Nagrywarki CD

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
tequila_inc
Posty: 31
Rejestracja: piątek 21 maja 2004, 00:00

Nagrywarki CD

Post autor: tequila_inc » niedziela 22 sie 2004, 14:26

Szukałem w wyszukiwarce ale nie znalazłem odpowiedzi. Czy polecane przez wiekszość osób nagrywarki do pc firmy plextor wypalą mi CD-Audio z lepszym brzmieniem niż przykładowo nagrywarki LiteON ?

Awatar użytkownika
Freemind
Posty: 104
Rejestracja: poniedziałek 08 lip 2002, 00:00

Re: Nagrywarki CD

Post autor: Freemind » niedziela 22 sie 2004, 18:27

...Szukałem w wyszukiwarce ale nie znalazłem odpowiedzi. Czy polecane przez wiekszość osób nagrywarki do pc firmy plextor wypalą mi CD-Audio z lepszym brzmieniem niż przykładowo nagrywarki LiteON ?...

**********************

Każda nagrywarka wypali Ci dźwięk tak samo brzmiący, a to z prostej przyczyny - jest to zapis cyfowy i jest niezmienny ze wzgledu na urządzenie rejestrujące (w tym wypadku jest to nagrywarka) czy też nośnik. Pamiętam jak mój znajomy - audiofil - stwierdził, że jest w stanie (na podstawie odsłuchiwanego utworu) powiedzieć mi na jakiej (taniej lub drogiej) płycie to jest zapisane nie patrząc jakiej marki nośnik umieszczam w odtwarzaczu.



Pozdrawiam
IroN Audio i7 4.2GHz (Kaby Lake) 16GB RAM, OS X Sierra, / Universal Audio Apollo Quad / Wes Audio Beta76 / Novation 61SL MkII / NI Maschine / Pro Tools 12.8 / Cubase 9.5 Pro / PSP Total Pack / D16 / Waves / NI Komplete 8 Ultimate / Arturia V Collection

Awatar użytkownika
mel
Posty: 378
Rejestracja: czwartek 24 lip 2003, 00:00

Re: Nagrywarki CD

Post autor: mel » niedziela 22 sie 2004, 18:45

...Szukałem w wyszukiwarce ale nie znalazłem odpowiedzi. Czy polecane przez wiekszość osób nagrywarki do pc firmy plextor wypalą mi CD-Audio z lepszym brzmieniem niż przykładowo nagrywarki LiteON ?...

**********************

Jest tez prawda druga. Ja nie mialem osobiscie zadnych problemow z plytkami audio zapisanymi w nagrywarkach Teac czy Plextor, natomiast wypalonych w cdrach yamahy czy liteon i owszem. Ale jednak istotniejsze jest to, zeby urzadzenie potrafilo wypalic taka plytke z małą - 2x, max 4x predkoscia i z taka nalezy plytki audio palic. Howgh.

pozdrawiam

piotr_kast
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 09 cze 2003, 00:00

Re: Nagrywarki CD

Post autor: piotr_kast » sobota 04 wrz 2004, 13:05

......Szukałem w wyszukiwarce ale nie znalazłem odpowiedzi. Czy polecane przez wiekszość osób nagrywarki do pc firmy plextor wypalą mi CD-Audio z lepszym brzmieniem niż przykładowo nagrywarki LiteON ?...

**********************

Aby zrozumieć o co tu chodzi trzeba sięgnąć do spraw technicznych. Każda nagrywarka zanim rozpocznie zapis sprawdza z jaką dozwoloną maksymalną prędkością można dokonać zapis. Następnie głowica zapisuje tzw. ścieżkę zerową płyty CD. I w tym jest cały pies pogrzebany. Co z tego, że zapiszemy płytkę na swoim kompie, gdy nie można go odczytać gdzie indziej. Dzieje się tak dlatego, ponieważ modele różnych firm nie zapisują tej ścieżki w tym samym miejscu na płycie. Zawsze występuje drobne przesunięcie. I w ten sposób zapisana płytka na twojej nagrywarce CD jest czytana z powodzeniem na 80% innych odtwarzaczy. Zawsze zostaje te 20%. Po drugi zawsze wypalają płyty z tą samą mocą lasera. A dla czytnika płyt CD może to stanowić problem.

