2 razy więcej za monitory?

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Awatar użytkownika
TOTAL
Posty: 54
Rejestracja: niedziela 30 kwie 2006, 00:00

2 razy więcej za monitory?

Post autor: TOTAL » niedziela 01 lip 2007, 04:24

...np. Adam A7 kontra alesis mkii też aktywne

Słuchałem i jednych i drugich, niestety w odstępach czasu i przestrzeni.

Obserwacje: alesis bardzo wulgarne, a7 subtelniejsze, ładniej brzmią. Ale czy to w tym przypadku zaleta?


Mam wrażenie, że mimo odsłuchania tych i wielu różnych modeli nie wiem teraz więcej niż przedtem. Bo jaka jest wartość spostrzeżenia, że "chmura crasha" jest bardziej wyeksponowana w jednym utworze transowego zespołu Black and White np w Behringerach, niż w Yamahach HS, jeśli nie wiem jak to brzmienie brzmiało u realizatora? Doświadczenie w wychwytywaniu niuansów dopiero zdobywam, więc ciągle przyłapuję się na słuchaniu pod kątem czy mi się podoba, czy nie - co nie ma zbyt dużo wspólnego ze świadomym wyborem monitorów.


Z kolei z tego co używam - "wyrosłem" (pożyczone CAmbridge300 + JBL 2001) - moje kawałki brzmią po prostu źle na każdym innym sprzęcie, nawet Creative ;)


Żeby uniknąć kolejnej pętli Alesis -> Truth -> Rubikon -> Krk 5-> dobre ale za małe, więc już lepiej 6 albo Alesis albo Behry, proponuję skupmy się na zasadniczej kwestii:

Czy dwukrotna różnica w cenie monitorów (1500->3000) przekłada się istotnie na wierność odsłuchu?


Warunki:
-muza elektroniczna, bit mocny ale bez ekstremów
-woofery do 6.5 (i nie większe), suba nie planuję
-2 klasy cenowe: ok.1500 i do ceny adamów (3200 i ani centa więcej)
-monitory są mi potrzebne do grooveboxa Rolanda MC-808. Liczę na to, że muza przygotowana w domu zabrzmi dobrze na żywo (tzn, że monitory dadzą mi szansę usłyszeć to co trzeba)
-pokój ok. 10m2, zagracony, bez kombinowania z bass traps



O opinie proszę osoby, które testowały wspomniane klasy cenowe pod kątem przydatności do przygotowania materiału do grania na żywo i wyciągnęły zrozumiałe wnioski.


Będę wdzięczny za pomoc.
Tomek

PS. Poprzednie tematy pokrewne na forum przeleciałem na wylot, więc proszę mnie nie odsyłać, chyba że do konkretnego wątku.

Awatar użytkownika
Jimek
Posty: 173
Rejestracja: wtorek 01 cze 2004, 00:00

Re: 2 razy więcej za monitory?

Post autor: Jimek » niedziela 01 lip 2007, 10:59

Dołączam się do wątku i z niecierpliwością czekam na wypowiedzi...
a swoja drogą to i tak kiedyś kupie te A7:):):)
[addsig]
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
StereoCult
Posty: 79
Rejestracja: wtorek 20 wrz 2005, 00:00

Re: 2 razy więcej za monitory?

Post autor: StereoCult » niedziela 01 lip 2007, 11:43

......
**********************
uzywam alesis m1 mkII activ...muzyka mocno elektroniczna....roland mc307, elektron, viru i inne...monitory stoja dobrze ustawione...i nagrania zrobine na nich brzmią dobrze w klubie...co jakiś czas zakładam sluchawki kóre dobrze znam sony mdr v 700 do sprawdzenia poprawnosci wszystkiego...
w przedziale cenowym monitorów od 1200 do 3000 jest naprawde niewielka roznica...jesli mowimy o aktywnych monitorch...jedne maja ostrzejsza gore inne miekkie doly...innym brakuje srodka...

najlepiej wez swoje nagranie i jedz testuj do sklepu...

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: 2 razy więcej za monitory?

Post autor: Zbynia » niedziela 01 lip 2007, 12:11

zapomniales o jednej podstawowej kwestii - pomieszczenie - nawet najlepszy odsluch zabrzmi slabo w marnym pomieszczeniu i koniec.....

przy dobrym odsluchu mozesz byc pewien jakiegos standartu i tego ze w koncu to zabrzmi - ale zeby to osiagnac musisz miec przystosowane odpowiedniej wielkosci pomieszczenie

kiedys tez tak marudzilem ale stwierdzilem ze co bym nie wsadzil do pokoju to bedzie klamac i koniec - no chyba ze przystosuje no ale kurde mieszkam w nim wiec zero szans


Awatar użytkownika
TOTAL
Posty: 54
Rejestracja: niedziela 30 kwie 2006, 00:00

Re: 2 razy więcej za monitory?

Post autor: TOTAL » niedziela 01 lip 2007, 16:11

Dzięki za odpowiedź.

Nie zapomniałem o pomieszczeniu, ale chata jest wynajmowana, więc o poważniejszych modyfikacjach nie ma mowy.


10 m2
stare budownictwo
prostokąt o proporcjach boków 2:1
krótsze boki: z jednej strony okna, z drugiej drzwi do kuchni, a nad drzwiami otwarty pawlacz (taka półka na całą szerokość). na niej graty, pudła



Czy w niedostosowanym pomieszczeniu rożnice w klasie monitorów
1. zwiększają się
2. zacierają się
3. pozostają mniej więcej takie same
4. nie ma reguł

Awatar użytkownika
TOTAL
Posty: 54
Rejestracja: niedziela 30 kwie 2006, 00:00

Re: 2 razy więcej za monitory?

