Brzmienie jak ze starego telewizora

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Tulpa
Posty: 5
Rejestracja: sobota 11 maja 2019, 11:28

Brzmienie jak ze starego telewizora

Post autor: Tulpa » wtorek 05 lis 2019, 10:46

Hej! Potrzebuję pomocy doświadczonych kolegów. Nagrałem utwór, ale muszę go jeszcze w odpowiedni sposób "obrobić" - chciałbym, żeby brzmiał w taki sposób, jakbym odtworzył go na starym telewizorze. Nigdy wcześniej nie robiłem czegoś takiego. W jaki sposób można to osiągnąć? Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedzi!

Awatar użytkownika
Darek
Posty: 74
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00

Re: Brzmienie jak ze starego telewizora

Post autor: Darek » wtorek 05 lis 2019, 11:37

Sorry, ale muszę to napisać... Pamiętam jak pięknie słuchało się dźwięku na starym TV (lampowy radziecki RUBIN), teraz dźwięku z nowych odbiorników niestety nie potrafię słuchać :(

Tulpa
Posty: 5
Rejestracja: sobota 11 maja 2019, 11:28

Re: Brzmienie jak ze starego telewizora

Post autor: Tulpa » wtorek 05 lis 2019, 13:05

Lampa to lampa. Też jestem fanem jej brzmienia, ale w latach 90., kiedy byłem dzieckiem, już takich telewizorów się raczej nie używało. Jakieś podpowiedzi? :)

Awatar użytkownika
Darek
Posty: 74
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00

Re: Brzmienie jak ze starego telewizora

Post autor: Darek » wtorek 05 lis 2019, 13:13

Czy możesz podać link gdzie można się wsłuchać w brzmienie jakiego szukasz? Określenie brzmienia jako „stary telewizor” niewiele mi mówi.

Tulpa
Posty: 5
Rejestracja: sobota 11 maja 2019, 11:28

Re: Brzmienie jak ze starego telewizora

Post autor: Tulpa » środa 06 lis 2019, 15:15

Fakt, nieprecyzyjnie to napisałem. Chodzi mi o to, żeby jak najbardziej upodobnić brzmienie utworu do starych nagrań, z czasów PRL. Jako przykład mogę podać to:

https://www.youtube.com/watch?v=edXKEjmVGlU

Mile widziane byłyby też np. trzaski, takie jak słyszy się w sali kinowej, kiedy odtwarzany jest jakiś stary film, chociaż to można już pewnie osiągnąć dodając ścieżkę pobraną z jakiegoś banku audio.

Awatar użytkownika
Darek
Posty: 74
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00

Re: Brzmienie jak ze starego telewizora

Post autor: Darek » środa 06 lis 2019, 20:04

Kluczem do twojego sukcesu będzie odpowiednie zaaranżowanie utworu. W dalszej kolejności przy obróbce instrumentów stosowanie jak najmniejszej kompresji, by zachować ich dużą dynamikę, niepodbijanie na nich wyższych częstotliwości i nie schodzenie z basem nisko. Możesz dodać dodatkowy ślad z szelestami i na końcu ograniczyć można na eq cały miks w dole i w górze. Powodzenia :)

Tulpa
Posty: 5
Rejestracja: sobota 11 maja 2019, 11:28

Re: Brzmienie jak ze starego telewizora

Post autor: Tulpa » czwartek 07 lis 2019, 14:33

Dzięki Darek. Spróbuję pójść za twoimi wskazówkami, przekonam się co z tego wyjdzie. :) Utwór jest już odpowiednio zaaranżowany. Myślałem jeszcze o skorzystaniu z jakiegoś efektu, np. w Guitar Rig jest tego mnóstwo, chociaż akurat na coś, co nadałoby się w tej konkretnej sytuacji, nie natrafiłem korzystając z GR. Myślałem jeszcze nad odtworzeniem utworu na jakimś starym urządzeniu i zarejestrowanie tego... Będę kombinować.

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Brzmienie jak ze starego telewizora

Post autor: Zbynia » sobota 11 kwie 2020, 12:04

dwa narzędzia - equalizer i kompresor wielopasmowy. I coś co dołoży szum i lekkie zniekształcenia

ODPOWIEDZ