Ach te "tanie" lampy - proszę o pomoc

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
DiSS
Posty: 12
Rejestracja: sobota 07 sie 2004, 00:00

Ach te "tanie" lampy - proszę o pomoc

Post autor: DiSS » sobota 07 sie 2004, 17:08

Zastanawiam sie nad kupnem pre-amp`a z budzetowj lini. Uwage skupilem na trzech produktach Behringer Mic100, Mic200 oraz odpowiednik Mic100 - ART Tube MP. Przegladajac zachodnie fora lepsze opinie zbieraja pre-amp`y behringer`a. Prosze Was o opinie - ktory z wymienionych jest godny uwagi, jak i o ewentualne sugestie co do zakupu innej "lampy".



P.S. Zastanawialem sie rowniez nad Fatmanem, ale to ustrojstwo z tego co zauwazylem chyba nie ma zasilania phantom +48V.



-------------------------------------------------------------------------

shieeeee!
shieee, mam 23 lata, zajmuje sie prod. muzyki hiphop/r&b. Na swoim koncie mam plye wydana w labelu FCS/Pomaton EMI.

Awatar użytkownika
dejote
Posty: 705
Rejestracja: sobota 17 sty 2004, 00:00

Re: Ach te "tanie" lampy - proszę o pomoc

Post autor: dejote » sobota 07 sie 2004, 22:20

o którym Fatmanie mówisz ?o Fat1 czy Fat 2?z tego co wiem fat 2 ma fantom....
Dess Jobs - Producent Muzyczny www.dessjobs.pl

Awatar użytkownika
janos
Posty: 391
Rejestracja: środa 12 mar 2003, 00:00

Re: Ach te "tanie" lampy - proszę o pomoc

Post autor: janos » sobota 07 sie 2004, 23:26

...o którym Fatmanie mówisz ?o Fat1 czy Fat 2?z tego co wiem fat 2 ma fantom.......

**********************

.....a Fat 1 nie ma przedwzmacniacza mic.

DiSS
Posty: 12
Rejestracja: sobota 07 sie 2004, 00:00

Re: Ach te "tanie" lampy - proszę o pomoc

Post autor: DiSS » niedziela 08 sie 2004, 11:33

faktycznie nie zauwazylem - chodzilo mi o fat2 no i rzeczywiscie ma phantom. mozecie przyblizyc nieco jak sprawuje sie w praktyce? dzieki.
shieee, mam 23 lata, zajmuje sie prod. muzyki hiphop/r&b. Na swoim koncie mam plye wydana w labelu FCS/Pomaton EMI.

Awatar użytkownika
dejote
Posty: 705
Rejestracja: sobota 17 sty 2004, 00:00

Re: Ach te "tanie" lampy - proszę o pomoc

Post autor: dejote » niedziela 08 sie 2004, 12:23

napewno jest duo lepszy od wszystkich befrigerów,cy taniego bellari-tego ostatniego uzywam do produkcji lo fi :D . Fat 2 jest dość uniwerslny jako komresor...przedwzmacniac nie reprezentuje moze najwyszej klasy...ale jesli masz kupowac behrigera...wyór duo lepsy,czywiscie jesli potrzebujesz też kompresora....w innym wypaku wyzucisz pieniądze w błoto-a tę kasę mona kupić już cos lepszej jakosci ,bez komprespra...
Dess Jobs - Producent Muzyczny www.dessjobs.pl

Ano
Posty: 210
Rejestracja: środa 09 lip 2003, 00:00

Re: Ach te "tanie" lampy - proszę o pomoc

Post autor: Ano » niedziela 08 sie 2004, 15:54

dejote pewnie masz racje, ze wyroby za 49€ (befrigery) nie moga reprezentowac najwyzszego poziomu, ale w Twojej wypowiedzi brak jekiegokolwiek uzasadnienia. Ja tez powatpiewam w dobra jakosc lampowego przedwzmacniacza (z Ua=48V) i chetnie dowiedzialbym sie czegos konkretnego na ten temat. Sadzac po ilosci gwiazdek przy Twoim nicku, masz duzo do powiedzenia i czesto dzielisz sie wiedza.

