Stacja robocza dla 65 latka

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Awatar użytkownika
gores
Posty: 288
Rejestracja: czwartek 13 kwie 2006, 00:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Stacja robocza dla 65 latka

Post autor: gores » wtorek 09 sie 2016, 11:37

Witam!  Słuchajcie, mam niezwykle nieszablonowe pytanie, jak sięgam pamięcią na tutejszym forum nie było takiego tematu chyba nigdy... już mówię o co chodzi.


Mój tata chciałby zapisywać swoje pomysły muzyczne. Chodzi tutaj o robienie tzw. prymki czyli podstawy aranżu. Co moim zdaniem potrzebujemy?


1. Prosty DAW - dostałem wraz z Lexiconem Alpha wersję Cubase Le, powinno być ok? Zna ktoś, nigdy nawet nie instalowałem? Moim zdaniem trochę może być zbyt skomplikowany... Najfajniejszy byłby Daw, którego można nazwać apką, prosty rejestrator midi/audio pod Windows 7.


2. Jakiejś beatmaszyny aby nie musiał każdego werbla i stopy w midi zapisywać. Ustawić powinno się w DAW tempo i z gotowych loopów wybrać sobie odpowiedni beat i tyle. Tutaj pomóżcie gdyż nie znam niczego takiego (PROSTE W UŻYTKOWANIU!) - tutaj błagam o pomoc!


3. Potrzebujemy zapisać melodię lub podstawy aranżu (bas, kontrapunkty ). Tutaj wystarczy mi się wydaje takie cuś: http://allegro.pl/kontroler-midi-klawiatura-omnitronic-key-25-usb-pc-i6402880105.html 


4. mikrofon na minijack czy USB? do zanucenia melodii wraz z tekstem.


5. Barwy będziemy brać z mojego Nexusa lub E/W Colussus


6. Komputer jest komputerem biurowym, moc przerobowa ograniczona.


 


Macie jakieś pomysły może inne? Temat jest taki, że tata dobija do wieku jak w temacie i każdy dodatkowy przycisk lub opcja skutecznie mogą uniemożliwić realizację pasji. Ciężko będzie nauczyć tatę, mimo że niezwykle pojętny człowiek, routowania sygnałów, używania pluginów itp. Ni to jest celem działania. Dlatego też taka stacja robocza musi być na maksa prosta. W tym tygodniu chciałbym tacie sprezentowac takie coś... Za wszelkie porady i pomysły - Bóg zapłać!


 


Awatar użytkownika
Akton
Posty: 710
Rejestracja: piątek 21 gru 2007, 00:00

Re: Stacja robocza dla 65 latka

Post autor: Akton » wtorek 09 sie 2016, 12:59

Temat jest taki, że tata dobija do wieku jak w temacie i każdy dodatkowy przycisk lub opcja skutecznie mogą uniemożliwić realizację pasji.





Witaj.


Bez przesady. Mam akurat zbliżony wiek do Twojego taty :) Cubase LE - bardzo dobry pomysł. Można w nim zrobic praktycznie prawie wszystko. Ma co prawda ograniczoną liczbę track'ów, ale z tego, co piszesz, w zupełności wystarczy Twojemu tacie do robienia bardzo wielu rzeczy. Akurat mam go również :), ale gdyby tata chciał pobawić się w zapis nutowy, to musiałbyś poszukać co najmniej Cubase SX 2 lub 3. Pełna edycja store.


Oczywiście nie możesz zapomnieć o interface, prostym mikserze do podpięcia monitorów i słuchawek oraz o nieskomplikowanej klawiaturze sterującej (np. Roland A-33, którego bezproblemowo używam od ładnych paru lat i który teraz kosztuje pewnie jakieś śmieszne grosze, jak sądzę, ale zakres klawiatury ma przyzwoity).


