Nagrywarki CD

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Awatar użytkownika
Sroka
Posty: 652
Rejestracja: piątek 05 wrz 2003, 00:00

Re: Nagrywarki CD

Post autor: Sroka » poniedziałek 06 wrz 2004, 22:28

...A w sumie to pokaż mi tych kilka fotek.

Czekam...

**********************

No dobra W cd-romach i nagrywarkach LG widzę silniki krokowe, także w moim DVD Panasonic, Discmanie Sony, MD sony.

Rozebrałem starsze urządzenia ACER i ASUS i tam są zastosowane zwykłe silniki

Przy czym mechanika LG wydaje się byc elegancko skonstruowana, widzę tam fajnie pomyslane sprzegiełko i ogólnie ładnie to wygląda.



http://photobucket.com/albums/v365/monter/Estrada%20i%20Studio/

...

**********************

No i sam widzisz, że nie silnik krokowy napędza posuw lasera a zwykły silniczek o bardzo dużej przekładni.

W CD romach do napędu talerzyka stosuje się silnik krokowy, ale i też nie we wszystkich produkcjach.

Stąd moje czepialstwo o to, że nie stosuje się silników krokowych do napędu posuwu lasera.

Ja mam stary CD rom jeszcze z predkościa 16x i tam siedzi krokowy dla tależyka. Lecz wydaje mi sie że stosowanie silnika krokowego do napędu tależa jest niezbędne tylko i wyłacznie ze względów konstrukcyjnych. W urzadzeniach stacjonarnych w większości spotkałem się z silnikiem tradycyjnym.



Pozdrawiam, Sroka
Nie jestem muzykiem, ale jestem na forum, bo lubię zadawać pytania!!!

Blaviken
Posty: 183
Rejestracja: poniedziałek 13 sty 2003, 00:00

Re: Nagrywarki CD

Post autor: Blaviken » wtorek 07 wrz 2004, 12:04

Z mojego podworka - moj Lite-ON (DVD recorder) nagrywa audio prawidlowo (tzn. przy ripowaniu mam 0% bledow) jak nagrywam x24. Przy mniejszych szybksociach jakos kiepsko mu idzie. Jak nagram x4 to trzeszczy w kazdym jednym odtwarzaczu. Ot, ciekawostka przyrodnicza.

**********************

Hehe - mam podobny objaw z moim LiteOn - plytki audio gdy nagrywam je z predkosciami pomiedzy x16-x4 trzeszcza niemilosiernie. Jak dam wlasnie od x24 wzwyz lub zejde ponizej x4 - wszystko jest bez problemu. Dziwne ;)



www.blaviken.com

Awatar użytkownika
szkudlik
Posty: 1732
Rejestracja: czwartek 26 lut 2004, 00:00

Re: Nagrywarki CD

Post autor: szkudlik » wtorek 07 wrz 2004, 15:08

krokowy zwykly....



panowie, chyba mowimy o kilku roznych sprawach



w CD jest co najmniej kilka serwomechanizmow. Zobaczmy po kolei:



1) jest naped plyty. Tutaj nie ma zadnego sensu uzywac silnika krokowego bo plyta MUSI sie krecic plynnie, a nie skakac krok po kroku

Przy okazji, plyta w zwyklym CD (w superszybkich 52x jest nieco inaczej, mowie o audio CDx1) ma liniowa predkosc odczytu. Oznacza to ze ma rozna predkosc obrotowa w zaleznosci od miejsca odczytu. Waha sie toto od 300 do 500obr/min



2) polozenie glowicy laserwej - czyli miejsce odczytu na plycie

tutaj mozna zastosowac zarowno silnik krokowy jak i zwykly. W audio-cd widze raczej zwykly bo odczyt jest z zasady liniowy, a aktualne polozenie glowicy mozna po prostu odczytac z danych. Nie ma tez potrzeby blyskawicznego i precyzyjnego przesuwania glowicy - mozna to zrobic za pomoca kolejnych przyblizen zwyklego silnika. Czas wyszukiwania moze byc rzedu sekund - nikogo to nie interesuje , mozna poczekac na poczatek piosenki.

W CD-DATA silnik krokowy ma zastowosowanie, bo umozliwia znacznie precyzyjniejsze ustawianie glowicy od "pierwszego razu".



3) prezyzyjne okreslenie miejsca odczytu w dwu plaszczyznach - pionowej i poziomej

Czyli po prostu ustawienie glowicy na sciezke i ustawienie "ostrosci".