Natomiast z Plextorami sprawa ma się trochę inaczej. Przede wszystkim sprawdzają na bieżąco podczas wypalania z jaką mocą można wypalać płytkę i jeżeli stwierdzą jakiekolwiek problemy, zmniejszają prędkość zapisu. A zadarzały się takie egzemplarze płyt CD (szczególnie tych tanich), że rozpocząłem zapis z prędkością 48x, a komputer kończyuł go tylko z prędkością 16x.



pozdrawiam

Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Nagrywarki CD

Post autor: MB » sobota 04 wrz 2004, 14:29

Natomiast z Plextorami sprawa ma się trochę inaczej [...]

**********************

znowu jakieś bujdy i wciskanie marketingowej ściemy. Wszystkie współczesne napędy testują nośnik i kalibrują laser przed wypaleniem i wszystkie dostosowują prędkość wypalania do możliwości nośnika oraz stopnia zapełnienia bufora aby uniknąć zepsucia płyty. Plextor dorobił się dobrej renomy i słusznie bo ma trwałe konstrukcje o niskiej tolerancji parametrów, jednak stare rozregulowane i zabrudzone nagrywarki każdej firmy mogą być źródłem problemów z odczytem. Widziałem już Plextory niszczące płyty jedną po drugiej.



Zapis danych na płycie może być łatwiej lub gorzej czytelny dla odtwarzacza audio CD, i teoretycznie wpływać na brzmienie płyty. Decyduje o tym kilka czynników, m/in:

- stopa błędów przy odczycie i związana z nią częstotliwość włączania się mechanizmów interpolacji, które mają swoje "brzmienie" bo zastępują rzeczywiste próbki wartościmi zniekształconymi (iterpolacja nigdy dokładnie nie odgadnie oryginalnej wartości)

- stabilność wzoru ścieżki, który istotnie wpływa na warunki pracy serwomechanizmu korygującego pracę silnika krokowego obracającego płytą oraz naprowadzającego głowicę - w tanich odtwarzaczach audio CD serowmechanizm pobiera gwałtowne impulsy prądowe z zasilacza, a to może wpływać na obwody audio.



pomimo tego wszystkiego, co napisałem powyżej, nie spotkałem jeszcze audiofila, który swoje twierdzenia o słyszalności różnic pomiędzy płytami wypalanymi i tłoczonymi (nie mówiąc już o różnych nośnikach) potrafiłby potwierdzić w ślepym teście - jakoś zawsze okazuje się, że wtedy wszystko zaczyna brzmieć tak samo.



Moja rada: kupić tanią nagrywarkę nienajgorszej firmy (np. LiteON) a za 2 lata wymienić na nową.


Awatar użytkownika
Vibra
Posty: 282
Rejestracja: sobota 29 cze 2002, 00:00

Re: Nagrywarki CD

Post autor: Vibra » sobota 04 wrz 2004, 20:20

Ja mam Lit-ona 832S nic zlego sie z nia nie dzieje. To juz 3 sprzet z tej firmy i nigdy nic sie z nimi nie dzialo.

Awatar użytkownika
oduck
Posty: 997
Rejestracja: wtorek 15 lip 2003, 00:00

Re: Nagrywarki CD

Post autor: oduck » sobota 04 wrz 2004, 21:32

z wlasnych doswiadczen wiem, ze o wiele istotniejsze jest zastosowanie porzadnego software , nosnika i nie przesadzanie z predkoscia wypalania, niz jiakosc nagrywarki. obecnie wszystkie dostepne na rynku modele spelniaja podstawowe minimu, nawet jesli chodzi o rzetelne wypalenie mastera.



a co do liteona, to pomimo ze jest rzeczywiscie jedna z tanszych, to jednak nie dalbym sie temu zmylic ;) to jedne z najbardziej elastycznych w konfiguracji i najlepiej wyposazonych nagrywarek. polecam



(na marginesie ciekawostka - kiedys w g4 zepsul mi sie wlasnie naped combo - otwieram w celu wymiany, patrze a to liteon :) )
fan dobrego brzmienia ;)

Awatar użytkownika
oduck
Posty: 997
Rejestracja: wtorek 15 lip 2003, 00:00

Re: Nagrywarki CD

Post autor: oduck » sobota 04 wrz 2004, 21:34



**********************

Każda nagrywarka wypali Ci dźwięk tak samo brzmiący, a to z prostej przyczyny - jest to zapis cyfowy i jest niezmienny ze wzgledu na urządzenie rejestrujące (w tym wypadku jest to nagrywarka) czy też nośnik.