Bardzo prosze, napisz jak ta ogromna roznica w jakosci, przeklada sie na parametry wspomnianych przez Ciebie przedwzmacniaczy. Mniejsza o skomplikowane charakterystyki kompresorow, podaj tylko podstawowe, rzeczywiste dane (poziom szumow, zakres dynamiki, zmieksztalcenia).

Awatar użytkownika
JacekH
Posty: 611
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00

Re: Ach te "tanie" lampy - proszę o pomoc

Post autor: JacekH » niedziela 08 sie 2004, 16:34

Juz kiedyś pisałem... Chyba na tym forum, a może prmb... Zrobiłem mały teścik. Naprawdę dobrze brzmiący lektor, bardzo przyzwoita akustyka studia. W teście udział wzięły Focusrite Voice Master, Fatman 2, Aphex Tubessence (107) i konsoletka Mackie z preampami VLZ Pro, parę dni później trafił się też mały dbx "z lampką", a nieco później preamp z konsoletki Amek Big, oprócz tego stary lampowy (nawet ciężko mi określić markę, bo w papierach ma to chyba wpisane, że to Siemens...) i preamp robiony przez Pitera - bywającego na tym forum. Nie będę opisywał procedury testowej - generalnie starałe msię zachować maksimum powtarzalności. Czytał ten sam lektor, oprócz ostatniego testu, w którym posłużyłem się VM-1 lektora przemawiał przez U87. Słuchaliśmy na NS10 Studio, Genelec 1032A, AKG 240 DF, BD DT770/990 Pro, Alesis M1, ATC 150. Rejestrowałem do Pro Toolsa 24 Mix przez 888|24. Streszczę nasze wnioski. W pierwszym teście - Fatman sprawiał znakomite wrażenie, Focusrite cieniutko. Ale... złudne okazało się nagrywanie z załączonym kompresorem. Więc powtórzyliśmy test pozostawiając włączone jedynie gołe preampy bez wszystkich tych saturatorów, kompresorów itd. No i tu okazało się, że: dbx - szkoda na to pieniędzy; Tubessence - jak przez koc, wrócił do pudełka bez słowa sprzeciwu od słuchających, Focusrite - zimno i jakoś tak matowo. Fatman wypadł blado - bezsprzecznie Mackie oferował najlepsze preampy z tych wszystkich zabawek, mimo iż to nie dedykowane urządzenie, a konsoletka... Zrobiliśmy więc porównanie z włączonymi dodatkami - Fatman 2 wypadł całkiem nieźle, ale... do czasu kiedy na nagranie z gołego Mackie nie wstawiliśmy RenComp z pakietu Waves (TDM). Definitywnie - reszta bez szans w takim starciu.

Drugi test - ten "niby" Siemens, Amek i hand made by Piter. Wybór był trudny... Ale tylko dlatego, że Amek odpadł w przedbiegach - mniej więcej poziom Fatmana/Focusrite'a, a tranzystorowy preamp Pitera skutecznie walczył z tym genialnym lampowym monstrum za naprawdę grubą kasę. Ostatecznie ów lampiak zwyciężył w ocenie, ale nieznacznie. Powiem szczerze, że nie namierzyłem całej historii tego lampowego preampy, wiem tyle, że radio, w którym obecnie pracuję kupiło go ileś-tam lat temu za niezłe pieniądze - o ile się nie mylę, coś około 8 tys. zł za sztukę (mamy dwa).

