Pianino cyfrowe z dobrą klawiaturą hammer action

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
lokotiv
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 30 sty 2017, 00:00

Pianino cyfrowe z dobrą klawiaturą hammer action

Post autor: lokotiv » poniedziałek 30 sty 2017, 15:24

Cześć, jestem uczniem I klasy II st. PSM. Szukam dobrego piana cyfrowego, które ma drewnianą klawiaturę z wymykiem. Dobrze by miał zaimportowane brzmienia pianin z lat 30' do grania m.in. boogie woogie i ragtime.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Pianino cyfrowe z dobrą klawiaturą hammer action

Post autor: PWA » poniedziałek 30 sty 2017, 15:56

Przeczytaj wątek " Czy opłaca sie kupować drogie pianino do nauki".
Dobre piano hybrydowe to koszt ok. 10 - 12k.

Alternatywa to:
1. klawiatura sterująca np.:
- Kawai VPC-1 ok. 5,6 - 5,8k
- Studiologic SL88 Grand ok. 3,5k
Obydwie z drewnianą, ważoną i progresywną klawiaturą. Oczywiście obywie warto ograć przed zakupem, ale moim zdaniem Studiologic nie ustępuję jakością Kawai.
2. Instrument programowy np.:
- EastWest Quantum Leap Pianos Platinum - ok. 400$
- Ivory II - ok. 400$
- Pianoteq 5 pro - ok. 400€
3. interfejs typu Focusrite Scarlett 2i4 za ok 0,7k, żeby spiąć to razem z komputerem. Zakładam, że komputer posiadasz
Koszt całkowity to od 5,9k do 8,1k w zależności, którą klawiaturę wybierzesz.

Awatar użytkownika
funkofil1
Posty: 146
Rejestracja: piątek 14 cze 2013, 00:00

Re: Pianino cyfrowe z dobrą klawiaturą hammer action

Post autor: funkofil1 » poniedziałek 30 sty 2017, 17:26

Kawai seria CA (17, 67, 97), Moim zdaniem kawai to zupełnie inna historia w porównaniu do studiologic. Kultura pracy nieporównywalnie lepsza.


Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Pianino cyfrowe z dobrą klawiaturą hammer action

Post autor: PWA » poniedziałek 30 sty 2017, 21:26

...Kawai seria CA (17, 67, 97), Moim zdaniem kawai to zupełnie inna historia w porównaniu do studiologic. Kultura pracy nieporównywalnie lepsza....

Nie widzę większej różnicy między obydwiema klawiaturami... grałem i na jednym i na drugim... ponadto gram na akustyczny fortepianie co tydzień... Studiologic jest nieco twarda w stosunku do akustyka i trzeba się przyzwyczaj... ale to tylko plus.

Awatar użytkownika
funkofil1
Posty: 146
Rejestracja: piątek 14 cze 2013, 00:00

Re: Pianino cyfrowe z dobrą klawiaturą hammer action

Post autor: funkofil1 » poniedziałek 30 sty 2017, 22:04

......Kawai seria CA (17, 67, 97), Moim zdaniem kawai to zupełnie inna historia w porównaniu do studiologic. Kultura pracy nieporównywalnie lepsza....

Nie widzę większej różnicy między obydwiema klawiaturami... grałem i na jednym i na drugim... ponadto gram na akustyczny fortepianie co tydzień... Studiologic jest nieco twarda w stosunku do akustyka i trzeba się przyzwyczaj... ale to tylko plus....



Nie chodzi tylko o ciężar, twardość, ale o ogólny 'touch',... Różnice wynikają z budowy. Klawisz w Kawai ma długość ok 30cm i jest cały wykonany z drewna:

http://www.kawaivpc.com/en/features/

to pozwala na uzyskanie większej precyzji dynamicznej i artykulacyjnej.

Studiologic jest ok, ale mechanizm TP40/wood to to samo co TP40 z tą różnicą, że mamy kawałek drewna oblany plastikiem. Rzecz gustu. Dla wymagającego pianisty (a jest to również opinia wielu muzyków klasycznych) drewniane klawiatury kawai będą lepszym wyborem niż Fatar.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Pianino cyfrowe z dobrą klawiaturą hammer action

Post autor: PWA » wtorek 31 sty 2017, 00:16

Nie chodzi tylko o ciężar, twardość, ale o ogólny 'touch',... Różnice wynikają z budowy. Klawisz w Kawai ma długość ok 30cm i jest cały wykonany z drewna:

http://www.kawaivpc.com/en/features/

to pozwala na uzyskanie większej precyzji dynamicznej i artykulacyjnej.

Studiologic jest ok, ale mechanizm TP40/wood to to samo co TP40 z tą różnicą, że mamy kawałek drewna oblany plastikiem. Rzecz gustu. Dla wymagającego pianisty (a jest to również opinia wielu muzyków klasycznych) drewniane klawiatury kawai będą lepszym wyborem niż Fatar....

Wybacz, ale to co napisałeś nie jest prawdą. Ogrywałem zarówno TP40 jak i TP40 wood (którą zresztą mam) i są to dwie różne klawiatury. To nie tylko kwestia długości i oblania plastikiem (oblana plastikiem jest również Kawai). Chodzi też o materiały użyte do budowy klawiatury. Popatrz uważnie na mechanizmy, a zobaczysz jaka jest różnica. Ogrywałem też Kawai CA 97 i wież mi, nie widzę istotnej różnicy w stosunku do TP 40 wood. To że klawiatura jest dłuższa naprawdę nie znaczy (poza marketingiem), że w związku z tym mechanizm jest lepszy. Tak prosto się to nie przekłada

Awatar użytkownika
funkofil1
Posty: 146
Rejestracja: piątek 14 cze 2013, 00:00

Re: Pianino cyfrowe z dobrą klawiaturą hammer action

Post autor: funkofil1 » wtorek 31 sty 2017, 01:00

...Nie chodzi tylko o ciężar, twardość, ale o ogólny 'touch',... Różnice wynikają z budowy. Klawisz w Kawai ma długość ok 30cm i jest cały wykonany z drewna:

http://www.kawaivpc.com/en/features/

to pozwala na uzyskanie większej precyzji dynamicznej i artykulacyjnej.

