Pomiary i pomoc w ukończeniu adaptacji - szacunkowa wycena

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
pht
Posty: 5
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 00:00

Pomiary i pomoc w ukończeniu adaptacji - szacunkowa wycena

Post autor: pht » sobota 11 kwie 2015, 00:27

Witam,
Sprawa wygląda tak, że zamierzam otworzyć działalność i chce trochę zainwestować w dokończenie adaptacji akustycznej. Na razie mam 10 paneli akustycznych z isover pt80. Potrzebowałbym pomocy jeśli chodzi o profesjonalne pomiary, dokładne umiejscowienie paneli i ewentualnie dodanie potrzebnych elementów.

Pomieszczenie ma 12m2 i jest tez pokojem mieszkalnym dlatego zdaje sobie sprawę, że mogą być potrzebne jakieś kompromisy. Generalnie najwięcej problemu mam z dołem w okolicach 120Hz

Link do galerii ze zdjęciami pomieszczenia (sorry za jakość):
https://plus.google.com/photos/1158...s/6136201322968727297?authkey=CKzJsYWG-vqzxwE

potrzębuję oszacować jaki mniej więcej byłby koszt takiej usługi.

Z góry dzięki za pomoc


pht
Posty: 5
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 00:00

Re: Pomiary i pomoc w ukończeniu adaptacji - szacunkowa wycena

Post autor: pht » niedziela 12 kwie 2015, 16:31

może jakieś namiary na kogoś kto się tym zajmuje ?
ewentualnie jakieś rady, co jeszcze mogę zrobić we własnym zakresie zeby poprawić akustykę ?

odsunąłem trochę monitory od ściany ustawiłem wyżej i wypośrodkowałem. ustawiłem też na tylnej ścianie regał w roli dyfuzora i zmieniłem ustawienie paneli. liczyłem sie z tym że bede korygował ich ustawienie, dlatego nie montowałem ich na stałe, tym bardziej, że jedna z bocznych ścian jest nośna i w gre wchodzi tylko wiercenie udarem ;] jaki jest najlepszy sposób żeby zamontować panele na ścianach ?

zdjęcia:
https://plus.google.com/photos/115880596962166508612/albums/6136858492154662961?authkey=CIyug9qxlpea9QE

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Pomiary i pomoc w ukończeniu adaptacji - szacunkowa wycena

Post autor: fallworm » niedziela 12 kwie 2015, 19:45

...może jakieś namiary na kogoś kto się tym zajmuje ?
ewentualnie jakieś rady, co jeszcze mogę zrobić we własnym zakresie zeby poprawić akustykę ?

odsunąłem trochę monitory od ściany ustawiłem wyżej i wypośrodkowałem. ustawiłem też na tylnej ścianie regał w roli dyfuzora i zmieniłem ustawienie paneli. liczyłem sie z tym że bede korygował ich ustawienie, dlatego nie montowałem ich na stałe, tym bardziej, że jedna z bocznych ścian jest nośna i w gre wchodzi tylko wiercenie udarem ;] jaki jest najlepszy sposób żeby zamontować panele na ścianach ?
zdjęcia:
https://plus.google.com/photos/115880596962166508612/albums/6136858492154662961?authkey=CIyug9qxlpea9QE...


Monitory powinny być ustawione pod kątem 60 stopni a Twoje miejsce odsłuchowe na przeciwnym kącie trójkąta równobocznego. U Ciebie monitory są pod kątem 45 stopni - błąd.



Najpierw wykonaj pomiary W Twoim miejscu odsłuchowym przy poprawnym ustawieniu monitorów aby zobaczyć czy gdzie możesz mieć problem. Może się okazać, że akurat w tym miejscu wpływ akustyki pomieszczenia jest pomijalny (czasem się zdarza).


Nie pomogę CI w wyborze akustyka do wykonania pomiarów profesjonalnych. Sprawdź w googlach.


Natomiast nim wydasz krocie na adaptację akustyczną i stracisz mnóstwo czasu na instalacje i ponowne pomiary i ewentualną dogrywkę - sprawdź ofertę procesorów dsp kompensujących wpływ akustyki. Taki procesor wrzucasz w łańcuch między interfejsem a monitrami. Wykonujesz pomiar w miejscu odsłuchowym, ładujesz program do procesora i on wyrównuje chakrakterystykę słyszalną na zero. Jest to szerokostosowane rozwiązanie.


Gorzej jest z pogłosem, ale Twoje zakupione ustroje powinny w dużej mierze pomóc.


Pozdrawiam


pht
Posty: 5
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 00:00

Re: Pomiary i pomoc w ukończeniu adaptacji - szacunkowa wycena

Post autor: pht » niedziela 12 kwie 2015, 21:14

dzięki za odpowiedź.
mogłbyś polecić jakieś konkretne rozwiązania ? znalazłem ik multimedia arc 2, ale opinie w sieci są bardzo podzielone

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Pomiary i pomoc w ukończeniu adaptacji - szacunkowa wycena

Post autor: fallworm » poniedziałek 13 kwie 2015, 00:08

...dzięki za odpowiedź.
mogłbyś polecić jakieś konkretne rozwiązania ? znalazłem ik multimedia arc 2, ale opinie w sieci są bardzo podzielone...


