Nagrywanie: darabuka, frame drum, lira korbowa

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Awatar użytkownika
julas
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 18 sty 2005, 00:00

Nagrywanie: darabuka, frame drum, lira korbowa

Post autor: julas » środa 19 sty 2005, 15:43

witam

czy ktoś ma doświadczenie w nagrywaniu wspomnianych instrumnetów?

dzięki

:) ucze się dopiero życia

pakman
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek 07 cze 2004, 00:00

Re: Nagrywanie: darabuka, frame drum, lira korbowa

Post autor: pakman » środa 19 sty 2005, 17:29

Pewiien znajomy akustyk naglasnial lire korbowa przy uzyciu mikrofonu dynamicznego do stopy (niestety nie znam modelu), inne nie bardzo sie nadawaly. Generalnie to podobno problem dobrze naglosnic i/lub nagrac instrumenty dawne.


Awatar użytkownika
julas
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 18 sty 2005, 00:00

Re: Nagrywanie: darabuka, frame drum, lira korbowa

Post autor: julas » środa 19 sty 2005, 19:07

...Pewiien znajomy akustyk naglasnial lire korbowa przy uzyciu mikrofonu dynamicznego do stopy (niestety nie znam modelu), inne nie bardzo sie nadawaly. Generalnie to podobno problem dobrze naglosnic i/lub nagrac instrumenty dawne.

...

**********************

no to jest fakt bardzo cięzko je nagłośnić ponoć do liry najlepsze są

Neumann u67, u47, albo TLM170 - wiadomo ile to kosztuje :)



ja mam samsunga co1 pojemnoścówke i nie sprawdza się



:) ucze się dopiero życia

Leff
Posty: 545
Rejestracja: sobota 13 kwie 2002, 00:00

Re: Nagrywanie: darabuka, frame drum, lira korbowa

Post autor: Leff » czwartek 20 sty 2005, 02:45

ja mam samsunga co1 pojemnoścówke i nie sprawdza się

*********************

Tak swoją drogą - Samsunga, czy Samsona?

Ogólnie pojemnościówka powinna sobie poradzić, choć oczywiście efekt będzie się różnić, zależnie od modelu i od pomieszczenia, w którym nagrywasz. Eksperymentuj z ustawieniem mikrofonu, czasem najlepsze wyniki dają najdziwniejsze pomysły. Tzn, jak będziesz miał instrument w pokoju, a mikrofon w kiblu, to rewelacji się nie spodziewaj...:) Ale na serio, to czasem centymetr w tę, czy w inną stronę robi sorą różnicę, również kąt ustawienia, A czasem udaje się tylko z dwoma (lub więcej, choć rzadko) mic'ami.Zależy co nagrywasz. Ja np swoją djembę zbieram mikr StudioProject B3 (pojemnik wielkomembranowy), a ustawiam go ok 30 cm równolegle nad membraną. Nieźle przenosi i górę i bas, ale w miksie trzeba mocno kompresować, jeśli chcę mieć słyszalne różne szmerki, szuranie po membranie itp.Inna metoda, to dwa dynamiki - jeden blisko membrany ( na górkę), drugi od spodu na dół. Masz możliwość ustawienia dowolnej proporcji między poziomami podstawowych dźwięków ( a także dość swobodnie je wymodelować), ale nie brzmi tak naturalnie.

Próbuj, szukaj, kombinuj. Nie ma niestety gotowych recept. Każdy instrument brzmi inaczej, kazdy muzyk gra inaczej, każde pomieszczenie brzmi inaczej, każdy mikrofon brzmi inaczej, każdy mikser, preamp... To daje sporą liczbę kombinacji i taką samą brzmień... Najważniejsze, to mieć pomysły.

Pozdrowienia - Leff
Leff - Szczecin

Leff
Posty: 545
Rejestracja: sobota 13 kwie 2002, 00:00

Re: Nagrywanie: darabuka, frame drum, lira korbowa

Post autor: Leff » czwartek 20 sty 2005, 02:50

Zapomniałem dodać, że patenty z djembą powinny sprawdzić się z darabuką. Darabuki nie nagrywałem, ale nagłaśniałem tak, jak werbel, zwykłym dynamicznym mikrofonem ustawionym na membranę, tyle, że nieco dalej. Brzmiało ok, było wszystko, co trzeba.

Pozdrówka - Leff
Leff - Szczecin

Awatar użytkownika
julas
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 18 sty 2005, 00:00

Re: Nagrywanie: darabuka, frame drum, lira korbowa

Post autor: julas » czwartek 20 sty 2005, 08:14

...Zapomniałem dodać, że patenty z djembą powinny sprawdzić się z darabuką. Darabuki nie nagrywałem, ale nagłaśniałem tak, jak werbel, zwykłym dynamicznym mikrofonem ustawionym na membranę, tyle, że nieco dalej. Brzmiało ok, było wszystko, co trzeba.

Pozdrówka - Leff...

**********************

wielkie dzięki za info

:) ucze się dopiero życia

ODPOWIEDZ