Poza tym proponuję (w kotekście VSTi) zerknąć na IK Sampletank. Bardzo mało wymagający w zakresie RAM, więc można na zwykłym komputerze działać bez żadnych zwieszeń. EW Colossus jest pod tym względem dużo bardziej wymagający, a spektrum brzmień oba te instrumenty mają bardzo podobne.


I na zakończenie: wiem, co piszę, bo znam te wszystkie sprawy (z wiekiem włącznie) z autopsji. Jak to niektórzy mówią - własnej :)




Pozdrawiam.


[addsig]
NI Komplete 12, EWQL Symphonic Gold Orchestra,Spectrasonics Omnisphere, NI Alicia's Keys, EWQL Ministry of Rock, IK Philharmonik Miroslav, BFD ECO

Awatar użytkownika
gores
Posty: 288
Rejestracja: czwartek 13 kwie 2006, 00:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Stacja robocza dla 65 latka

Post autor: gores » wtorek 09 sie 2016, 17:21

Witaj! No dobra, przesadziłem z tym ograniczeniem wiekowym mocno. Tata też trybi w miarę wszystko, w sumie to w swoim czasie wybudował jedno z największych studiów nagraniowych w Polsce :) Obsługę DAW (pierwszy Cubase właśnie) pamięta doskonale lecz z czasów Atari Falcon. Pamiętam jak kupił kiedyś dysk zewnętrzny, ważyło to chyba ze 3 kilogramy i miało pojemności kosmiczne jak na tamte czasy 3 GB :) Tato poradzi sobie z Cubase Le, oglądałem filmiki demonstracyjne, powinno być ok. A powiedz, ten Sampletank to  po prostu pakiet brzmień tak? Są tam pętle perkusyjne w różnych stylach i rytmach? Tutaj potrzeba pomocy z perkusją co by nie pisać wszystkiego w midi. Np. piszesz sobie komunikat midi na raz w takcie i żeby grała perka przez ten jeden takt :)


Interface. Tego chciałbym póki co ominąć. Widzę to tak, że klawiaturkę midi (dziś już kupiłem MAudio Keystation Mini) wpinam pod usb, mikrofon do wejścia na mikrofon zintegrowany na płycie no i powinno działać co? Głośniki są już podpięte, takie zwykłe komputerowe, wystarczy w zupełności. Na twardziela ładuję Cubase Le, powinien widzieć i mikrofon i klawiaturę. Odbezpieczasz do nagrania kanał w Daw no i voila, działa prawda? Chyba, że będą opóźnienia gigantyczne.... Zobaczymy.


Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Stacja robocza dla 65 latka

Post autor: PWA » wtorek 09 sie 2016, 20:02

Interface. Tego chciałbym póki co ominąć. Widzę to tak, że klawiaturkę midi (dziś już kupiłem MAudio Keystation Mini) wpinam pod usb, mikrofon do wejścia na mikrofon zintegrowany na płycie no i powinno działać co? Głośniki są już podpięte, takie zwykłe komputerowe, wystarczy w zupełności. Na twardziela ładuję Cubase Le, powinien widzieć i mikrofon i klawiaturę. Odbezpieczasz do nagrania kanał w Daw no i voila, działa prawda? Chyba, że będą opóźnienia gigantyczne.... Zobaczymy....

Tak, taka konfiguracja będzie działała jak najbardziej... z kilkoma uwagami:
- jak się zapewne domyślasz, preamp w zintegrowanej karcie dźwiękowej jest miernej jakości , więc może warto zaopatrzyć się jednak w jakiś w miarę tani i solidny interfejs typu nowej generacji Focusrite.
- jeżeli twój tata posługuje się Windows starszym niż 10, to powinieneś się liczyć w w/w przypadku (praca przez WDM) ze sporą latencją. W 10-ce w znaczący sposób poprawiono obsługę audio...przynajmniej tak jest to przedstawiane w artykułach na stronach poświęconych muzyce np:
http://www.soundonsound.com/reviews/windows-10-musicians
http://pcaudiolabs.com/windows-10-for-pro-audio/

