Soundtrack oparty na ambientach, soundefektach, a partyturka do ZAiKSu

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Awatar użytkownika
Damian2
Posty: 103
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Soundtrack oparty na ambientach, soundefektach, a partyturka do ZAiKSu

Post autor: Damian2 » wtorek 22 lis 2016, 11:39

Robię muzykę do serialu. Klimat tajemniczy i groźny, wymóg reżysera to dużo ambientów, odgłosów typu skrobanie blachy, piłowanie smyczkiem po strunach el. gitary, synthy z brzmieniami typu morphing. Zastanawiam się jak takie przypadki przedstawia się na partyturach w ZAiKSie??? Czasem przecież są to 3 nuty przez 20 sekund, a dopiero filtry i kółko modulacji robią całą robotę. Do tej pory z ZAIKSem miałem styczność tylko w przypadkach gdzie nuta była nutą, więc nie trzeba było nic rozkminiać ponad stan...


Pozdrawiam i o pomoc proszę.


stage
Posty: 95
Rejestracja: piątek 01 sie 2014, 00:00

Re: Soundtrack oparty na ambientach, soundefektach, a partyturka do ZAiKSu

Post autor: stage » wtorek 22 lis 2016, 12:06

...
Robię muzykę do serialu. Klimat tajemniczy i groźny, wymóg reżysera to dużo ambientów, odgłosów typu skrobanie blachy, piłowanie smyczkiem po strunach el. gitary, synthy z brzmieniami typu morphing. Zastanawiam się jak takie przypadki przedstawia się na partyturach w ZAiKSie??? Czasem przecież są to 3 nuty przez 20 sekund, a dopiero filtry i kółko modulacji robią całą robotę. Do tej pory z ZAIKSem miałem styczność tylko w przypadkach gdzie nuta była nutą, więc nie trzeba było nic rozkminiać ponad stan...

Pozdrawiam i o pomoc proszę....
 




Rozpisywałem masę fortepianówek i trafiły się kilka razy takie nagrania zbudowane na efektach - z jakimiś krzykami, albo co gorsza instrumentalne, z minimalną ilością harmonii. Kontaktowałem się z tej sprawie z Zaiksem, dowiedziałem się, że fortepianówkę tak czy inaczej trzeba napisać.


To może być mocno symboliczny, poniekąd abstrakcyjny zapis. Powinieneś chyba spisać to, co uda Ci się wychwycić, dodać jakieś fermaty - najważniejsze, żeby był tytuł i autorzy ;)


Inna sprawa, że od sierpnia nie trzeba już tych fortepianówek wysyłać.


Awatar użytkownika
Damian2
Posty: 103
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Re: Soundtrack oparty na ambientach, soundefektach, a partyturka do ZAiKSu

Post autor: Damian2 » wtorek 22 lis 2016, 12:25

Jak to nie trzeba? A jak to teraz niby ma wyglądać? Ma to związek z nową formą zgłaszania od 1 lipca czyli rejestracja on-line? Czyli plik audio, który stworzyłem wrzucam do ZAIKSu, nadaję mu tylko jakąś nazwę i wsio... Eeee, podoba mi się:)


Dla innych ciekawych tematu: http://zaiks.org.pl/1191,111,rejestracja_utworow_on-line


Awatar użytkownika
Pytajny
Posty: 104
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2015, 00:00

Re: Soundtrack oparty na ambientach, soundefektach, a partyturka do ZAiKSu

Post autor: Pytajny » wtorek 22 lis 2016, 21:37

Swoją drogą muzykę do filmów można było i pewnie nadal można zgłaszać (podobno - bo sam tak nie zgłaszałem) wysyłając nagranie. Są to bodaj tantiemy z "wielkich praw" i nie wymaga to wysyłania utwór po utworze, tylko można całą płytkę. To co napisałem - do weryfikacji :)


ODPOWIEDZ