Tutaj NIE MA MOWY o silnikach krokowych - po prostu wymagany czas reakcji jest daleko ponizej mozliwosc najszybszych silnikow krokowych a i precyzja musi byc wieksza niz skok-skok. Szczegoly opracowania dzialania tego mechanizmu mozna sobie zobaczyc np. w ksiazce B.Urbanskiego "magnetofony i gramofony cyfrowe'', a w skrocie wyglada to tak

- odbity laser oswietla matryce 4 fotoreceptorow. Optyka jest tak sprytnie skonstruowana, ze w momencie gdy sciezkowanie jest idelane wszystkie fotoreceptory sa oswietlone rownomiernie

- prosty uklad elektroniczny po prostu odejmuje od siebie napiecia uzyskiwane z fotoreceptorow. Tenze sygnal roznicowy steruje po prostu cztery elektromagnesy precyzujace ustawienie glowicy odpowiednio w pionie i poziomie. Mamy wiec typowy samoprecyzujacy sie uklad ze sprzezeniem zwrotnym. To tak w wieeeelkim skrocie.



No i o tym ostatnim ukladzie mowil MB. Nie uswiadczymy tutaj zadnych krokowych, tylko elektromagnesy ktore, jezeli sciezka jest kiepska i niecentryczna, to BEDA dzialac bardzo czesto i mocno. A czy ich praca bedzie cos zaklocac to juz sprawa zasilacza CDka.

Spotkalem takie dalekowschodnie badziewia ktore dawaly slyszalny w glosnikach "gbreeeeeeeeeeuuiiom" nawet w momencie startu plyty...


[addsig]
Ilu realizatorów potrzeba żeby wkręcić żarówkę?

Czterech, jeden wkręca a trzech mówi że by to zrobiło lepiej

Awatar użytkownika
Tadeo
Posty: 1609
Rejestracja: piątek 31 sty 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Nagrywarki CD

Post autor: Tadeo » czwartek 16 lut 2006, 12:12



Jest tez prawda druga. Ja nie mialem osobiscie zadnych problemow z plytkami audio zapisanymi w nagrywarkach Teac czy Plextor, natomiast wypalonych w cdrach yamahy czy liteon i owszem. Ale jednak istotniejsze jest to, zeby urzadzenie potrafilo wypalic taka plytke z małą - 2x, max 4x predkoscia i z taka nalezy plytki audio palic. Howgh.

pozdrawiam...

**********************

ostatnio poproszono mnie o przygotowanie płyty matki nagranej z prędkośćią x4, nie dość że z trudem znalazłem takowy nośnik(niestety w większość ofert to nosniki min x8) to program zaczął sie upierać że poniżej x8 nie będzie pracował.

I cóż mam czynić chcąc sprostać wymogom pewnego producenta? Tak tak, wiem- wiekszośc tłoczni nie ma śćisłych reguł co do przygotowania nośnika (ma być zapisany poprawnie i już) ale jak juz ktos poprosił o x4, a ja nie mam zamiaru go przekonywać ze niekoniecznie ma słusznośc....ma ktos stosunkowo nowy sprzet, i wypala x4 czy 2?

hę?

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Nagrywarki CD

Post autor: Zbynia » czwartek 16 lut 2006, 14:12

ech sroka.....



co wy z tymi slinikami krokowymi?silnik krokowy jest tym samym co jest w kazdej stacji dyskietek...

czasem jest uzywany do napedu mechaniki lasera ale coraz zadziej ze wzgledu na swoja powolnosc - coraz czesciej sa tam zwykle silniki a wplywa to na szybkosc przechodzenia miedzy numerami albo wyszukiwania plikow na plycie.....

co do napedu talezyka plyty to tam nie stosuje sie silnikow krokowych tylko specjalnie zmodyfikowany silnik liniowy - obracajacy sie magnes i pola sciezek nadrukowane na podstawie silnika......

to jest to samo co jest np w gramofonach z napedem bezposrednik zwane silnikami trojpolowymi czy osmiolopowymi.....sa bardzo szybkie,silne,zuzywaja malo produ i pozwalaja na bardzo precyzyjna regulacje obrotow.......w kazdym cienkim walkanie jest taki silnik i w wiekszosci cienkich discmanoe(w tych grubszych jest zwykly)



co do samego nagrywania to nie tak ze im wolniej tym mniej beledow - sa nagrywarki ktore przy predkosci x4 tworza wiecej bledow niz przy x32....i to jest norma...dlatego minimum to zalecane jest x8 albo i x12....dalej bledy wzrastaja srednio od x40..........



plyty audio r srednio maja predkosc x8...moze sa szybsze ale sie nie spotkalem

a problemem wplywajacym na jakosc jest jitter - czyli nierownomiernosci zegara sterujacego....



zaklocenia na glosniki nie maja prawa przechodzic - jesli tak sie dzieje to jest kiepska elektronika i kiepska izolacja poszczegolnych elementow....czyli sprzet do d.....



co do plyt to proste ze korzystac z firmowych...nie koniecznie verbatim czy tdk bo u nich tez roznie bywa z jakoscia...ja tam jade na esperanzie i wszystko jest ok..

