Klawiatura sterująca

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
emesi
Posty: 5
Rejestracja: piątek 18 mar 2016, 00:00

Klawiatura sterująca

Post autor: emesi » piątek 18 mar 2016, 12:22

Witam
Jestem nowy na forum i mam nadzieje, ze umieszczam post w dobrym dziale.

Na wstępie chce napisać, ze wiem, iż jest sporo tematów na temat zakupu nowej klawiatury, ale w żadnym temacie nie znalazłem odpowiedzi na wszystkie pytania (może źle szukałem). Chce tez oznajmić, ze posiadam średni poziom wiedzy na temat muzyki, ukończyłem I stopień szkoły muzycznej, grałem w jednym zespole w gimnazjum, teraz gram w scholi kościelnej i dostałem propozycje grania w zespole poezji śpiewanej mieszanej z rockiem. I tu wkracza potrzeba zakupienia nowego klawisza. Od pierwszego zespołu posiadam keyboard casio ctk900, ale jest to bardzo podstawowy sprzęt... W kościele gram na pianinie cyfrowym kurzweila, fajna klawiaturka ważona, przyjemnie się gra, no ale nie est moje, a kosztuje ponad 3000 złotych z tego co się kiedyś orientowałem. Więc padli na klawiaturę sterującą gdyż (z tego co sie orientuje) jest tańsza, a z polaczeniem dobrego programu oferuje nawet te najlepsze brzmienia. Mam pojecie na temat muzyki, ale pojecie na temat sprzętu już nie stoi u mnie na takim poziomie dlatego po tym długim wstępie proszę Was o pomoc:

Potrzebuję klawiaturę sterującą do 1000 złotych z przyjemną klawiatura (klawisze półważone/ważone). Mile widziane również propozycje droższych sprzętów, ewentualnie można by rozważać podwyższenie sumy, ale głównie chodzi o kwotę do 1000zl.
Patrzyłem np. na m-audio keystation 88 II, połważona klawiatura w cenie 700zl wydaje się być ok.

Ostatnia sprawa to oprogramowanie. Wiem, że w zestawie dodają często np. Ableton Live Lite i nie wiem czy mi to wystarczy czy nie. Zależy mi głównie na brzmieniach, ich edycji, itp. itd. Nie mam w planach w najbliższej przyszłości tworzyć całych utworów i kompozycji na komputerze. Zależy mi, tak jak napisałem, na brzmieniach. Istotne może być również to, że nigdy nie posługiwałem się takimi programami, ale nie straszne mi siedzenie godzinami i zapoznawanie się z funkcjami oprogramowania.

No, więc to wszystko. Bardzo tego dużo, ale mam nadzieję, że znajdzie się ktoś, kto zechce poświęcić mi swój czas i pomóc w miarę możliwości. Z góry dziękuję. :)

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Klawiatura sterująca

Post autor: PWA » piątek 18 mar 2016, 14:29

A ile ma mieć klawiszy ta klawiatura? Na podstawie twojego posta, to wnioskuję, że przynajmniej 61. Ja osobiście polecam z tych półważonych:
- Novation SL mkII 61 - ok. 1,7k PLN
- Nektar Panorama P6 - ok. 2k PLN
- Arturia KEYLAB-61 - widziałem ją za 1,3k PLN w FANie
Ważone niestety idą w cenę z reguły powyżej 2k PLN. Osobiście polecał bym coś ze Studio Logic (brand Fatara):
- Acuna 73 - 1,9k PLN... może nie ma topowego mechanizmu, ale w tej cenie to moim zdaniem nie ma konkurencji... za ok. 2k jest dostępna wersja 88.
- SL88 Grand - ok. 3,4k PLN, ale za to z topową mechaniką od Fatara TP/40 Wood
Są oczywiście na rynku jeszcze droższe i pewnie lepsze klawiatury, ale on idą już w ceny powyżej 5k PLN

Jeżeli natomiast klawiatura CTK900 odpowiada ci pod względem jakości, to nie ma sensu kupować nic innego... ten instrument ma wyjście MIDI, więc możesz z jego poziomu sterować dowolnym instrumentem programowym. Piszę to dlatego, że moim zdaniem nie znajdziesz przyzwoitej klawiatury za 1k PLN lub mniej.

