izolacja akustyczna pokoju w bloku z wielkiej płyty

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
virus_c
Posty: 11
Rejestracja: piątek 28 lis 2014, 00:00

izolacja akustyczna pokoju w bloku z wielkiej płyty

Post autor: virus_c » piątek 14 wrz 2018, 14:06

Dzień dobry,
chce odizolować akustycznie pokój w bloku z wielkiej płyty w mieszkaniu zlokalizowanym na ostatnim pietrze. Mieszkanie jest remontowane więc nadarza sie okazja, by spełnić marzenie o własnym studiu nagrań w domu. Celem jest odseparowanie dzwięków wydobywających sie z monitorów tak, by sąsiedzi pietro niżej nie cierpieli a ja mógł spokojnie pracować nad tworzeniem dźwięków czy miksem kompozycji. Sprzęt jaki posiadam służy do komponowania muzyki elektronicznej (syntezatory, moduły perkusyjne, vocoder itp.). Pokój ma ok. 13,5 m2, szerokość 2,7 m. Izolację zamierzam zrobić w następujący sposób:

- poziomowanie posadzki
- szczelne wyłożenie pomieszczenia korkiem ekspandowanym o grubości 3 lub 5 cm (posadzka betonowa, sciany otynkowane, sufit otynkowany)
- na korek wełna mineralna ISOVER PT80 5 cm grubosci (+ konstrukcja metalowa / drewniana do utrzymania płyt PT80)
- na to płyta karton-gips o podwyższonej pochlanialnosci akustycznej

Na posadzce korek bez ISOVER PT80 ale grubszy, czyli zapewne 5 cm a na to dopiero właściwa podłoga (zapewne deska barlinecka)

Czy taka konstrukcja spełni zdaniem Szanownych Forumowiczów zamierzony cel ?
Nie zamierzam trząść ścianami rozkręcając monitory do maksymalnej głośności ale chciałbym móc średnio głośno pracować i mieć pewność / spokój, że niskie częstotliwości będą pochłaniane przez izolację w takim stopniu, że sąsiedzi nie będą skarżyć się na uciążliwe sąsiedztwo w mojej osobie. Będę wdzięczny za wszelkie opinie, szczególnie tych Forumowiczów, którzy wykonali podbną izolację we własnych mieszkaniach w blokach wielorodzinnych. Dziekuję.
Ostatnio zmieniony piątek 14 wrz 2018, 20:19 przez virus_c, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: izolacja akustyczna pokoju w bloku z wielkiej płyty

Post autor: PWA » piątek 14 wrz 2018, 18:12

Wydaje mi się, że tak drastyczne wytłumienie pomieszczenia dąży w kierunku stworzenia komory bezechowej, a ta nie jest idealnym środowiskiem do tworzenia :-)
Ja bym raczej skupił się na adaptacji akustycznej, czyli wytłumienia niepożądanych odbić, minimalizację fali stojących i nadmiernego basu przez zainstalowanie pułapek basowych.

virus_c
Posty: 11
Rejestracja: piątek 28 lis 2014, 00:00

Re: izolacja akustyczna pokoju w bloku z wielkiej płyty

Post autor: virus_c » piątek 14 wrz 2018, 19:57

PWA pisze:
piątek 14 wrz 2018, 18:12
Wydaje mi się, że tak drastyczne wytłumienie pomieszczenia dąży w kierunku stworzenia komory bezechowej, a ta nie jest idealnym środowiskiem do tworzenia :-)
Ja bym raczej skupił się na adaptacji akustycznej, czyli wytłumienia niepożądanych odbić, minimalizację fali stojących i nadmiernego basu przez zainstalowanie pułapek basowych.
Adaptacja akustyczna tak powstałego "pomieszczenia w pomieszczeniu" to kolejny etap, o który na razie nie martwie sie. Adaptację akustyczna mogę zrobić w każdej chwili. Izolację pomieszczenia od innych pomieszceń tylko w trakcie remontu.
Moje pytanie brzmi, czy korek+wełna+płyta g-k w podanych grubościach zapewni efekt o jaki mi chodzi. Po pierwszym wyrazie Twojej odpowiedzi wnioskuję, że takowej izolacji nie wykonywałeś, więc dziękuję ale liczę na opinię praktyka / fachowca.

Awatar użytkownika
acoto
Posty: 409
Rejestracja: środa 22 gru 2004, 00:00

Re: izolacja akustyczna pokoju w bloku z wielkiej płyty

Post autor: acoto » sobota 15 wrz 2018, 10:52

chciałbym się mylić ale obawiam się,że się przeliczysz. Nie dlatego,że nie zaglądają tu praktycy ale dlatego,że wielka płyta jest nieprzewidywalna i pełna niespodzianek. Niedokładność wykonania elementów, bylejakość montażu spowodowało powstanie wielu pustych przestrzeni w miejscach przypadkowych po których dźwięk hula sobie do woli. To co powyżej napisałeś z pewnością ograniczy hałas od ciebie do sąsiadów i od nich do ciebie ale nie sądzę aby całkowicie wyeliminowało to przenikanie dźwięku.
Okna, drzwi, orurowanie c.o .i ekrany instalacyjne wystarczą aby sąsiad zadzwonił po straż miejską. Gdybym ja miał taki problem, skupiłbym się nad pełną szczelnością podłogi przy użyciu materiałów elastycznych i tym co napisałem w poprzednim zdaniu.

ODPOWIEDZ