Studiologic jest ok, ale mechanizm TP40/wood to to samo co TP40 z tą różnicą, że mamy kawałek drewna oblany plastikiem. Rzecz gustu. Dla wymagającego pianisty (a jest to również opinia wielu muzyków klasycznych) drewniane klawiatury kawai będą lepszym wyborem niż Fatar....

Wybacz, ale to co napisałeś nie jest prawdą. Ogrywałem zarówno TP40 jak i TP40 wood (którą zresztą mam) i są to dwie różne klawiatury. To nie tylko kwestia długości i oblania plastikiem (oblana plastikiem jest również Kawai). Chodzi też o materiały użyte do budowy klawiatury. Popatrz uważnie na mechanizmy, a zobaczysz jaka jest różnica. Ogrywałem też Kawai CA 97 i wież mi, nie widzę istotnej różnicy w stosunku do TP 40 wood. To że klawiatura jest dłuższa naprawdę nie znaczy (poza marketingiem), że w związku z tym mechanizm jest lepszy. Tak prosto się to nie przekłada ...


Ok, NAJWAŻNIEJSE, żeby człowiek, który tu pyta sam dotknął i stwierdził co mu bardziej leży. Ja przez 2 lata miałem TP 40, na TP 40 wood zagrałem kilka koncertów (ja akurat tutaj nie widziałem różnicy w mechanice i ogólnym feelu:) , Kawai CA 67 mam i ćwiczę na nim od roku - moim (SUBIEKTYWNYM) zdaniem różnica jest duża: precyzja artykulacyjna i dynamiczna. A długość klawisza ma znaczenie - tak samo jak ma to znaczenie w akustycznym fortepianie.

monsi
Posty: 10
Rejestracja: czwartek 10 mar 2016, 00:00

Re: Pianino cyfrowe z dobrą klawiaturą hammer action

Post autor: monsi » wtorek 31 sty 2017, 08:59

...Cześć, jestem uczniem I klasy II st. PSM. Szukam dobrego piana cyfrowego, które ma drewnianą klawiaturę z wymykiem. Dobrze by miał zaimportowane brzmienia pianin z lat 30' do grania m.in. boogie woogie i ragtime. ...

Kawai ma bardzo dobrze dopracowaną klawiaturę a model CA97 jest warty rozważanie, jak ma się oczywiście na to środki bo kotuje 12k z małym okładem. Dla porównania warto też ograć nieco droższe Casio GP300. Oba instrumenty dysponują brzmieniami pianin do styli, które preferujesz więc kwestia tylko wybrania tego, które będzie bardziej Ci odpowiadać. Tańsze rozwiązanie to klawiatura sterująca i wtyczka VST.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Pianino cyfrowe z dobrą klawiaturą hammer action

Post autor: PWA » wtorek 31 sty 2017, 09:42

Ok, NAJWAŻNIEJSE, żeby człowiek, który tu pyta sam dotknął i stwierdził co mu bardziej leży. Ja przez 2 lata miałem TP 40, na TP 40 wood zagrałem kilka koncertów (ja akurat tutaj nie widziałem różnicy w mechanice i ogólnym feelu:) , Kawai CA 67 mam i ćwiczę na nim od roku - moim (SUBIEKTYWNYM) zdaniem różnica jest duża: precyzja artykulacyjna i dynamiczna. A długość klawisza ma znaczenie - tak samo jak ma to znaczenie w akustycznym fortepianie....

Jasna sprawa...odczucia to bardzo osobista rzecz, dlatego napisałem wcześniej, żeby kolega lokotiv sam przetestował. Ja miałem to szczęście, że wszystkie 3 klawuiatury miałem w jednym sklepie, więc mogłem je testować przesiadając się z jednej na drugą. Ja odczuwałem istotną różnicę pomiędzy TP40 i TP40 wood i stąd mój wybór padł na Numę Nero. VPC-1 (ta sama mechanika co w serii CA) to świetna klawiatura, ale ja osobiście nie czułem aż takiej różnicy w stosunku do TP40 wood, żeby zapłacić za nią o ok. 2k drożej. Numę używam od 2 lat praktycznie codziennie i jestem z niej bardzo zadowolony.

MuzPro
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 05 cze 2017, 00:00

Re: Pianino cyfrowe z dobrą klawiaturą hammer action

Post autor: MuzPro » czwartek 06 lip 2017, 09:17

W przypadku wyboru instrumentu, nie ma możliwości komuś dobrze doradzić przez internet. Tu każdy sam musi zasiąść do instrumentu i go ograć. Jeden woli klawiaturę bardziej twardą inny bardziej miękką. Tu nie da się jednoznacznie określić, że ta czy inna jest lepsza lub gorsza. Oczywiście, że im instrument wyższej klasy, tym i ta klawiatura powinna być lepsza. Jeżeli już oscylujemy w instrumentach z półki powyżej 10k, to promuję przetestować sobie Rolanda LX7, Kawai CA97, Casio GP300. Różnica w cenie niewielka, a są to zupełni trzy różne klawiatury, wszystkie zresztą moim zdaniem bardzo dobre, ale różne.

ODPOWIEDZ