Co do Ableton, to jest to oprogramowanie DAW. Ma oczywiście jakieś instrumenty wirtualne na pokładzie, ale bez rewelacji... zwłaszcza wersja darmowa Lite. Jeżeli nie zamierzasz korzystać z DAW, to korzystanie z tych instrumentów to tylko kłopot.
W takim przypadku polecam Arturia V-Collection v.4 (399€ ale dość często są promocje i wtedy można kupić ten zestaw za połowę ceny) - kilkanaście instrumentów, które są programowymi replikami znanych i lubianych instrumentów, głównie analogowych. W pakiecie dostajesz zarówno wersje VST jak i standalone, więc żaden DAW ani VST host nie będzie Ci potrzebny. Jeżeli chciałbyś korzystać z jakichś darmowych wtyczek VST, to wtedy musisz ściągnąć sobie jakiś darmowy VST host, żeby bez odpalania DAW móc na nich grać. Niestety nie używam takiego hosta, więc nie wiem jaki jest w miarę sensowny.

emesi
Posty: 5
Rejestracja: piątek 18 mar 2016, 00:00

Re: Klawiatura sterująca

Post autor: emesi » piątek 18 mar 2016, 15:55

Klawiszy, tak jak piszesz, minimum 61, ale wolałbym więcej... W sumie zależałoby mi żeby nowy sprzęt prezentował się lepiej niż to casio, a do tego oferował lepszą klawiaturę. Ctk900 ma jedynie dynamiczną i to w moim odczuciu słabej jakości... Półważona byłaby już pewnym progresem.

Jeżeli chodzi o DAW to interesuje mnie to, że mógłbym edytować i tworzyć nowe brzmienia, a do tego wgrywać nowe. Jeżeli dobrze rozumiem nowe brzmienia wprowadza się za pomocą wtyczek VST? Czy są one darmowe, czy płatne? Jeśli płatne to ile coś takiego kosztuje?

Zależy mi na tym żeby móc tworzyć/edytować brzmienia, wgrywać nowe i od czasu do czasu nagrać to co stworzyłem. Jednocześnie mam nadzieję, że są darmowe programy, które to umożliwiają.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Klawiatura sterująca

Post autor: PWA » piątek 18 mar 2016, 16:41

Więc wysłałem Ci listę klawiatur, które moim zdaniem są urządzeniami dobrej jakości. Za 1000,- nie kupisz klawiatury znacząco lepszej, niż ta w Casio... chyba, że znajdziesz np. jakąś używaną w dobrej cenie.

Oprogramowanie DAW służy do rejestracji wielościeżkowej, miksu i masteringu finalnego produktu. Obsługa instrumentów wirtualnych jest tylko częścią jego funkcjonalności. Z większością DAW są dostarczane jakieś instrumenty, wtyczki efektowe, narzędzia do obróbki dźwięku itp., ale z ich jakością bywa różnie, zależ od konkretnego DAW.

Do edycji brzmień oraz tworzenia ich bibliotek DAW nie jest Ci w ogóle potrzebny. Taką możliwość zapewnia Ci niemal każdy instrument programowy, zarówno w wersji standalone jak i w postaci wtyczki VST. Część instrumentów programowych jest dostępna jedynie jako wtyczki VST. Wtedy, aby je uruchomić, potrzebujesz mieć oprogramowanie DAW lub tzw. VST host, który jest aplikacją, w której niejako "uruchamiasz" wtyczkę VST, aby móc grać na instrumencie bez odpalania DAW. Z reguły nie zapewnia on możliwości zapisu ścieżek, ale są też i takie, które mają prostą funkcjonalność zapisu. Nie używam takiego oprogramowania, więc może ktoś inny powie Ci, który darmowy soft tego typu jest dobry.
Są instrumenty wirtualne darmowe i płatne. Przykład wraz z ceną wysłałem Ci w poprzednim poście... wejdź na stronę Arturi, poczytaj co jest zestawie.
Jednym z lepszych moim zdaniem darmowych zestawów starych analogów jest Elektro Studio... instrumenty dostępne w obydwu wersjach...standalone oraz VST... a inne darmowe poszukaj sobie w internecie ... możesz kupić sobie też najbliższy numer EIS, który ma dołączoną płytę DVD z zestawem różnego rodzaju darmowych wersji instrumentów, efektów, narzędzi do obróbki dźwięku itp. ... na początek całkiem niezły zestaw
Odnośnie darmowych DAW, to przeczytaj poniższy wątek, w którym jest rozmowa o różnych darmowych bądź ewaluacyjnych wersjach różnych środowisk DAW:

