nagranie dzwonów kościelnych

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Awatar użytkownika
Nix
Posty: 45
Rejestracja: środa 18 paź 2006, 00:00

nagranie dzwonów kościelnych

Post autor: Nix » piątek 01 maja 2020, 17:22

Witam
Ostatnio pod moją opiekę trafił system (odtwarzający) dzwięk dzwonów kościelnych. To jest stetrownik/zegar sterujący playerem mp3/wav, dalej wzmacniacz samochodowy i 4 głośniki Tonsil GZL-30 (tubowe, po 2 szt. równolegle, co daje 2 x 4ohm, umieszczone na wieży kościelnej).

Sterowniki player jest "fabryczny" tzn. producenta bawiącego się w zegary/dzwony elektroniczne- nie wiem czy mogę tu zamieścić
nazwę bez kryptoreklamy. W zestawie jest karta SD i kilkadziesiąt kurantów i kilka nagrań dzwonów - pojedyńczy, podwójny, potrójny.

Całość gra, ale...
Pojawia się wyraźne charczenie/brzęczenie, słowem brzydkie zniekształcenia praktycznie niezależnie od głośności i ustawień wzmacniacza/poziomu wyjścia playera, ale nie jest IMO klasyczne przesterowanie.

Tu wrzuciłem ten plik
https://megawrzuta.pl/download/658fe3f6 ... 790dc.html

Odtwarzając ten plik na laptopie też słychać te charczenia, choć może nieco mniej...

Przeglądając youtube zauważyłem, że wiele nagrań dzwonów zawiera owe "charczenie" - zatem jest to syndrom
nagrania bardzo, bardzo głośnego dzwięku dzwonów z małej odległości, marnym sprzętem, no i jeszcze kwestia mocnego pogłosu i odbić od ścian wieży , na której pewnie powstawało nagranie.

Chcę choć trochę ograniczyć te zniekształcenia i mógłbym nagrać dzwony, ale mam tylko rejestrator Zoom H2 oraz dobrej klasy
kamerę cyfrową z mikrofonem. Czy nagrywając z odległości kilkunastu- kilkudziesięciu metrów i ręcznie kontrolując poziom na H2 jestem w stanie nagrać dzwony w akceptowalnej jakości ? Bo zakładam, że tego nagrania nie da się łatwo poprawić w sensie "uratować"...

pzdr Nix

ODPOWIEDZ