Nie miałem na myśli zabawek dla dzieci. 


Sprawdź http://www.thomann.de/pl/real_sound_lab_apeq_2pro_dio.htm


Można kupić na allegro już po 2400. Ale zwróć uwagę na licencje Działa czasowo lub na ilość pomiarów - nie pamiętam. Na domowe warunki wystarczy, strzelasz jeden pomiar i załatwiasz temat do czasu kiedy wstawisz coś co zmieni Ci środowisko odsłuchowe.


BTW - zdania zawsze są podzielone, bez względu na to co omawiasz. Ten sprzęt działa - po prostu. Tu nie trzeba czytać "recenzentów" którzy nikgdy na oczy nie widzieli takich rozwiązań tylko kupić ustawić i mieć w tyłku dywagacje chłopców bez dośiadczeń, cieszyć się zaoszczędzonymi nerwami i równą charakterystyką.


Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Pomiary i pomoc w ukończeniu adaptacji - szacunkowa wycena

Post autor: MB » poniedziałek 13 kwie 2015, 11:11

Monitory powinny być ustawione pod kątem 60 stopni a Twoje miejsce odsłuchowe na przeciwnym kącie trójkąta równobocznego. U Ciebie monitory są pod kątem 45 stopni - błąd.

*******************

Gruba przesada. Monitory odsłuchowe to nie laser, ich charakterystyka kierunkowa i wiązka promieniowania jest stosunkowo szeroka. Zmiana ustawienia o kilka stopni minimalnie wpływa na brzmienie, często zresztą celowo ustawia się monitory pod innym kątem niż 60 stopni.




Natomiast nim wydasz krocie na adaptację akustyczną i stracisz mnóstwo czasu na instalacje i ponowne pomiary i ewentualną dogrywkę - sprawdź ofertę procesorów dsp kompensujących wpływ akustyki. Taki procesor wrzucasz w łańcuch między interfejsem a monitrami. Wykonujesz pomiar w miejscu odsłuchowym, ładujesz program do procesora i on wyrównuje chakrakterystykę słyszalną na zero.

*******************

Absolutna nieprawda. Taki procesor nie jest w stanie skompensować rezonansów pomieszczenia a tym bardziej dziur w przenoszeniu wynikających z interferencji fal odbitych od ścian. Kupowanie tego typu magicznych skrzynek to jest właśnie wyrzucanie pieniędzy w błoto, one nie rozwiązują problemu akustyki pomieszczenia. Jeśli jakiś producent obiecuje tego typu efekty to jest zwykłym oszustem.



Tymczasem adaptacja wcale nie musi kosztować żadne "krocie", bo zrobiona własnymi siłami to ułamek kosztów takiego procesora.





Jest to szerokostosowane rozwiązanie.

*******************

Jeśli chodzi o rozwiązania estradowe - owszem, ale nie w pomieszczeniach. Tak więc powyższe to po prostu nieprawda.

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Pomiary i pomoc w ukończeniu adaptacji - szacunkowa wycena

Post autor: fallworm » poniedziałek 13 kwie 2015, 16:49

Tak jak pisałem wcześniej - zdania są zawsze podzielone

No nic każdy ma inne doświadczenia. Ja akurat zainwestowałem w akustyke i ustroje, koledzy w takie klocki. Wyszło ich taniej i pomiary równiej - ale fakt w mniejszej przestrzeni odsłuchowej ale jednak.


Smirneff
Posty: 2
Rejestracja: środa 25 mar 2015, 00:00

Re: Pomiary i pomoc w ukończeniu adaptacji - szacunkowa wycena

Post autor: Smirneff » wtorek 14 kwie 2015, 02:52

To że u kolegów wodospad na pomiarach jest równiejszy to się nie ma czemu dziwić bo tak to działa, a to że mają zniekształcony i przekłamany dźwięk z pogłosem to już co innego.


fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Pomiary i pomoc w ukończeniu adaptacji - szacunkowa wycena

Post autor: fallworm » środa 15 kwie 2015, 09:10

...
To że u kolegów wodospad na pomiarach jest równiejszy to się nie ma czemu dziwić bo tak to działa, a to że mają zniekształcony i przekłamany dźwięk z pogłosem to już co innego....
 




Tak jak pisałem wcześniej, pogłos w dużym zakresie można wyeliminować prostymi ustrojami w wyższych rejestrach. To akurat było robione. Problem zaczyna się jeżeli walczy się z kubaturą / kształtem pomieszczenia i tu przychodzą na pomoc takie wynalazki.


Zresztą wypożyczcie i sprawdźcie nie ma w tym problemu przecież.


ODPOWIEDZ