Szkolenie - Miks i mastering

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
unguis
Posty: 1
Rejestracja: piątek 19 lip 2019, 12:55

Szkolenie - Miks i mastering

Post autor: unguis » piątek 19 lip 2019, 13:02

Cześć,

Od wielu lat jestem aktywnym muzykiem, gitarzystą mówiąc konkretnie. Nagrywam również swoje pomysły, czasem z lepszym lub gorszym skutkiem i chciałbym to zmienić. Chciałbym w końcu świadomie zacząć używać wtyczek, możliwości mojego DAW. Pojawiły mi się możliwości (głównie finansowe) i stwierdziłem, że może to dobry moment, żeby odbyć jakiś kurs/szkolenie związane ze sztuką miksu i masteringu. Na ten moment nie chciałbym się pchać w podyplomówkę lub KKZ - chciałbym wybrać się gdzieś np. na weekend lub na tydzień i popracować z jakimś profesjonalistą, który będzie w stanie pokazać sztukę miksu od strony praktycznej.

Z racji, że rynek jest bogaty w oferty, trzeba jednak dokonać selekcji. I tutaj pojawia się moje główne pytanie. Czy ktoś z szanownych Forumowiczów był na jakimś szkoleniu i może je polecić lub odradzić?

Lotucus
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 19 sie 2019, 16:56

Re: Szkolenie - Miks i mastering

Post autor: Lotucus » poniedziałek 19 sie 2019, 20:53

unguis pisze:
piątek 19 lip 2019, 13:02
Cześć,

Od wielu lat jestem aktywnym muzykiem, gitarzystą mówiąc konkretnie. Nagrywam również swoje pomysły, czasem z lepszym lub gorszym skutkiem i chciałbym to zmienić. Chciałbym w końcu świadomie zacząć używać wtyczek, możliwości mojego DAW. Pojawiły mi się możliwości (głównie finansowe) i stwierdziłem, że może to dobry moment, żeby odbyć jakiś kurs/szkolenie związane ze sztuką miksu i masteringu. Na ten moment nie chciałbym się pchać w podyplomówkę lub KKZ - chciałbym wybrać się gdzieś np. na weekend lub na tydzień i popracować z jakimś profesjonalistą, który będzie w stanie pokazać sztukę miksu od strony praktycznej.

Z racji, że rynek jest bogaty w oferty, trzeba jednak dokonać selekcji. I tutaj pojawia się moje główne pytanie. Czy ktoś z szanownych Forumowiczów był na jakimś szkoleniu i może je polecić lub odradzić?
Cześć
Już 20 lat temu zająłem się miksem nie wiedząc co z czym się je, niestety poszukiwania wiedzy nie przyniosły pożądanych skutków.
Ludzie niechętnie dzielili się wiedzą, a w sumie w ogóle, a szkolenia lały wodę uogólniając tematy bez szczegółowych rozwiązań i trików które z normalnego dobrego miksu dają „ten lepszy”
Prawda jest taka że nie ma szkolenia które da Ci wszechstronną wiedzę w tym temacie, musisz wiedzieć że możesz dać komuś dłuto, ale rzeźbić musi nauczyć się sam.
Ten proces może trwać kilkanaście lat.
Jak na paradoks w końcu zaczynasz zauważać in więcej wiesz, tym bardziej zaczynasz rozumieć jak mało jeszcze rozumiesz.
Następna sprawa to warunki w jakich się szkolisz, jeśli na codzień pracujesz w pomieszczeniu z niezbyt dobrymi monitorami, niezbyt dobrym interfejsem i pomieszczeniem akustycznie nieprzystosowanym, za dużo w tych warunkach się nie nauczysz.
Jak w przyszłości wejdziesz przykładowo do pomieszczenia gdzie robi się mastering, z dobrymi monitorami i dobrą akustyką, to prawdopodobnie nie odnajdziesz się w tym brzmieniu.
Dobre strony do zdobywania wiedzy to np.
puremix.net, gdzie sam bardzo dobrych parę lat temu bardzo dużo się nauczyłem, dawniej ten serwis był lepszy pod względem zdobywania wiedzy, ale mimo wszystko jest najlepszy z możliwych w dzisiejszych czasach.
A prywatnie odemnie?
1) najważniejsze to akustyka w pomieszczeniu w którym pracujesz, zła akustyka to jak jeżdżenie samochodem z pomalowaną na czarno przednią szybą, nie będziesz słyszał dobrze tego co wychodzi z monitorów tylko cały rezonans odbijający się w pokoju, może słyszałeś kiedyś że każde pomieszczenia mają swój dźwięk, a są takie które się nie nadają.
2) zainwestuj w dobry interfejs
3) kup dobre monitory
W takich warunkach dopiero masz podstawę aby się szkolić, lub w jakimś studio, ale to jest już bardzo drogie.
Jedyna osoba która może Ci dać wiedzę i zrozumienie jesteś wyłącznie Ty sam.
Nie nabieraj się na super kursy za pieniądze, obiecywania itd, nie inwestuj za bardzo w różne czasopisma, zainwestuj w siebie, internet zawiera olbrzymią bazę wiedzy i znajdziesz tam wszystko czego potrzebujesz.

ODPOWIEDZ