Post autor: TOTAL » niedziela 01 lip 2007, 16:11

Dzięki za odpowiedź.

Nie zapomniałem o pomieszczeniu, ale chata jest wynajmowana, więc o poważniejszych modyfikacjach nie ma mowy.


10 m2
stare budownictwo
prostokąt o proporcjach boków 2:1
krótsze boki: z jednej strony okna, z drugiej drzwi do kuchni, a nad drzwiami otwarty pawlacz (taka półka na całą szerokość). na niej graty, pudła



Czy w niedostosowanym pomieszczeniu rożnice w klasie monitorów
1. zwiększają się
2. zacierają się
3. pozostają mniej więcej takie same
4. nie ma reguł

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: 2 razy więcej za monitory?

Post autor: Zbynia » niedziela 01 lip 2007, 16:34

4

bo te co maja wiecej basu moga dudnic albo powodowac nie mile fale stojace

te co maja duzo gory moga kloc w uszy

pozatym wszystko sie zlewa i wychodzi kicha......(choc akurat kicha to malo powiedziane)

Awatar użytkownika
TOTAL
Posty: 54
Rejestracja: niedziela 30 kwie 2006, 00:00

Re: 2 razy więcej za monitory?

Post autor: TOTAL » poniedziałek 02 lip 2007, 00:06

Poważna sprawa...
Na basy - to pewnie pułapki (bass traps)? Gdzieś czytałem na ten temat. Czy przy głośnikach schodzących do 50Hz (Adm) albo 38Hz (Alesis) może być też problem z basami? Gdzieś czytałem, że pułapki trzeba stosować gdy się używa suba.

A co na wysokie? Myślałem, że jak drapią i charczą, to wina tweeterów i koniec tematu.

Jaki byłby minimalny sensowny zestaw modyfikacji pomieszczenia?



Stereocult
Sorry, przeoczyłem Twojego posta. MK, MC - to praktycznie tak jak być może ja za niedługo. Podrasowałeś pokój? Jeśli tak, to proszę o szczegóły + uzyskany efekt.
Czy MKII przypadkiem nie drapią wysokimi? Takie odniosłem wrażenie w sklepie. Może to była kwestia pomieszczenia (jak sugeruje Zbynia), ew. wulgarnego nagrania.

Kuszą mnie te Alesisy, ale przyznaję, że dlatego, że oceanu (dez)informacji postanowiłem bazować na głosie MB, który - ufam, że zgodnie z deklaracjami nie jest PR-owcem firmy.
Do tego to, co Ty piszesz. O to mi właśnie chodzi - żeby mieć szansę zrobić dobry, poukładany w przestrzeni mix, z głęboką ciszą w przestrzeni między dźwiękami.


Pójście ze swoją płytą do sklepu uważam za bezcelowe. Bo jak odróżnię obiektywne odtwarzanie od przewalonego przez monitory?
W końcu dopiero zamierzam nauczyć się słyszeć niuanse na monitorach które kupię.

Awatar użytkownika
oduck
Posty: 997
Rejestracja: wtorek 15 lip 2003, 00:00

Re: 2 razy więcej za monitory?

Post autor: oduck » poniedziałek 02 lip 2007, 10:02

nie chce sie odzywac za MB, ale mysle ze troche go niefortunnie zrozumiales... polecal bowiem Alesisy jako najlepsze W SWOJEJ KLASIE, tymczasem ty zestawiasz je z kolumnami z (moim zdaniem) innej polki (slyszalem i jedne, i drugie nieraz.)
fan dobrego brzmienia ;)

Awatar użytkownika
TOTAL
Posty: 54
Rejestracja: niedziela 30 kwie 2006, 00:00

Re: 2 razy więcej za monitory?

Post autor: TOTAL » poniedziałek 02 lip 2007, 11:00

...nie chce sie odzywac za MB, ale mysle ze troche go niefortunnie zrozumiales... polecal bowiem Alesisy jako najlepsze W SWOJEJ KLASIE, tymczasem ty zestawiasz je z kolumnami z (moim zdaniem) innej polki (slyszalem i jedne, i drugie nieraz.)...
**********************

A główne pytanie brzmii:

Czy różnica w cenie (1500->3000) i klasie (Alesis MKII vs Adam A7) przekłada się istotnie na wierność odsłuchu w warunkach domowych opisanych powyżej.

Rozumiem, że w przeciwieństwie do StereoCulta, twierdzisz, że tak.

Zbynia wprowadził do rozmowy nowy czynnik - pomieszczenie.

Pojawiło się więc dodatkowe pytanie: Jaka adaptacja w/w pomieszczenia jest absolutnie niezbędna dla sensownego wykorzystania
a) Alesisów
b) Adamów

W tym pytaniu chodzi mi o dwie rzeczy: co wogóle trzeba zrobić z tym moim pokojem i czy np. wyższa klasa jest bardziej/mniej wymagająca względem pomieszczenia. Częściowo uzyskałem już odpowiedź od Zbyni: nie ma reguł. Czekam jeszcze na realistyczne info, co powinienem zmienić w moim pokoju, żeby nie było kichy.

ODPOWIEDZ