Jak przekonwertować?

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Awatar użytkownika
Picador
Posty: 7
Rejestracja: piątek 07 maja 2004, 00:00

Jak przekonwertować?

Post autor: Picador » środa 15 wrz 2004, 03:08

Witam wszystkich.



Potrzebuję przekonwertować pliki audio 16bit/48 KHz na 44.1 Khz, ale w ten sposób żeby nastąpiło równoczesne zwolnienie tempa oraz obniżenie dzwięku (rozciągnięcie próbek w czasie). Chodzi mi o coś takiego jak zrobi z plikiem audio Cubase VST 5.1 po zmianie w ustawieniach projektu Sample Rate z 48 KHz na 44.1



Jak to zrobić?



Mam jeszcze Wavelaba 4.0 (tam tego nie znalazłem, ale to nie znaczy że się nie da, mam nadzieję :)



Dziękuję
Czytam EiS od początku jej istnienia. Gram na gitarze, trochę nagrywam i całe szczęscie dla otoczenia - nie śpiewam.

Awatar użytkownika
Dobmatt
Posty: 462
Rejestracja: środa 13 mar 2002, 00:00

Re: Jak przekonwertować?

Post autor: Dobmatt » środa 15 wrz 2004, 05:46

Jeśli ma to być zrobione prawidłowo, to na pewno nie za jednym zamachem. Pierwszy etap to resampling, i od tego jest osobna aplikacja w każdym edytorze audio. Zastosuj funkcję DITHERING w celu eliminacji drobnych sztuczności związanych z tym procesem. Drugi etap - zmiana tempa i - proporcjonalnie - tonacji, zrobisz przy pomocy procesora Pitch Correction. To jest stosunkowo prosty zabieg, ale jeśli masz założone docelowe tempo próbki, to raczej skorzystaj ze zdolności programu ACID lub Sonar. Inaczej trudno będzie Ci wycelować dokładnie.



MD.
Wlasciciel studia nagraniowego Youtopia w Edmonton, Kanada, tamze mieszkajacy na stale od 1985. Od 1997 staly wspolpracownik magazynu EiS, specjalizujacy sie w testach i recenzjach hardware i software dla produkcji studyjnej.

Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Jak przekonwertować?

Post autor: MB » środa 15 wrz 2004, 08:14

Ejże, a po co ta korekcja wysokości? Przecież autor wątku najwyraźniej chce otrzymać zmianę wysokości i tempa towarzyszącą przepróbkowaniu. Zatem najwyraźniej wystarczy pierwszy etap.

Awatar użytkownika
Picador
Posty: 7
Rejestracja: piątek 07 maja 2004, 00:00

Re: Jak przekonwertować?

Post autor: Picador » środa 15 wrz 2004, 11:57

...Ejże, a po co ta korekcja wysokości? Przecież autor wątku najwyraźniej chce otrzymać zmianę wysokości i tempa towarzyszącą przepróbkowaniu. Zatem najwyraźniej wystarczy pierwszy etap....

**********************

Kiedy stosuję w Wavelabie "convert sample rate" lub wtyczke Resampler uzyskuję oczywiście zmianę częstotliwości próbkowania, ale bez zmiany wysokości i tempa próbki. Chyba że robię coś nie tak o czym nie wiem, dlatego pytam.

Oczywiście mogę potem zastosować Time Stretch i sobię próbke wydłużyć i obniżyć, ale chodziło mi raczej o to, co Cubase VST robi niejako w locie. Po zmianie w ustawieniach projektu robi te 3 operacje bez przerabiania próbki - po prostu rozciąga w oknie projektu. Mogę potem dać Export Audio i dostaję to co chcę, ale jak to zrobić w Edytorze Audio np. Wavelabie?

Czytam EiS od początku jej istnienia. Gram na gitarze, trochę nagrywam i całe szczęscie dla otoczenia - nie śpiewam.

WG
Posty: 1235
Rejestracja: poniedziałek 12 sie 2002, 00:00

Re: Jak przekonwertować?

Post autor: WG » środa 15 wrz 2004, 13:15

Edit -> Audio Properties



albo skrót Ctrl+U



i tam zaznaczasz docelową częstotliwość.

Awatar użytkownika
Picador
Posty: 7
Rejestracja: piątek 07 maja 2004, 00:00

Re: Jak przekonwertować?

Post autor: Picador » środa 15 wrz 2004, 17:16

...Edit -> Audio Properties



albo skrót Ctrl+U



i tam zaznaczasz docelową częstotliwość....

**********************



Ogromne dzięki!

Dokładnie tego szukałem. Takie to proste...

Pozdrawiam
Czytam EiS od początku jej istnienia. Gram na gitarze, trochę nagrywam i całe szczęscie dla otoczenia - nie śpiewam.

ODPOWIEDZ