Ableton - odpalanie sampli, kwantyzacja

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
clavish
Posty: 131
Rejestracja: niedziela 28 paź 2007, 00:00

Ableton - odpalanie sampli, kwantyzacja

Post autor: clavish » sobota 19 mar 2016, 18:07

Witam, czy w abletonie można tak ustawić odpalanie sampla (granie na żywo) by był zawsze odpalony " w tempo" i zgodnie ze swoim miejscem na osi czasu w utworze ?
Jeśli dobrze zrozumiałem ten filmik https://www.youtube.com/watch?v=g9UI4w612cY , to tam w Launch" mogę ustawić, że sampel będzie włączany zgodnie z globalnym tempem. Załóżmy że mam ustawione, że sampelek włącza się gdy zaczyna się nowy takt....ale mogą wystąpić dwie sytuacje:

(włączam sample wciskając pady)

1. Odpalam sampla za wcześnie...(chodzi oczywiście o jakieś tam milisekundy)
2. Spóźniam się z odpaleniem sampla...

..i teraz...rozumiem, że w pierwszym przypadku ableton i tak odpali sampla gdy zacznie się nowy takt, więc teoretycznie powinien być zgodny z tempem utworu i wszystko cacy..problem w przypadku nr.2...czy można to jakoś tak ustawić, by sampelek był odpalony np nie od początku swojej długości, tylko tak, by był zgodny z tempem/swoim miejscem na osi czasu w utworze??
Generalnie mówiąc..czy można to wszystko jakoś tak ustawić, by ableton korygował takie błędy, startując sampla zawsze zgodnie z tempem/miejscem w utworze, niezależnie od tego czy się pospieszę czy spóźnię z jego odpaleniem??

BeatOven
Posty: 77
Rejestracja: niedziela 02 lis 2008, 00:00

Re: Ableton - odpalanie sampli, kwantyzacja

Post autor: BeatOven » niedziela 20 mar 2016, 00:22

...Witam, czy w abletonie można tak ustawić odpalanie sampla (granie na żywo) by był zawsze odpalony " w tempo" i zgodnie ze swoim miejscem na osi czasu w utworze ?
Jeśli dobrze zrozumiałem ten filmik https://www.youtube.com/watch?v=g9UI4w612cY , to tam w Launch" mogę ustawić, że sampel będzie włączany zgodnie z globalnym tempem. Załóżmy że mam ustawione, że sampelek włącza się gdy zaczyna się nowy takt....ale mogą wystąpić dwie sytuacje:

(włączam sample wciskając pady)

1. Odpalam sampla za wcześnie...(chodzi oczywiście o jakieś tam milisekundy)
2. Spóźniam się z odpaleniem sampla...

..i teraz...rozumiem, że w pierwszym przypadku ableton i tak odpali sampla gdy zacznie się nowy takt, więc teoretycznie powinien być zgodny z tempem utworu i wszystko cacy..problem w przypadku nr.2...czy można to jakoś tak ustawić, by sampelek był odpalony np nie od początku swojej długości, tylko tak, by był zgodny z tempem/swoim miejscem na osi czasu w utworze??
Generalnie mówiąc..czy można to wszystko jakoś tak ustawić, by ableton korygował takie błędy, startując sampla zawsze zgodnie z tempem/miejscem w utworze, niezależnie od tego czy się pospieszę czy spóźnię z jego odpaleniem??
...
 


Używam Live na scenie, ale przyznam, że w instrukcję zagłębiałem się do czasu aż stwierdziłem, ża do moich potrzeb ta wiedza wystarczy. Wiem jedno - jak odpalisz za późno to przepadło. Natomiast przy odpalaniu wcześniej sample się kwantyzują do początku następnego taktu, ale robię to na wyczucie, na ogół jak kółko pokazujące w którym miejscu jest pętla zbliża się do końca. Trochę wprawy i jakoś się nie mylę mimo, iż odpalam z klawiatury laptopa. Ableton przygotował samouczek a oprócz tego informacje pokazują się w lewym dolnym rogu. Coś tam przeczytałem, lecz przyznam, że wolę skupić się na graniu i tworzeniu niż rozkminianiu instrukcji. Mam nadzieję ża jednak trochę pomogłem.


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Ableton - odpalanie sampli, kwantyzacja

Post autor: Zbynia » niedziela 20 mar 2016, 01:35

Podejrzewam że od czasów AKAI MPC nic się nie zmieniło
dopalisz za późno - przepadło
chcąc odpalić wcześniej musisz trzymać klawisz aż do momentu kiedy nadejdzie ten takt w którym ma wyzwolić sampla

z opcją gdy nie trafiłeś i sampel zaczyna grać od pewnego momentu nigdy się nie spotkałem
to byłaby fajna funkcja

clavish
Posty: 131
Rejestracja: niedziela 28 paź 2007, 00:00

Re: Ableton - odpalanie sampli, kwantyzacja

Post autor: clavish » niedziela 20 mar 2016, 09:01

Ja tez na żywo Abletona używam i także nie wgłębiałem się zbytnio w instrukcję, rozkminiałem sam na tyle na ile było mi to potrzebne i nie używałem żadnej kwantyzacji. Przypadkowo trafiłem na tamten filmik i mnie to zaciekawiło...ale widzę że chyba niestety moje nadzieje co do takiej funkcji muszą jeszcze poczekać..może kiedyś coś takiego zrobią...

Awatar użytkownika
Pytajny
Posty: 104
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2015, 00:00

Re: Ableton - odpalanie sampli, kwantyzacja

Post autor: Pytajny » poniedziałek 21 mar 2016, 10:02

Pewnym obejściem jest zmapowanie przycisku "track activator" (ten żółty kwadrat z liczbą) na ścieżce. To rozwiązanie ma wiele minusów, ale dzięki temu można zachować ogólne synchro i spóźniać się :)


Awatar użytkownika
Kubańczyk
Posty: 342
Rejestracja: piątek 08 cze 2007, 00:00

Re: Ableton - odpalanie sampli, kwantyzacja

Post autor: Kubańczyk » poniedziałek 21 mar 2016, 12:12

funkcja legato daje możliwość spóźniania się i nadal jest synchro

Lubię: klawisze, samplery, realizację, programowanie, DIY. Muzyka dub i okolice.

ODPOWIEDZ