję kierować się tymi czynnikami. Tutaj chyba nie ma ogólnej recepty, trzeba eksperymentować metodą prób i błędów.

ODPOWIEDZ