Mastering - muzyka + wokal

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Awatar użytkownika
gores
Posty: 288
Rejestracja: czwartek 13 kwie 2006, 00:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Mastering - muzyka + wokal

Post autor: gores » sobota 11 cze 2016, 19:10

Hejka! Odświeżam temat pracy z gotowym podkładem instrumentalnym gdyż akurat pojawił się u mnie przyczynek do tej dyskusji. Otóż ostatnio mam sporo pracy właśnie z gotowymi podkładami i dograną ścieżką wokalu. Powiem Wam, że spoko się tak pracuje pod warunkiem, że podkład jest przygotowany ok. Tak też było w podsyłanym numerze. Był wav sumy instrumentalny, track Main wokalu po całości oraz dodatkowy track z dopowiedzeniami, dośpiewkami itp. W sumie TRZY ścieżki otrzymałem. Spoko robota o tyle, i to najważniejsze, że mozna istotnie skupić na partiach wokalu. Nigdy jeszcze tyle z wokalami nie udało mi się nawydziwiać :) Zabawa po pachy, oficjalnie propsuję prace z gotowym podkładem :) Rozkmińcie proszę ;) (klip jak to u mnie poglądowy, trailer jakiegoś filmu, nie zwracać uwagi)  


https://www.youtube.com/watch?v=oRO1YJtrrTs


Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Mastering - muzyka + wokal

Post autor: DJOZD » poniedziałek 13 cze 2016, 12:52

Jasne Gores, ale wchodzimy w temat kreowania a nie miksowania. FXy, stylizacja i edycja to raczej proces twórczy. Wiec skupienie się tylko na nim to oczywisty plus.

Patrząc jednak z punktu widzenia mixera daje to bardzo ograniczone możliwości eliminacji problemów w mixie.

Awatar użytkownika
gores
Posty: 288
Rejestracja: czwartek 13 kwie 2006, 00:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Mastering - muzyka + wokal

Post autor: gores » poniedziałek 13 cze 2016, 14:10

Tak, tak, masz absolutną rację, może nie do końca jasno się wyraziłem. Chodziło właśnie o to, że w sumie pierwszy raz dane mi było oderwać się od stabilizowania miksu, proporcji, wiązania side chain ściezek i po prostu puścić wolno na pierwszym miejscu kreatywny flow :) Spoko robota, bardzo ciekawe doświadczenie gdy po poprostu chciałem ten np. hihat ściszyć a się i tak nie da :D Ciekawy system o tyle właśnie, że pozwala na większą kreację. Ja osobiście jestem na tym etapie, że jak mam 70 ścieżek jakoś tam pospinanych ze sobą, tona pluginów do korekt, mój mózg nie ogarnia mocą przerobową kwestii mocno twórczych. W takim układzie z podkładem cała moc przerobowa może iść właśnie w kreatywny flow. Dobrym zatem patentem byłoby rozwiązanie zaprzęgnięcia teraz dodatkowego człowieka do miksu wokali wszystkich (tych wykreaowanych też)ze wszystkimi ścieżkami w projekcie. Czyli proces pracy wyglądałby tak: tworzenie podkładu, nagranie wokali, twórczy etap aranżowania wokali na zgranym podkładzie, odesłanie do kolejnego miksu całości projektu i jeszcze ostatnia osoba od  masteringu. Pracował ktoś z Was w takim łańcuchu? Przy którym ogniwie? No i jakie spostrzeżenia? 


Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Mastering - muzyka + wokal

Post autor: DJOZD » poniedziałek 13 cze 2016, 16:22

... Czyli proces pracy wyglądałby tak: tworzenie podkładu, nagranie wokali, twórczy etap aranżowania wokali na zgranym podkładzie, odesłanie do kolejnego miksu całości projektu i jeszcze ostatnia osoba od  masteringu. Pracował ktoś z Was w takim łańcuchu? Przy którym ogniwie? No i jakie spostrzeżenia?  ...

Tak, bardzo często. Raz lepiej wychodzi raz gorzej. Sam jestem często jednym z elementów tego łańcucha i robię same wokale.

Jak robię swoje kawałki to niestety nie wchodzi w grę robienie u kogoś bo minie się to z wizją jaką sobie założyłem. Najlepszym sposobem jest poprostu przerwa w pracy na minimum tydzień.

Awatar użytkownika
gores
Posty: 288
Rejestracja: czwartek 13 kwie 2006, 00:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Mastering - muzyka + wokal

Post autor: gores » poniedziałek 13 cze 2016, 22:32

No tak, robienie w calosci wlasnego numeru to zupelnie inna jazda :) Staram sie trybem edukacyjnym robic sobje taki egzamin raz na semestr i zamknac jeden wlasny numer :) Jeden jeszcze przyczynek do dyskusji w kontekscie tego utworu. Moim zdaniem pasuje na nowy zupelnie watek bo nie pamietsm ostatnio dyskusji o tym. Otoz pierwszy raz w moim zyciu zglosil sie do mnie bardo mlody czlowiek, 17 lat. Pisze teksty, rapuje. Wyslalem mu wersje wstepna, i mi powiedzial ze wszystko ok ale chce miec na maksa autotune po calosci utworu i jak najwiecej edycji typu autotune. Sluchajcie, po prostu nie poznalibyscie tego utworu gdybym wam puscil oryginalne sciezki wokalne. Nie slychac praktycznie czlowieka ktory to nagrywal. Przeraza mnie to na maksa, ale jara również. Niesamowicie sie zmienil rynek muzyczny przez takie mozliwosci techniczne. Czekam tylko na generator rôżnych glosow na podstawie wygenerowanego tekstu :) Gdy dozyje czasow kiedy spodoba mi się utwor w calosci wygenerowany komputerowo i sie na tym nie poznam to bedzie mistrzostwo :D


ODPOWIEDZ