Problematyczna sytuacja ze studiem - prawo do ścieżek

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Wojtek1980
Posty: 137
Rejestracja: piątek 18 sie 2006, 00:00

Problematyczna sytuacja ze studiem - prawo do ścieżek

Post autor: Wojtek1980 » czwartek 12 maja 2016, 11:38

Jest taka sytuacja. Ktoś zaprasza nas do swojego studia w celu nagrania darmowego singla. Oferta oczywiście bardzo kusząca, studio świetnie wyposażone, nic tylko nagrywać. Po nagraniu wszystkich ścieżek osoba przesyła nam w punktach warunki jakie mamy spełnić , aby sprawa ruszyła dalej, m.in. jest tam warunek , że to ich produkcja, że tylko oni robią mix. Żadnych papierów z tym Panem nie podpisywałem. Czy mam prawo rządać od niego nagranych śladów? Czy może je przechowywać na swoim dysku twardnym bez zgody autora? 

Korg 01/W pro, Korg X50, Yamaha P-70.

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Problematyczna sytuacja ze studiem - prawo do ścieżek

Post autor: fallworm » czwartek 12 maja 2016, 12:23

Zasada jest taka, że najpierw podpisujesz umowę, potem robisz robotę.
Nie ma nic za darmo, albo płacisz za studio i rejestracje, albo dzielisz się zyskami przy ewentualnym powodzeniu w proporcjach zazwyczaj 1 czesc dla Ciebie - 9 dla "nich".

"Czy mam prawo rządać od niego nagranych śladów? Czy może je przechowywać na swoim dysku twardnym bez zgody autora? "

No właśnie.
Rządać nagranych śladów w momencie kiedy zakupiłeś taką usługę lub podpisałeś taką umowę. Jeżeli tego nie ma, nie masz prawa nic rządać - na podstawie czego?

Ostatnie pytanie jest trochę kłopotliwe. Prawo autorskie jak wiadomo jest niezbywalne. Ostatnio kolega na PŁ miał problem - jego praca doktorancka została upubliczniona na stronie PŁ, bez jego zgody i oczywiście racja w tym że nie można upowszechniać utworu bez zgody autora.
Ale przechowywać?

Dobre. Nie wiem.

Ale jak tak jest to i jak wokalista przychodzi z tekstem własnej piosenki napisanej na kartce to co zrobić jak przez przypadek zostawi ją w studiu? Można ją przechowywać w biurku?

Btw jak utwór zostaje ustalony np poprzez publiczną prezentację i ktoś sobie zarejestruje taki pokaz na dowolnym nośniku to ma do tego prawo? Pytanie jest co najmniej dobre.
Teraz zacząłem się zastanawiać... czyli jak Mim pokazuje nową sztukę to nie mogę przecież z tym nakręcić video. Moge czy nie?

Awatar użytkownika
a
Posty: 380
Rejestracja: piątek 08 paź 2004, 00:00
Kontakt:

Re: Problematyczna sytuacja ze studiem - prawo do ścieżek

Post autor: a » czwartek 12 maja 2016, 13:15

czyli jak Mim pokazuje nową sztukę to nie mogę przecież z tym nakręcić video. Moge czy nie?
...
 




Możesz sobie nakręcić i puścić rodzinie, ale nie możesz opublikować bez zgody mima :)


Do autora wątku. Ja bym specjalnych fochów nie stroił i parł do przodu jak ktoś robi produkcję i chce cię promować. Dokładnie na takiej zasadzie działają duże wytwónie płytowe. 


Podeślij mi umowę na priv, wszystko można negocjować.

http://www.superstereo.pl

paul
Posty: 299
Rejestracja: piątek 12 kwie 2002, 00:00

Re: Problematyczna sytuacja ze studiem - prawo do ścieżek

Post autor: paul » piątek 13 maja 2016, 12:12

Czy mam prawo ządać od niego nagranych śladów? Czy może je przechowywać na swoim dysku twardnym bez zgody autora? ...



Nie masz takiego prawa.
A przechowywac to chyba moze.
Mozesz poprosic o skasowanie - bo po co komus sciezki ktorych i tak nie wykorzysta?

ODPOWIEDZ