EiS - e-wydanie w formacie mobi/epub?

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Awatar użytkownika
Słavomirus
Posty: 66
Rejestracja: piątek 15 paź 2010, 00:00

EiS - e-wydanie w formacie mobi/epub?

Post autor: Słavomirus » czwartek 22 paź 2015, 20:10

Szanowana Redakcjo, bardzo cieszy mnie możliwość kupienia magazynu "Estrada i Studio" w wersji elektronicznej. Od niedawna właśnie z niej korzystam. Jako, że format .pdf jest formatem wielokolumnowym i źle się go czyta na czytnikach, na przykład typu Kindle, chciałbym zapytać, czy istnieje szansa, że e-wydanie w przyszłości będzie również dostępne w formacie dedykowanym na czytniki, mam na myśli format .mobi lub epub? Myślę, że bardzo by to ułatwiło czytanie i że z takiej możliwości mogliby skorzystać także inni czytelnicy.

Dziękuję i pozdrawiam


Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: EiS - e-wydanie w formacie mobi/epub?

Post autor: Redakcja » piątek 23 paź 2015, 09:53

Obecnie nie przewidujemy formatów przeznaczonych dla e-czytników. Z różnych przyczyn. W tym i dlatego, iż czytników jest wiele na rynku, a każdy praktycznie inaczej interpretuje dany format (w tym i swój natywny). Dlatego też format PDF wydał nam się najbardziej uniwersalnym.

Co zatem zrobić?

Są dwa wyjścia:
- przekonwertować sobie plik PDF na taki sam (PDF), lecz do postaci najbardziej odpowiadającej swojemu czytnikowi (np. darmowym K2pdfopt);
- przekonwertować plik PDF na standard natywny swojego konkretnego czytnika (np. darmowym Calibre).

Świetnym serwisem poświęconym czytnikom jest Świat Czytników - polecamy.
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Awatar użytkownika
Słavomirus
Posty: 66
Rejestracja: piątek 15 paź 2010, 00:00

Re: EiS - e-wydanie w formacie mobi/epub?

Post autor: Słavomirus » piątek 23 paź 2015, 18:58



Dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
kos
Posty: 37
Rejestracja: niedziela 17 lis 2002, 00:00

Re: EiS - e-wydanie w formacie mobi/epub?

Post autor: kos » niedziela 25 paź 2015, 11:44

A co z aplikacją dla androida ?
Ulubiony kiosk.pl oferuje apkę dla iphonów do czytania e-EiS.

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: EiS - e-wydanie w formacie mobi/epub?

Post autor: Redakcja » niedziela 25 paź 2015, 19:36

Na Androida przewidzieliśmy format PDF.
W większości przypadków sprawdza się idealnie.
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Awatar użytkownika
dr_After
Posty: 312
Rejestracja: wtorek 25 gru 2007, 00:00
Kontakt:

Re: EiS - e-wydanie w formacie mobi/epub?

Post autor: dr_After » czwartek 29 paź 2015, 12:25

...Obecnie nie przewidujemy formatów przeznaczonych dla e-czytników. Z różnych przyczyn. W tym i dlatego, iż czytników jest wiele na rynku, a każdy praktycznie inaczej interpretuje dany format (w tym i swój natywny). Dlatego też format PDF wydał nam się najbardziej uniwersalnym.


Hmm, troche nie przekonuje mnie to tlumaczenie. Mobi to mobi - format prosty niekonfliktowy, testować mozna go na Kindle i może jeszcze drugim / trzecim czytniku, inwestycja w sprzet nieduza i jednorazowa. Gdybym mógł bezpośrednio kupić EiS jako mobi w formie subskrypcji na Kindle to chetnie bym to zrobił. Oczywiscie - nie jest to takie banalne z powodów takich, że jednak EiS czesto w tutorialach bazuje na screenach, co oznacza, że takim mobi musiałby zająć się ktoś osobny do składania i nie byłaby to praca na godzine miesięcznie.


Co do konwersji z PDF - nie spotkałem jeszcze dobrego softu, który by zrobił dobre przelewanie tekstu i fotek z takiego magazynu do formatu epub / mobi,W EiS fotki czesto sa szparowane, oblewane tekstem, sa dodatkowe ramki, itp. to trzeba ręcznie redagować po waszej stronie, konwersja nie ma sensu. Jakoś "Polityka" potrafi robić magazyn w mobi od lat i sprzedawac go przez Amazon, idzcie z duchem czasu.


Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: EiS - e-wydanie w formacie mobi/epub?

Post autor: Redakcja » czwartek 29 paź 2015, 13:41

...Jakoś "Polityka" potrafi robić magazyn w mobi od lat i sprzedawac go przez Amazon, idzcie z duchem czasu...



Co do ducha czasu raczej chyba ciężko nam coś zarzucić.

Gdy zaś uzyskamy już prawdziwy(!) target, porównywalny z Polityką, to na bank to zrobimy.
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Awatar użytkownika
dr_After
Posty: 312
Rejestracja: wtorek 25 gru 2007, 00:00
Kontakt:

Re: EiS - e-wydanie w formacie mobi/epub?

Post autor: dr_After » czwartek 29 paź 2015, 14:11

......Jakoś "Polityka" potrafi robić magazyn w mobi od lat i sprzedawac go przez Amazon, idzcie z duchem czasu...

Co do ducha czasu raczej chyba ciężko nam coś zarzucić.
Gdy zaś uzyskamy już prawdziwy(!) target, porównywalny z Polityką, to na bank to zrobimy....
 


Nie mam problemów z zawartością, po prostu fajnie byłoby mieć jeszcze dodatkowy kanał. Rozumiem jednak, że to może się nie kalkulować, rynek prasy jest jaki jest.


Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: EiS - e-wydanie w formacie mobi/epub?

Post autor: Redakcja » czwartek 29 paź 2015, 17:35

Nie mam problemów z zawartością, po prostu fajnie byłoby mieć jeszcze dodatkowy kanał. Rozumiem jednak, że to może się nie kalkulować, rynek prasy jest jaki jest...

Dokładnie tak jest.
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

ODPOWIEDZ