**********************



w teorii - oczywiscie, jednak w praktyce podczas zapisu wystepuje mnostwo bledow, sa one na tyle mikrosko;pijne, ze nieistotne, jednak spotkalem sie z przypadkami odrzucenia przez tlocznie masterow z powodu kiepskiej jakosci wypalenia cd - chodzilo o jakies dewiacje w tych krysztalkach , nie znam sie na tym kompletnie :)
fan dobrego brzmienia ;)

Awatar użytkownika
Sroka
Posty: 652
Rejestracja: piątek 05 wrz 2003, 00:00

Re: Nagrywarki CD

Post autor: Sroka » niedziela 05 wrz 2004, 04:46



Zapis danych na płycie może być łatwiej lub gorzej czytelny dla odtwarzacza audio CD, i teoretycznie wpływać na brzmienie płyty. Decyduje o tym kilka czynników, m/in:

- stopa błędów przy odczycie i związana z nią częstotliwość włączania się mechanizmów interpolacji, które mają swoje "brzmienie" bo zastępują rzeczywiste próbki wartościmi zniekształconymi (iterpolacja nigdy dokładnie nie odgadnie oryginalnej wartości)

- stabilność wzoru ścieżki, który istotnie wpływa na warunki pracy serwomechanizmu korygującego pracę silnika krokowego obracającego płytą oraz naprowadzającego głowicę - w tanich odtwarzaczach audio CD serowmechanizm pobiera gwałtowne impulsy prądowe z zasilacza, a to może wpływać na obwody audio.

*********************



I tu się grubo mylisz.

Proponuję abyś z reguły pisał o tym o czym naprawdę wiesz a nie spekulował bo to moze negatywnie wpłynąć na twój dotychczasowy dorobek.

Przedewszystkim w odtwarzaczach CD nie ma zadnych silników krokowych a jeżeli są to podaj model.

Po drugie To nie liczba błędów odpowiada za jakość odbioru a sam przetwornik D/A. Poczytaj stare czasopisma z dziedziny Audio/Video tam wiele było na ten temat o polepszaniu jakosci poprzez stosowanie innych przetworników.

A z tymi impulsami to także guzik prawda. Przeczytaj sobie o rodzajach zasilania takich urzadzeń. Nawet te najtańsze ma ją podwójne odczepy z transformatora. Z czego jeden odpowiada za mechanikę a drugi za tor Audio. Nie ma możliwosci aby nawet nie wyrabiajacy zasilacz miał wpływ na samo brzmienie.



Pozdrawiam, Sroka
Nie jestem muzykiem, ale jestem na forum, bo lubię zadawać pytania!!!

Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Nagrywarki CD

Post autor: MB » niedziela 05 wrz 2004, 11:42

I tu się grubo mylisz.

Proponuję abyś z reguły pisał o tym o czym naprawdę wiesz a nie spekulował bo to moze negatywnie wpłynąć na twój dotychczasowy dorobek.[...]

**********************

nie Tobie oceniać mój "dorobek", nie rozśmieszaj mnie bo mam zajady



o wpływie silnika napisałem nie na podstawie wydajemisię, a na podstawie poważnego artykułu z JAES z wiarygodnymi wynikami pomiarów, które jednoznacznie pokazują, że takie zakłócenia przenikają z obwodów serwo i wymierny sposób wpływają zarówno na pracę przetwornika C/A jak i zegara kwarcowego w tanich odtwarzaczach. nie twierdzę, że jest to dokuczliwie słyszalne, niemniej zjawisko jak najbardziej istnieje.

ODPOWIEDZ