Odsłuch, a okno - adaptacja akustyczna

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
TheLA
Posty: 8
Rejestracja: sobota 24 sty 2015, 00:00

Odsłuch, a okno - adaptacja akustyczna

Post autor: TheLA » poniedziałek 02 mar 2015, 21:46

Witam,

Mam mały ograniczony pokój. I jedyne sensowne miejsce odsłuchu na którym będą monitory to ściana z oknem. Monitory mają tylni bass reflex i będą odsunięte nieco od tej ściany z oknem. Chcę nieco poprawić sytuację z odbiciami od okna, dlatego wpadłem na pomysł zastosowania kotary akustycznej tej firmy. A może ma ktoś lepszy pomysł, coś co się lepiej sprawdzi w takiej sytuacji (poza zamurowaniem okna :P)

http://www.hoohacoustic.com/sklep_poch.html

laser777
Posty: 370
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: Odsłuch, a okno - adaptacja akustyczna

Post autor: laser777 » wtorek 03 mar 2015, 11:05

nie znam się na tych materiałach ale testowałem na oknie materiał tłumiący stosowany do wytłumiania kolumn.
I choć tego materiału nie było dużo to różnica była odczuwalna więc myślę że warto zasłaniać okno.
Możesz sobie zrobić coś w rodzaju żaluzji z jednego z tych materiałów.
Jak chcesz to możesz zrobić tak jak ja planuje zrobić i do sprzętu zbudować lekkie biurko na kółkach z wbudowaną listwą do zasilania żeby z łatwością wyciągnąć sobie sprzęt na środek pomieszczenia.Monitory też mogły by być mobilne

Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Odsłuch, a okno - adaptacja akustyczna

Post autor: MB » wtorek 03 mar 2015, 14:09

Ani kotara ani żaluzja nie stanowią żadnej przeszkody dla małych częstotliwości. Jeśli w tym miejscu jest problem z niskimi częstotliwościami (czyli typowo), to tego typu zabiegi na pewno w niczym nie pomogą, poza ewentualnym wytłumieniem wyższych częstotliwości, które mogą powodować rezonansowe wzbudzenia szyby okiennej (jeśli okno ma dużą powierzchnię i kiepską konstrukcję).

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Odsłuch, a okno - adaptacja akustyczna

Post autor: Zbynia » wtorek 03 mar 2015, 18:07

Jak napisał MB - jedynym problemem może być wzbudzanie się szyby od basu
odbić przecież i tak praktycznie tam mieć nie będziesz bo odsłuch gra w drugą stronę

Mobilne monitory?chłopie!!!
Monitory to najlepiej zabetonować - jak chcesz żeby grały porządnie to nie maja prawa wpadać w jakiekolwiek wibracje - to podstawa
zresztą trzeba zadbać by cokolwiek w polu odsłuchu nie wpadało w wibracje
mobilne biurko to też bezsens bo za każdym razem musiałbyś ustawiać monitory na nowo

co to za poronione pomysły?

chcesz inne pole to druga para monitorów i odsuń się z krzesłem albo najlepiej postaw je dalej by nie ruszać miejsca pracy

laser777
Posty: 370
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: Odsłuch, a okno - adaptacja akustyczna

Post autor: laser777 » środa 04 mar 2015, 00:53


MD

Okna nie mam solidnego.Okno wydaje bardziej przesterowany dźwięk niż nowe okna które mam od strony ulicy.Nie miałem na myśli zwykłych żaluzji tylko chciałem sobie nawinąć na wałek jakiś materiał dźwiękochłonny.Ja mam materiał o grubości 4-5cm

Zbynia
Dbam o to nie od dziś żeby głosniki nie wpadały w wibracje.Ale czy wbudować je w ściane to nie wiem musiały by być przednie bass-reflex'y.Statywy pewnie nie dają takiej stabilności kolumną?
Mobilne biurko to dobry pomysł jak nie może sobie postawić biurka na stałe na środku pomieszczenia.Jest dobrze przemyślane i monitory też mogą być do niego przymocowane.Ale musiało by być szersze i cięższe.

laser777
Posty: 370
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: Odsłuch, a okno - adaptacja akustyczna

Post autor: laser777 » środa 04 mar 2015, 01:07

MB a nie MD Sory za pomyłke

TheLA
Posty: 8
Rejestracja: sobota 24 sty 2015, 00:00

Re: Odsłuch, a okno - adaptacja akustyczna

Post autor: TheLA » środa 04 mar 2015, 12:16

Okno jak w przeciętnym mieszakaniu, plastikowe i raczej dość dobrze izolujące od dźwięków z zewnątrz. Czyli najlepiej darować sobie to okno i zająć się niskimi częstotliwościami? Pułapki basowe to najlepszy pomysł w takiej sytuacji? 


ODPOWIEDZ