tansze plyty maja to do siebie ze nie tyle co zle sie wypalaja co po pewnym(nawet nie krotkim czasie) traca zapis i odczyt staje sie niemozliwy - mialem kiedys przypadek z lyta dodana do jakiegos czasopisma komputerowego...po tygodniu polowa danych zniknela....i coraz gorzej bylo ja odczytac



plextor to lubi wymyslac cuda i brac za to gruba kase...liteon?coz sony to liteon i nie tylko sony...mam dziala i czyta...co ciekawsze czesc modeli mozna zmienic poprzez porzadne oprogramowanie na model nowszy...tak zrobilem ostatnio z nagrywarki dvd x 4 nagrywarke x8 i to DL(model 431 bodajze na 832.....)

lg nie polecam - czasem wykrywa plytki po swojemu i nawet plyty dvdx8 chce nagrywac x12.......choc tego akurat zadna inna nagrywarka mi nie czyni.....

co do tloczni mozna dac im material na cdr ale lepiej zrobic to na audio r bo te plytki maja delikatnie inna strukture



ale bez konkretnych wnioskow to mozna tak paplac i paplac a pozniej wychodza cuda z potencjometrem od ogniskowania lasera ze sluzy do zwiekszania jego z gory ustalonej mocy....tylko czemu po podkreceniu soczewka potrafi uderzyc w plyte?.......



dobra bo sie rozpisalem - zainteresowanych odsylam na www.cdrinfo.pl

Awatar użytkownika
oneman
Posty: 523
Rejestracja: środa 01 maja 2002, 00:00

Re: Nagrywarki CD

Post autor: oneman » czwartek 16 lut 2006, 16:40

Hmm, dziwne rzeczy czytam.

Owszem mozna oddac do tloczni material w postaci CD-R matki (plyta wypalona jak do odtwarzania w odtwarzaczu CD) ale to chyba dosc kiepskie rozwiazanie. Juz lepsze jest jak ktos wspomnial oddanie pliku wave + plik cuesheet.

Choc wlasciwie to powinno sie oddac w postaci DDP - unikamy wowczas wszystkich dywagacji na temat predkosci zapisu i innych bzdur. DDP mozna oddac na twardym dysku albo i tez na CD-Romie czy DVD-R albo przeslac siecia po FTP no i oczywiscie na Exabyte

Dziwi mnie wiec wymog tloczni by oddac material w postaci CD-R audio wypalonego z max razy 4. A jak oni niby sprawdza, ze nie wypalono materialu z predkoscia razy 48?! Jakim cudem zweryfikuja predkosc zapisu na CD-R?!


Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Nagrywarki CD

Post autor: MB » czwartek 16 lut 2006, 17:13

zaklocenia na glosniki nie maja prawa przechodzic - jesli tak sie dzieje to jest kiepska elektronika i kiepska izolacja poszczegolnych elementow....czyli sprzet do d.....

**********************

Niby nie mają, a przechodzą. I to w "audiofilskich" odtwarzaczach ze średniej półki takich firm jak Marantz, Denon czy Pioneer (takie akurat przykłady były pokazywane).

rodrigo
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 20 lut 2006, 00:00

Re: Nagrywarki CD

Post autor: rodrigo » poniedziałek 20 lut 2006, 12:46

Gadacie i gadacie tylko o napędach i na nie zwalacie całą winę. A nikt sie nie zastanowi nad jakością nośnika. Czyżby to nie miało żadnego znaczenia na jakość zapisu?? Bo wydaje mi się, że dywagując na temat silniczków, zakłóceń pracy lasera; mijacie się z najważniejszym problemem. No ale to nie jest istotą tego tematu :) pzdr
To co myślisz jest nieważne. Istotne to co tworzysz.

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Nagrywarki CD

Post autor: Zbynia » poniedziałek 20 lut 2006, 15:26

spojrz wyzej....pozatym gadka o nosnikach sensu nie ma bo dobrych jest cala masa podobnie jak tych do niczego.....

a wiadomo ze jesli komus zalezy na danych to nie nagrywa ich na cd za 50 groszy i mniej.......w dodatku z niewiadomo skad.......dlatego jak widze "hawk" to wyrzucam do kosza......chyba ze ktos sie bardzo uprze zeby mu na tym palic......

wazna jakosc plyty jak i gornej powloki...dlatego przestalem korzystac ze srebrnych verbatimow bo lezac na szpindlu same sie rysowaly....szorstka powloka i niezbyt trwala.(nie kazdy trzyma plyty w pudelkach i ostroznie sie z nimi obchodzi...czasem na chwilke walnie sie ja na biurko..)..a szkoda bo jakosc plyty nie do podwazenia.....

Awatar użytkownika
Finger
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek 19 wrz 2005, 00:00

Re: Nagrywarki CD

Post autor: Finger » poniedziałek 20 lut 2006, 21:16

"A na zajady najlepsza jest higiena przedewszystkim." moze nie w temacie ale zajady nie robia sie z braku higieny.

ODPOWIEDZ