Synchronizacja ścieżek MIDI i audio w DAW

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Synchronizacja ścieżek MIDI i audio w DAW

Post autor: PWA » czwartek 01 wrz 2016, 23:37

Mówisz o "Constrain Delay Compensation"? Ten "przycisk" z zegarem w lewym górnym rogu okna? To nie pomaga. Nadal tracki nagrywają się o jakieś 7 ms za późno....

Nie, mówię o Preferencjach i zakładce, która chyba nazywa się Record. Poniżej masz MIDI dla tej opcji, gdzie gdzieś tam jest ASIO Latency Compensation lub coś takiego.

Wojtek1980
Posty: 137
Rejestracja: piątek 18 sie 2006, 00:00

Re: Synchronizacja ścieżek MIDI i audio w DAW

Post autor: Wojtek1980 » czwartek 01 wrz 2016, 23:49

...Mówisz o "Constrain Delay Compensation"? Ten "przycisk" z zegarem w lewym górnym rogu okna? To nie pomaga. Nadal tracki nagrywają się o jakieś 7 ms za późno....

Nie, mówię o Preferencjach i zakładce, która chyba nazywa się Record. Poniżej masz MIDI dla tej opcji, gdzie gdzieś tam jest ASIO Latency Compensation lub coś takiego....
 




W cubase 5 nie widzę takiej opcji

Korg 01/W pro, Korg X50, Yamaha P-70.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Synchronizacja ścieżek MIDI i audio w DAW

Post autor: PWA » czwartek 01 wrz 2016, 23:52

...Mówisz o "Constrain Delay Compensation"? Ten "przycisk" z zegarem w lewym górnym rogu okna? To nie pomaga. Nadal tracki nagrywają się o jakieś 7 ms za późno....

Na każdej ścieżce możesz też ustawić, o ile dana ścieżka ma ma być opóźniona lub przyśpieszona w stosunku do całości w trakcie odtwarzania w zakresie od -2000 do +2000 ms.

Wojtek1980
Posty: 137
Rejestracja: piątek 18 sie 2006, 00:00

Re: Synchronizacja ścieżek MIDI i audio w DAW

Post autor: Wojtek1980 » czwartek 01 wrz 2016, 23:54

......Mówisz o "Constrain Delay Compensation"? Ten "przycisk" z zegarem w lewym górnym rogu okna? To nie pomaga. Nadal tracki nagrywają się o jakieś 7 ms za późno....

Na każdej ścieżce możesz też ustawić, o ile dana ścieżka ma ma być opóźniona lub przyśpieszona w stosunku do całości w trakcie odtwarzania w zakresie od -2000 do +2000 ms....
 


Serio zawsze trzeba to robić ręcznie? Sprawdziłem w cubasie 7 jest ta opcja, o której piszesz, ale nic nie zmienia, opóźnienie ponad 7 ms. 

Korg 01/W pro, Korg X50, Yamaha P-70.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Synchronizacja ścieżek MIDI i audio w DAW

Post autor: PWA » piątek 02 wrz 2016, 00:03

Serio zawsze trzeba to robić ręcznie? Sprawdziłem w cubasie 7 jest ta opcja, o której piszesz, ale nic nie zmienia, opóźnienie ponad 7 ms. ...

Tak, doczytałem, że ta opcja dotyczy chyba tylko VST. No to chyba trzeba to jednak robić ręcznie, co przy stałym opóźnieniu 7ms wynikającemu z latencji nie powinno być chyba problemem

Wojtek1980
Posty: 137
Rejestracja: piątek 18 sie 2006, 00:00

Re: Synchronizacja ścieżek MIDI i audio w DAW

Post autor: Wojtek1980 » piątek 02 wrz 2016, 00:06

...Serio zawsze trzeba to robić ręcznie? Sprawdziłem w cubasie 7 jest ta opcja, o której piszesz, ale nic nie zmienia, opóźnienie ponad 7 ms. ...

Tak, doczytałem, że ta opcja dotyczy chyba tylko VST. No to chyba trzeba to jednak robić ręcznie, co przy stałym opóźnieniu 7ms wynikającemu z latencji nie powinno być chyba problemem ...
 


Wiesz co, podłączyłem inny interface midi i opóźnienie wzrosło do 10 ms. Rzecz wydaje mi się dziwna, przecież ludzie od lat pracują na zewnętrznych instrumentach midi.


 


Nie no to są jakieś jaja. Ten drugi interface ma losowe opóżnienia, czasem 7 ms , czasem 4 ms. 

Korg 01/W pro, Korg X50, Yamaha P-70.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Synchronizacja ścieżek MIDI i audio w DAW

Post autor: PWA » piątek 02 wrz 2016, 00:29

Wiesz co, podłączyłem inny interface midi i opóźnienie wzrosło do 10 ms. Rzecz wydaje mi się dziwna, przecież ludzie od lat pracują na zewnętrznych instrumentach midi....

No tak, tylko że tu nie instrument wprowadza opóźnienie a interfejs... a problemy z latencją istnieją od zawsze, od kiedy pracujemy w domenie cyfrowej a nie analogowej
Pamiętaj, że MIDI zostało wymyślone po to, aby mieć wspólny protokół do wymiany informacji pomiędzy różnymi instrumentami od różnych producentów...żeby np. sterować yamahą za pomocą rolanda. DAWy zostały wymyślone nieco później...

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Synchronizacja ścieżek MIDI i audio w DAW

Post autor: Zbynia » piątek 02 wrz 2016, 22:57

A synchronizację ustawiacie?
choćby MTC?

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Synchronizacja ścieżek MIDI i audio w DAW

Post autor: PWA » sobota 03 wrz 2016, 09:34

...A synchronizację ustawiacie?
choćby MTC?...

Zbynia, synchronizacja MIDI ważna sprawa, ale tu chyba nie do końca o to chodzi. Kolega steruje z DAW instrumentem i wraca z audio do DAW. Przesunięcie w tym wypadku o czas opóźnień wnoszonych przez interfejs audio jest naturalną sprawą... pani Fizyki nie da się oszukać . W związku z tym ścieżka audio w DAW będzie przesunięta w stosunku do ścieżki MIDI o X ms do przodu. Natomiast wydaje mi się, że podczas odtwarzania obydwu ścieżek (ścieżka audio przez DAW i ścieżka MIDI przez instrument) to opóźnienie powinno być zniwelowane, ponieważ instrument będzie słyszalny o X ms później czyli teoretycznie obydwie melodyjki powinny być słyszalne w tym samym czasie... ale może coś pokręciłem
Wydawało mi się, że włączone ASIO Latency Compensation powinno pomóc, ale w dokumentacji stoi, że to odnosi się do VST...choć teoretycznie z punktu widzenia DAW nie powinno mieć znaczenia, czy przetwarzasz sygnał z VST czy z zewnętrznego instrumentu.

ODPOWIEDZ