Yamaha PSR-320 jako kontroler MIDI

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
sudokuu
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 15 gru 2015, 00:00

Yamaha PSR-320 jako kontroler MIDI

Post autor: sudokuu » wtorek 15 gru 2015, 19:58

Cześć wszystkim, próbowałem znaleźć rozwiązanie mojego problemu, aż w końcu trafiłem na to forum - prawdopodobnie jesteście moją ostatnią deską ratunku ;)

A mój problem wygląda tak: posiadam keyboard Yamaha PSR-320 oraz interfejs MIDI E-mu xmidi 1x1, za pomocą tego sprzętu próbowałem połaczyć to z laptopem Macbook i programem Garage Band.

Wszystko na 100% podłaczyłem dobrze, sprzęt był wykrywany i tak dalej. Po podłaczeniu do laptopa wszystko w teorii działa, ale w praktyce wygląda to tak, że kilka dźwięków jest granych prawidłowo, następnie w ogóle nie ma sygnału, klawisze "wariują", tzn wciskają się losowo, czasem się zacinają i grają przez kilkanascie sekund. Próbowałem grać w programie GarageBand oraz na kilku wtyczkach VST stand-alone - wszędzie to samo.

Czy jest to wina keyboardu, czy interfejsu?

Pozdrawiam i proszę o pomoc.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Yamaha PSR-320 jako kontroler MIDI

Post autor: PWA » wtorek 15 gru 2015, 22:36

Hmmm... dziwne...próbowałeś podłączyć tylko midi out? próbowałeś przełączyć "local control" na off w PSR-320? próbowałeś z jakimś innym zewnętrznym modułem brzmieniowym lub instrumentem? próbowałeś z jakimś innym interfejsem?

Awatar użytkownika
funkofil1
Posty: 146
Rejestracja: piątek 14 cze 2013, 00:00

Re: Yamaha PSR-320 jako kontroler MIDI

Post autor: funkofil1 » wtorek 15 gru 2015, 23:01

A korzystasz z interfejsu audio czy bierzesz dźwięk z wewnętrznej karty muz?

Awatar użytkownika
miro5530
Posty: 204
Rejestracja: wtorek 03 lis 2009, 00:00

Re: Yamaha PSR-320 jako kontroler MIDI

Post autor: miro5530 » środa 16 gru 2015, 10:08

Wszystko na 100% podłaczyłem dobrze...



Czyli rozumiem że tak:
MIDI IN (EMU) do MIDI OUT (PSR)
MIDI OUT (EMU) do MIDI IN (PSR)


Poszukaj w instrumencie funkcji Local Control i ustaw na off.
To jest programowe rozłączenie pętli, używa się jej w przypadku
podłączenia do zewnętrznych skwncerów (MIDI).


sudokuu
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 15 gru 2015, 00:00

Re: Yamaha PSR-320 jako kontroler MIDI

Post autor: sudokuu » środa 16 gru 2015, 17:00

...Hmmm... dziwne...próbowałeś podłączyć tylko midi out? próbowałeś przełączyć "local control" na off w PSR-320? próbowałeś z jakimś innym zewnętrznym modułem brzmieniowym lub instrumentem? próbowałeś z jakimś innym interfejsem?...

Próbowałem połączyć tylko z midi out, natomiast nie próbowałem wyłaczenia "local control" - nie kojarzę możliwości wyłączenia tej opcji, ale pokombinuję.

Niestety, nie mam możliwości wypróbowania tego z żadnym innym modułem, instrumentem klawiszowym ani interfejsem - nie znam zbyt wielu klawiszowcow, nie mam od kogo pożyczyć ;( Dlatego szukam wszelkich możliwych przyczyn usterek, a potem będę sprawdzać po kolei.

...A korzystasz z interfejsu audio czy bierzesz dźwięk z wewnętrznej karty muz?...

Korzystam z tego E-mu. Keyboard>interfejs>laptop>słuchawki. To raczej nie wina wewnętrznej karty, laptop radzi sobie z nagrywaniem gitary, basu, jakiś czas temu testowałem z klawiaturą sterującą usb i było okay.


Czyli rozumiem że tak:
MIDI IN (EMU) do MIDI OUT (PSR)
MIDI OUT (EMU) do MIDI IN (PSR)

Poszukaj w instrumencie funkcji Local Control i ustaw na off.
To jest programowe rozłączenie pętli, używa się jej w przypadku
podłączenia do zewnętrznych skwncerów (MIDI)....