http://www.eis.com.pl/pl/modules.php?mop=modload&name=Forum&file=viewtopic&topic=33053&forum=11


Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Klawiatura sterująca

Post autor: PWA » piątek 18 mar 2016, 16:50

A tutaj link do darmowych hostów VST... ciekawą propozycją jest Tracktion, który faktycznie w tej wersji jest darmowy...jest to pełny DAW.

http://www.vsti.pl/download/vst-host.html

emesi
Posty: 5
Rejestracja: piątek 18 mar 2016, 00:00

Re: Klawiatura sterująca

Post autor: emesi » piątek 18 mar 2016, 17:07

Dzięki wielkie za odpowiedź, trochę się w mej głowie rozjaśniło. ;) Rzeczywiście, albo dołożę do sprzętu za około 2000 zł, albo zostanę przy casio i dokupię interfejs midi/usb. :) Jeszcze ostatnie pytania:
Jeśli podłącze w taki sposób casio to zyska ono pełną funkcjonalność takiej klawiatury sterującej, tak?
Są jakieś polecane interfejsy midi/audio?

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Klawiatura sterująca

Post autor: PWA » piątek 18 mar 2016, 17:24

To zależy, jakie komunikaty MIDI wysyła Casio... sprawdź to w instrukcji. Wszystkie komunikaty wymienione w instrukcji będą wysyłane... a na pewno note on/off
Przewagą klawiatury sterującej jest to, że mam ona dużo dodatkowej funkcjonalności, która z jej poziomu pozwala sterować różnymi funkcjami instrumentu programowego... jak również w większości przypadków oprogramowaniem DAW (mikser, efekty, narzędzia do obróbki dźwięku typu kompresor czy limiter, stop, start, zapis, przewijanie itp.)
Trudno mi coś doradzić odnośnie interfejsu MIDI/USB, ponieważ wszystkie swoje instrumenty podłączam przez USB, więc nie potrzebuję takiego interfejsu ... ale jego koszt waha się w granicach 100-100 PLN.

emesi
Posty: 5
Rejestracja: piątek 18 mar 2016, 00:00

Re: Klawiatura sterująca

Post autor: emesi » piątek 18 mar 2016, 18:05

Ok, już wiem wszystko co chciałem wiedzieć. :) Dzięki za pomoc.

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Klawiatura sterująca

Post autor: Zbynia » piątek 18 mar 2016, 18:41

Nigdy nie zyska takiej funkcjonalności - klawiatury sterujące te dobre mają możliwość zapisywania presetów które konfigurujesz sobie pod dany DAW czy instrument
jak korzystasz z kilku instrumentów to jest to bardzo przydatna sprawa

emesi
Posty: 5
Rejestracja: piątek 18 mar 2016, 00:00

Re: Klawiatura sterująca

Post autor: emesi » sobota 19 mar 2016, 13:01

A co sądzicie o klawiaturze m-audio axiom 61 II. Posiada klawiaturę półważoną, minimum jeżeli chodzi o ilość klawiszy (61), posiada już kilka padów, encoderów, aftertouch i mieści się akurat w moim budżecie. Wiem że, miałem wyżej lepsze propozycje, ale jednak to już blisko 2 tysiące... Jakie w ogóle opinie krążą na temat m-audio? Z tego co widziałem na koncertach to trochę klawiszowców korzysta ze sprzętu tego producenta.


ODPOWIEDZ