Co do perkusji... jeżeli nie zależy Ci jakoś szczególnie na samplach akustycznej perkusji, to polecam któryś z produktów Arutri z serii Spark... 64 krokowy sekwencer, zapisywanie własnych paternów, tworzenie z nich tzw. songs itp. Ja mam pakiet VDM ze starymi drum machines i naprawdę brzmi to całkiem nieźle. Produkty można ściągnąć z ich strony, zainstalować i uruchomić w trybie demo. Nie działa w nim oczywiście zapis, ale cała funkcjonalność jest dostępna, więc możesz przetestować w zasadzie wszystko.




Awatar użytkownika
Akton
Posty: 710
Rejestracja: piątek 21 gru 2007, 00:00

Re: Stacja robocza dla 65 latka

Post autor: Akton » środa 10 sie 2016, 08:15

Tutaj potrzeba pomocy z perkusją co by nie pisać wszystkiego w midi. Np. piszesz sobie komunikat midi na raz w takcie i żeby grała perka przez ten jeden takt :)


Mam BFD ECO. Malutkie i genialne. Byłem pozytywnie zaskoczony możliwościami tego softu. Pętli ma od zaje..... :) Polecam, no i pewnie cena jest śmiesznawa :) Tata powinien być wniebowzięty :)


Sampletank - zerknij na stronkę IK Multimedia lub po prostu grzebnij troszkę na YouTube :)


[addsig]
NI Komplete 12, EWQL Symphonic Gold Orchestra,Spectrasonics Omnisphere, NI Alicia's Keys, EWQL Ministry of Rock, IK Philharmonik Miroslav, BFD ECO

Awatar użytkownika
gores
Posty: 288
Rejestracja: czwartek 13 kwie 2006, 00:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Stacja robocza dla 65 latka

Post autor: gores » środa 10 sie 2016, 13:51

Dzięki chłopoki! W szczególności za podpowiedzi co do perkusji (lubię słowo beatmaszyna - true oldschool jak na mnie ;). Ok, niechaj sobie powisi temat jeszcze trochę, może kogoś do czegoś zainspiruje. Przepatrzę wszystkie pomysły i na bank coś z tych waszych propozycji wybiorę, poinformuję na co postawiłem. Zdrowia wszystkim!


Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Stacja robocza dla 65 latka

Post autor: PWA » środa 10 sie 2016, 16:33

...Tutaj potrzeba pomocy z perkusją co by nie pisać wszystkiego w midi. Np. piszesz sobie komunikat midi na raz w takcie i żeby grała perka przez ten jeden takt :) Mam BFD ECO. Malutkie i genialne. Byłem pozytywnie zaskoczony możliwościami tego softu. Pętli ma od zaje..... :) Polecam, no i pewnie cena jest śmiesznawa :) Tata powinien być wniebowzięty :)
Sampletank - zerknij na stronkę IK Multimedia lub po prostu grzebnij troszkę na YouTube :)...

Mam klika pytań do ciebie odnośnie BFD ECO. Też w zasadzie szukam jakiś akustycznych bębnów, które nie zarżną mi procesora a jednocześnie są w miarę przyzwoitej jakości. Popatrzyłem sobie na ich stronę i ma pytanko odnośnie wersji ECO.
- O ile dobrze rozumiem, w tej wersji nie ma edytora i korzysta się z gotowych pętli przygotowanych przez producenta, z których składa się kawałek i później można to wyeksportować do MIDI i zaimportować do DAW... czy tak?
- nie ma możliwości tworzenia własnych grooves?
- ponieważ sample to ok. 1 GB, więc pewnie nie są one super jakości... jak to brzmi tak na Twoje ucho? Przyzwoicie?