Dokładnie tak podłączyłem. Spróbuję jeszcze z tym local control.

Czy jest możliwe w ogóle uszkodzenie MIDI out w keyboardzie? Wszystkie klawisze działają, gra ładnie, wszystko fajnie nagrywa się przez wyjście słuchawkowe. Zakladając, że jest to możliwe, to ile może kosztować naprawa?


paul
Posty: 299
Rejestracja: piątek 12 kwie 2002, 00:00

Re: Yamaha PSR-320 jako kontroler MIDI

Post autor: paul » środa 16 gru 2015, 17:17

Sprobuj inny interface MIDI.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Yamaha PSR-320 jako kontroler MIDI

Post autor: PWA » środa 16 gru 2015, 17:29

Czy jest możliwe w ogóle uszkodzenie MIDI out w keyboardzie? Wszystkie klawisze działają, gra ładnie, wszystko fajnie nagrywa się przez wyjście słuchawkowe. Zakladając, że jest to możliwe, to ile może kosztować naprawa?

...

Wszystko jest możliwe, ale w tym przypadku chyba midi jest ok... bo skoro local control jest włączone, to znaczy, że komunikaty są wysyłane i odbierane wewnątrz instrumentu bez problemów... spróbuj to wyłaczyc i sprawdź... taka opcja na pewno w nim jest... sprawdź w instrukcji, jak to się robi... jak nie masz, to ściągnij ze stron Yamahy.

sudokuu
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 15 gru 2015, 00:00

Re: Yamaha PSR-320 jako kontroler MIDI

Post autor: sudokuu » środa 16 gru 2015, 20:08

Wszystko jest możliwe, ale w tym przypadku chyba midi jest ok... bo skoro local control jest włączone, to znaczy, że komunikaty są wysyłane i odbierane wewnątrz instrumentu bez problemów... spróbuj to wyłaczyc i sprawdź... taka opcja na pewno w nim jest... sprawdź w instrukcji, jak to się robi... jak nie masz, to ściągnij ze stron Yamahy....

Pewnie masz rację, brzmienia wbudowane w keyboard faktycznie brzmią okay, czyli faktycznie MIDI powinno być w porządku. Wg. instrukcji jest taka funkcja, także jutro wpadnę na salę prób i spróbuję jeszcze pokombinować, dam znać jak efekty :)

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Yamaha PSR-320 jako kontroler MIDI

Post autor: PWA » środa 16 gru 2015, 20:18

Pewnie masz rację, brzmienia wbudowane w keyboard faktycznie brzmią okay, czyli faktycznie MIDI powinno być w porządku. Wg. instrukcji jest taka funkcja, także jutro wpadnę na salę prób i spróbuję jeszcze pokombinować, dam znać jak efekty :)...

Jeszcze jedno... czy sprawdzałeś w drugą stronę tzn. wysłać jakąś sekwencję z Garage do instrumentu? taką trochę dłuższą, żeby sprawdzić jak się zachowa powiedzmy przy minutowej sekwencji.

sudokuu
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 15 gru 2015, 00:00

Re: Yamaha PSR-320 jako kontroler MIDI

Post autor: sudokuu » czwartek 17 gru 2015, 21:09

...Pewnie masz rację, brzmienia wbudowane w keyboard faktycznie brzmią okay, czyli faktycznie MIDI powinno być w porządku. Wg. instrukcji jest taka funkcja, także jutro wpadnę na salę prób i spróbuję jeszcze pokombinować, dam znać jak efekty :)...

Jeszcze jedno... czy sprawdzałeś w drugą stronę tzn. wysłać jakąś sekwencję z Garage do instrumentu? taką trochę dłuższą, żeby sprawdzić jak się zachowa powiedzmy przy minutowej sekwencji....

Sekwencję z Garage Banda...Hm, a mógłbyś proszę sprecyzować, o co dokładnie chodzi? Chodzi po prostu o "uzbrojenie" wirtualnego instrumentu i wysłanie sygnału midi do keyboardu, aby go odtworzył?

Byłem dziś na salce i próbowałem zagrać z wyłączoną funcją Local Control - niestety, nie pomogło, problem wciąż ten sam, zarówno w Garage Bandzie, jak i w Reaperze.

ODPOWIEDZ