Klawiatura sterująca z softwarowym edytorem

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Awatar użytkownika
mytnik
Posty: 1308
Rejestracja: czwartek 20 maja 2004, 00:00

Klawiatura sterująca z softwarowym edytorem

Post autor: mytnik » sobota 05 lis 2016, 23:50

szukam i na razie znalazłem tylko 2 modele


Akai Max
Korg Taktile


jeśli ktoś cos dorzuci to może uda sie zrobic mały spis z moim zdaniem najwygodniejszym sposobem optymalizacji sprzętu - niestety wszelkie integracje z daw uważam osobiście za niewygodne

drummer

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Klawiatura sterująca z softwarowym edytorem

Post autor: PWA » niedziela 06 lis 2016, 13:25

...szukam i na razie znalazłem tylko 2 modele
Akai MaxKorg Taktile
jeśli ktoś cos dorzuci to może uda sie zrobic mały spis z moim zdaniem najwygodniejszym sposobem optymalizacji sprzętu - niestety wszelkie integracje z daw uważam osobiście za niewygodne...

Nie jestem pewien o co Ci dokładnie chodzi , ale jeżeli o edytory pozwalające na zmianę parametrów sterujących kontrolera, to w zasadzie cała rodzina kontrolerów Arturii ma takie możliwości za pomocą oprogramowania MIDI Control Center. Taką funkcjonalność mają również kontrolery Naktara z serii Panorama, natomiast robi się to z poziomu samego kontrolera na kolorowym wyświetlaczu. Z poziomu urządzenia możliwe jest to również w kontrolerach Novation z serii SL i Impulse. Z autopsji znam SL i robi się to dość sprawnie i łatwo.
Chyba również kontrolery z serii AKAI Advance mają taką możliwość przez aplikację VIP, która pozwala na korzystanie z instrumentów VST (VST host) bez konieczności odpalania DAW.

Awatar użytkownika
mytnik
Posty: 1308
Rejestracja: czwartek 20 maja 2004, 00:00

Re: Klawiatura sterująca z softwarowym edytorem

Post autor: mytnik » niedziela 06 lis 2016, 23:22

Dzięki, musiałem się trochę przygotować do odpowiedzi


jest jeszcze chyba cała rodzina Akai z edytorem Vezyx i dokładnie o takie klawiatury mi chodzi


Używam kontrolerów czasami, długo leżą i czekają na jakieś sporadyczne zastosowanie. Mam ich kilka i postanowiłem to zmienić na jedno urządzenie. Na przykład bardzo dobrze, wręcz idealnie jest zbudowany korg nanopad. Dając się zwieść reklamom przez chwilę miałem livid base. Dzięki niemu dowiedziałęm się że z integracja z daw jest mało sensowna (dla mnie), a sama jego programowalność w porównaniu do korga wypada blado - choć producent zapewnia że jest on w pełni programowalny. Nektar lx z kolei jet mało wygodny w konfiguracji, szczególnie jak rzadko po niego sięgam to zwyczajnie zapominam co i jak. Chcę mieć tak intuicyjne i proste narzędzie jak korg nanopad, ale już z wszystkim w jednej obudowie. Advance i inne nowoczesne rozwiązania chyba są dla mnie za potężne, ale coś w okolicy mkp49, max49, taktile jest w zasięgu mojej kieszeni


Podsumowując:


Cel jest taki: jedno urządzenie z całą gamą kontrolerów, padów, klawiaturą po które sięgam sporadycznie i ustawiam w łatwy intuicyjny sposób pod konkretne potrzebne w danym momencie zastosowanie


z edytorami mam wybór pomiędzy


Akai Max 49
Akai mpk 49 (nie wiem jeszcze czy nowsza ver 249 też współpracuje z edytorem vezyx)
Korg Taktile
Arturia


Naprowadziłeś mnie jeszcze na inny rodzaj klawiatur z więszym wyświetlaczem i intuicyjną i łatwiejszą konfiguracją od wspomnianego lx nektara, ale chyba raczej wolę programowe rozwiązania


