Roland Fantom X- wgrywanie nowych barw

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Muzykant1324233
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 26 sie 2018, 06:10

Roland Fantom X- wgrywanie nowych barw

Post autor: Muzykant1324233 » środa 15 sty 2020, 05:41

Cześć,
Z racji zmiany klawiszy- myślę nad czymś gdzie mógłbym wgrywac brzmienia do instrumentu- jestem całkowicie zielony" w tym temacie-
-Jaką pamięć musi posiadać instrument?
- czy w każdej marce klawiszy mogę zainstalować dodatkowe brzmienia ( nie mówię tu o brzmieniach z kart)?
- przez określenie sample" mam rozumieć właśnie nowe brzmienia?

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Roland Fantom X- wgrywanie nowych barw

Post autor: Caroozo » środa 15 sty 2020, 08:52

Wszystko zależy od konkretnego modelu - starsze instrumenty pozwalały zgrywać i wgrywać brzmienia przez karty lub przez MIDI za pomocą komunikatów System Exclusive (SysEx) - np. D50, M1, DX7 ("święta trójca" ;-)). Do dziś w niektórych nowszych instrumentach tak wgrywa się banki brzmieniowe (np. Access Virus). Wiele instrumentów ma stację dyskietek, ew. emulator FDD, niektóre (jak np. Korg Triton Extreme) kartę Compact Flash, natomiast znakomita większość standardowy port USB.

Samo wgrywanie brzmień to inna sprawa - część instrumentów pozwala na import sampli i tworzenie na ich podstawie własnych brzmień, ale trzeba rozumieć, jak dana barwa jest zbudowana. W skrócie bazuje ona na tzw. "danych programowych" (czyli parametry danego brzmienia w oparciu o silnik brzmieniowy danego instrumentu) oraz na próbkach brzmieniowych. Te drugie mogą bazować na wewnętrznych, znajdujących się w pamięci instrumentu lub też na samplach użytkownika.

Każdy producent ma swój system plików, a nawet w ramach danego modelu - inny typ pliku. Znakomitym przykładem jest seria Motif, gdzie ES miał format W7x/W8x, XS miał X0x, XF X3x, MOX - X4x, MOXF - X6x itd... Najczęściej stosowanym plikiem był X0A/X3A itd, gdzie "A" na końcu oznaczało plik ALL - gdzie zapisane były wszystkie dane, łącznie z ustawieniami GLOBAL. Taki plik to "kontener" (coś jak pliki MKV jeśli chodzi o video), z których wyciągnąć można potem osobno waveformy (sample), Voices (barwy), Performances (inna nazwa Combi), arpeggia itd. Mam do tych instrumentów ponad setkę banków brzmieniowych i mogę powiedzieć, że Yamaha ma to dość dobrze ogarnięte - ba, są nawet zaawansowane edytory do sampli, brzmień i do wysyłki do-i-z instrumentu od XS do Montage.

Inne instrumenty mają zupełnie inne systemy plików - albo są stworzone na danym instrumencie, albo oferowane jako banki brzmieniowe, sprzedawane za $$$, ew. tworzone przez innych użytkowników. Nie jestem pewien, czy Fantomy są kompatybilne wstecz (miałem krótko jeden model), ale co najwyżej możesz liczyć na import/export wave/aiff i ew. SMF 0/1 (czyli "midówek"), natomiast brzmienia będą w natywnym formacie instrumentu. Sprawę może rozwiązać ew. edytor. W przypadku zaś innych instrumentów (Alesis/Kurzweil itd) wszystko zależy od modelu.

ODPOWIEDZ