Nie będę opisywał brzmienia, bo to bardzo subiektywne. Zreszta cała ta ocena jest subiektywna - ale nie jednej, a grupki osób, któe ze studiem miało trochę do czynienia... Wniosek dla nas jeden - oglądanie się za lampką w kwocię 500-3000 zł to raczej strata czasu i pieniędzy. Jeśli ktoś rejestruje w 24 bitach kupowanie w podobnych pieniążkach preampu z kompresorem czy limiterem - też jest bezcelowe. Zdecydowanie - naszym zdaniem (testujących) sens ma kupienie takiego Mackie 1202VLZ Pro - 4 preampy lub większego - jeśli ktoś potrzebuje więcej preampów. Taki Mackie poza preampami jest znakomitym urządzeniem rutującym sygnały do/z systemu rejestrującego. Oczywiście mowa jest o tanich rozwiążaniach, nie poruszamy tu tematu urządzeń za grube pieniążki. I podkreślam - ocena jest subiektywna, trzeba to samemu posłuchać. Ale zanim ktoś wyda pieniązde na "bardzo-pseudo-lampowe" brzmienie preampu za 1000zł proponuję głęboko się zastanowić, a przede wszystkim posłuchać. Te lampy w tych układach po prostu brudzą. Urok lampowego preampy nie leży w tym przedziale cenowym, niestety.



Pozdrowienia,

Jacek

Awatar użytkownika
Bartos
Posty: 375
Rejestracja: niedziela 11 lip 2004, 00:00

Re: Ach te "tanie" lampy - proszę o pomoc

Post autor: Bartos » niedziela 08 sie 2004, 17:32

[...] kompresorem czy limiterem - też jest bezcelowe. Zdecydowanie - naszym zdaniem (testujących) sens ma kupienie takiego Mackie 1202VLZ Pro - 4 preampy lub większego - jeśli ktoś potrzebuje więcej preampów. [...]

Jacek...

**********************



a jeśli ktoś potrzebuje tylko jednego preampu? Chciałbym porządnie zarejestrować swoją gitarę basową - naprawdę nie widzę sensu kupowania miksera do nagrywania gitary. Od czasu do czasu będę chciał połączyć "jakiś" mikrofon, tylko po to, aby zarejestrować pomysł na linię wokalną...



pozdr.

Bartos

Awatar użytkownika
janos
Posty: 391
Rejestracja: środa 12 mar 2003, 00:00

Re: Ach te "tanie" lampy - proszę o pomoc

Post autor: janos » niedziela 08 sie 2004, 17:53

...Soundcraft Copmact4,

Wejście instrumentalne, dwa wejścia mikrofonowe.

Jak masz dobry basik, a zapewne masz, to nagrania wyjdą znakomicie, sprawdzone w praktyce ...

**********************

W pełni sie zgadzam. Miałem ostatnio w łapkach to urządzenie. Za taką kase???? W sam raz.



Poza tym najtańsze urządzenia lampowe godne uwagi (według mnie oczywiście) to seria Ivory - TL Audio.

Awatar użytkownika
Bartos
Posty: 375
Rejestracja: niedziela 11 lip 2004, 00:00

Re: Ach te "tanie" lampy - proszę o pomoc

Post autor: Bartos » niedziela 08 sie 2004, 18:40

...Soundcraft Copmact4,

Wejście instrumentalne, dwa wejścia mikrofonowe.

Jak masz dobry basik, a zapewne masz, to nagrania wyjdą znakomicie, sprawdzone w praktyce ...

**********************



Fakt - basik mam niezły. Prawdę mówiąc jestem zszokowany faktem, że na pytanie o pre-amp wszyscy polecają mi mikser :) ...ale widocznie coś w tym jest. W sumie w ogóle nie myślałem wcześniej o mikserze (po prostu nigdy nie widziałem potrzeby kupna czegoś takiego). Przeczytałem test na stronie http://wachmed.webpark.pl/compact4.htm ... już na wstępie autor testu podaje w wątpliwość sensowność kupna miksera... a co ciekawe - jego argumenty za, wcale mnie nie przekonują! Nurkowanie i przekładanie kabli ma być problemem?? Zawsze to robiłem. W tym momencie myślę, że w przyszyszłości możnaby zrobić z tego jakiś porzytek (mikser to mikser - nawet na małej domowej imprezce można podłączyć dwa cd-ki i zabawić się w dj, right?).

Co myślisz o zestawie echo mia midi + ten mikser? Obsłuży słuchawki :D

pozdr, Bartos.

ODPOWIEDZ