Wydaje mi się że mogę spokojnie zaczynać czystki magazynowe i skupić się na poszukiwaniach jednego urządzenia. Muszę się tylko wszystkiego wcześniej upewnić, żeby nie wtopić jak z lividem.


pozdrawiam

drummer

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Klawiatura sterująca z softwarowym edytorem

Post autor: PWA » poniedziałek 07 lis 2016, 23:59

Podsumowując:
Cel jest taki: jedno urządzenie z całą gamą kontrolerów, padów, klawiaturą po które sięgam sporadycznie i ustawiam w łatwy intuicyjny sposób pod konkretne potrzebne w danym momencie zastosowanie

------------
Ja poszedłem trochę w inną stronę. Mam osobną klawiaturę sterująca tylko do grania, praktycznie bez żadnych bajerów, ale za to z porządnym mechanizmem (Studiologic Numanero z TP40 Wood). Do sterowania DAW, wirtualkami (VST i standalone) oraz sprzętem mam Novation Zero SL MK II (bez klawiatury, tylko gały, suwaki i dyngsy do przełączania). Jedyną jego wadą są fatalne pady, których nie używam. Jako ostatni element do sterowania nabyłem Arturie Beatstep Pro, czyli 3 sekwencery w jednym, które na dodatek mogą sterować również po CV, czyli modularne no i starsze sprzęty bez MIDI, ale ze sterowaniem CV. Dodatkowo ma dużo lepsze pady niż Novation.

Co do kontrolera Novation, to zainspirowałeś mnie do małego eksperymentu, co zaowocowało nowymi "okryciami" w możliwościach tego urządzenia .... w związku z tym mała poprawka... jak najbardziej można z poziomu edytora Automap sterować sprzętem i oprogramowaniem, które pracuje w trybie standalone (bez DAW). Trzeba tylko przejść w tryb Advance . Plusem tego edytora jest to, że każdemu pokrętłu, suwakowi czy przełącznikowi możesz przypisać nazwę, tak żeby się nie pogubić. Jeżeli mimo wszystko o czymś zapomnisz, to w każdej chwili możesz wywołać edytor i cała gałkologia wraz z opisami pojawia Ci się na ekranie. Gały i suwaki są czułe na dotyk, więc wystarczy ich dotknąć, a nazwa i aktualna wartość pojawia się na wyświetlaczu kontrolera. Dodatkowo każdą stworzoną mapę dla danego urządzenia/instrumentu możesz zapisać w pliku, co praktycznie daje możliwość definiowania osobnych map dla nieograniczonej liczby urządzeń/instrumentów. Jak by tego było mało, możesz tworzyć nowe strony w danej mapie, jeżeli nie jesteś w stanie zmieścić się na jednej stronie. Jedyne ograniczenie to ilość CC, jaką możesz użyć, czyli 128... no ale to już nie jest wina kontrolera

Więc wydaje się, że Novation SL MK II, ale w wersji z klawiaturą (dostępne są wersje 25, 49 i 61 klawiszy) było by chyba tym, czego szukasz... z wyjątkiem padów, bo tu, jak pisałem wcześniej, cieniuchno.

Awatar użytkownika
mytnik
Posty: 1308
Rejestracja: czwartek 20 maja 2004, 00:00

Re: Klawiatura sterująca z softwarowym edytorem

Post autor: mytnik » wtorek 08 lis 2016, 16:59

dzięki za obszerne wyjaśnienia, ja jednak wolę jedno pudło pod jedno usb


na padach mi zależy, więc novation odpada w tym układzie


wybiorę chyba akai, ale nie bardzo widzę sens przełączania się pomiędzy bankami z faderami (chyba że fadery przypisane na stałe do każdego banku dla np volume mixera, a zmienne tylko enkodery) dlatego raczej będę celował w model max niż mpk

drummer

ODPOWIEDZ