Patrzyłem tez na wersję BFD3 i z tego co widzę, to tam już jest pełny edytor do tworzenia władnych pętli + sample zapewne wyższej rozdzielczości, no ale cena 3,5 razy wyższa

Awatar użytkownika
Akton
Posty: 710
Rejestracja: piątek 21 gru 2007, 00:00

Re: Stacja robocza dla 65 latka

Post autor: Akton » czwartek 11 sie 2016, 08:03


Mam klika pytań do ciebie odnośnie BFD ECO. Też w zasadzie szukam jakiś akustycznych bębnów, które nie zarżną mi procesora a jednocześnie są w miarę przyzwoitej jakości. Popatrzyłem sobie na ich stronę i ma pytanko odnośnie wersji ECO.
- O ile dobrze rozumiem, w tej wersji nie ma edytora i korzysta się z gotowych pętli przygotowanych przez producenta, z których składa się kawałek i później można to wyeksportować do MIDI i zaimportować do DAW... czy tak?
- nie ma możliwości tworzenia własnych grooves?
- ponieważ sample to ok. 1 GB, więc pewnie nie są one super jakości... jak to brzmi tak na Twoje ucho? Przyzwoicie?

Patrzyłem tez na wersję BFD3 i z tego co widzę, to tam już jest pełny edytor do tworzenia władnych pętli + sample zapewne wyższej rozdzielczości, no ale cena 3,5 razy wyższa
...

Odpowiadam. Jak najbardziej można edytować, grając samemu to, co tylko dusza zapragnie :) Oczywiście równolegle można wrzucać gotowe pętle, w których również możesz grzebać do woli :) Jest ich wystarczająco wiele. Czyli, albo tak, albo tak, lub też łączysz te dwa sposoby edycji. Resume - zero ograniczeń.
Brzmienia - powiem tak. Zdecydowanie wolę BFD ECO niż np. Abbey Road NI. Można poustawiać sobie zestaw perkusyjny dowolnie - wybierając poszczególne tomy, werble, stopy czy talerze oraz różne "przeszkadzajki".
[addsig]
NI Komplete 12, EWQL Symphonic Gold Orchestra,Spectrasonics Omnisphere, NI Alicia's Keys, EWQL Ministry of Rock, IK Philharmonik Miroslav, BFD ECO

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Stacja robocza dla 65 latka

Post autor: PWA » czwartek 11 sie 2016, 09:39

Odpowiadam. Jak najbardziej można edytować, grając samemu to, co tylko dusza zapragnie :) Oczywiście równolegle można wrzucać gotowe pętle, w których również możesz grzebać do woli :) Jest ich wystarczająco wiele. Czyli, albo tak, albo tak, lub też łączysz te dwa sposoby edycji. Resume - zero ograniczeń.
Brzmienia - powiem tak. Zdecydowanie wolę BFD ECO niż np. Abbey Road NI. Można poustawiać sobie zestaw perkusyjny dowolnie - wybierając poszczególne tomy, werble, stopy czy talerze oraz różne "przeszkadzajki". ...

Dzięki! A nie wiesz czasem, czy wersję ECO można uruchomić w trybie demo, żeby sprawdzić sobie co nieco? Na ich stronie widzę, że w przypadku BFD3 jest do ściągnięcia specjalna wersja demo, natomiast w przypadku ECO nie ma takiej opcji... no ale może można ją uruchomić w takim trybie.

Awatar użytkownika
Akton
Posty: 710
Rejestracja: piątek 21 gru 2007, 00:00

Re: Stacja robocza dla 65 latka

Post autor: Akton » czwartek 11 sie 2016, 10:44


Dzięki! A nie wiesz czasem, czy wersję ECO można uruchomić w trybie demo, żeby sprawdzić sobie co nieco?




Tego nie wiem, bo od razu kupiłem ten soft "w ciemno" :)


[addsig]
NI Komplete 12, EWQL Symphonic Gold Orchestra,Spectrasonics Omnisphere, NI Alicia's Keys, EWQL Ministry of Rock, IK Philharmonik Miroslav, BFD ECO

ODPOWIEDZ