Oktawy w programach DAW

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
żuraw
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 11 lip 2019, 16:09

Oktawy w programach DAW

Post autor: żuraw » czwartek 11 lip 2019, 16:26

Witam. Mam pytanie związane z używanie oktaw w programach DAW. Chodzi o używanie midi.
W programach tych oktawy są oznaczone numerami a wielkość litery jest zawsze taka sama. Czyli na przykład A4.
W Polsce jest przyjęty inny standard i trochę mnie to konfuduje.
Może mi ktoś powiedzieć która oktawa zaczyna się nutą C4?

PiotrT
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 08 gru 2019, 03:38

Re: Oktawy w programach DAW

Post autor: PiotrT » niedziela 08 gru 2019, 03:44

Witam.
W notacji muzycznej c4 to będzie oktawa "czterokreślna" a na klawiaturze 7 oktawa, czyli przedostatni najwyższy dźwięk C

hinson
Posty: 9
Rejestracja: czwartek 31 paź 2019, 21:10

Re: Oktawy w programach DAW

Post autor: hinson » poniedziałek 09 gru 2019, 22:05

Zauwazylem ze w roznych DAW oktawy moga byc roznie rozmieszczone i chyba nie ma jednej normy na to. Jak bawilem sie demie Bitwiga to C5 ktore mam standardowo w FL Studio to w Bitwig jak dobrze pamietam bylo C3 a w LMMS to bylo to C4.
Mi najbardziej rozmieszczenie oktaw pasuje w FL Studio bo jak nacisne C5 na mojej klawiaturze midi, to w FL gra C5 a w tych dwoch musialem przemiesczac oktawy za pomoca przyciskow + i - na klawiaturze midi zeby miec C5 tak samo jak w FL Studio.

PiotrT
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 08 gru 2019, 03:38

Re: Oktawy w programach DAW

Post autor: PiotrT » niedziela 15 gru 2019, 21:16

Po to jest właśnie możliwość zmieniania oktaw na kontrolerze. Może bardziej oczywiste byloby to w przypadku pisania w programie gdzie sa nuty zamiast klocków, gdzie każda pieciolinia ma swoj własny ograniczony zakres

ODPOWIEDZ