Tania gąbka akustyczna?

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
mts_a4
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek 22 maja 2006, 00:00

Tania gąbka akustyczna?

Post autor: mts_a4 » wtorek 11 gru 2007, 17:14

Witam
Moj problem jest nastepujacy: Mam do gagospodarowania pomieszczenie o metrazu ok. 30 m^2. Jest to typowy pokoj na pietrze w domu jednorodzinnym. W przyszlosci planuje wytbudowac kabine i zaadaptowac pomieszczenie wedle optymalnych opcji finansowych, ale potrzebuje do tego przede wszystkim troche wiecej niz obecnie posiadam wiedzy na temat akustyki i spraw pokrewnych [planuje zdobyc troche literatury na ten temat]. Poki co jednak zblizaja sie swieta a wiec i kilka dni czasu wolnego a jedyne co mam to meble a na przeciwko calkowicie gole sciany czyli poglos jakise 2s i tragiczna akustyka. Znalazlem na necie dosc tania opcje na zakup dosc taniej gabki akustycznej, wyglada ona tak:
http://img233.imageshack.us/my.php?image=23190771byc5.jpg
"grubość pianki :
od 8mm w zagłębieniu do 30mm w stożku"
Dodam, ze sciany nie sa calkowicie rownolegle i sa 2 okna. Do wysokosci ok 2m sa prostopadle a pozniej nachylone wzgledem podlogi o jakies 30 stopni i tak na 1m w gore. Prostopadle sciany to pustaki [zagruntowane, tynkowane i malowane] a nachylenia to plyty gipsowe - sufit tak samo. Moje pytanie jest takie: czy wylozenie wszystkiego taka pianka pozwoli zlikwidowac calkowicie poglos i poprawi akustyke? Dodam, ze do tej pory pracowalem w ok 4x mniejszym pokoju w bloku bez jakiejkolwiek adaptacji. Metrarz pokoju, meble z boazeria nie wywolywaly poglosu. Kolejne pytanie to czy da sie uszczelnic, wygluszyc nie wiem jak to nazwac tak drzwi do pokoju zeby calkowicie odizolowac sie od reszty domu? To samo tyczy sie okien, bowiem jak mocno wieje czy pada odglosy sa niestety slyszalne. I jeszcze jedno. Moje biurko zbudowane jest z plyty wiorowej. Czy powinienem podkladac cos pod odsluchy? Ogladajac rozne zdjecia zwiazane z homerecordingiem widzialem, ze sprzet nie lezy bezposrednio na blacie tylko na czyms w rodzaju wykladziny. Czemu to ma sluzyc?
Bede bardzo wdzieczny za udzielenie odpowiedzi na moje pytania. Prawdopodobnie nie powstawalby ten temat gdybym mial staly dostep do neta [zazwyczaj przeczesuje najpierw cale forum]. Niestety przeprowadzilem sie i w nowym miejscu zamieszkania jeszcze go nie posiadam musze wiec szwedac sie po znajomych. dlatego prosze o wyrozumialosc, jezeli te tematy byly juz czesto poruszane.

aha i jeszcze jedno pytanie. wyliczylem ze chcac wylozyc wszystkie plaszczyzny musialbym zainwestowac w ok 75^m pianki. czy musze oblkadac kazda sciane? czy wystarczy ta na ktora skierowane sa odsluchy.

z gory dzieki za wszystkie odpowiedz i przepraszam za bledy w pisowni, ale pisalem w pospiechu.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Tania gąbka akustyczna?

Post autor: MB » wtorek 11 gru 2007, 17:17

To nie jest pianka akustyczna tylko zwykła gąbka techniczna, którą wykleja się futerały i wkłada do kartonów z delikatnym sprzętem, żeby go uchronić od urazów.

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Tania gąbka akustyczna?

Post autor: Zbynia » wtorek 11 gru 2007, 17:59

najpierw zainwestuj w swietna ksiazke A.Everesta - nie zawiedziesz sie

Awatar użytkownika
FranekZonzel
Posty: 222
Rejestracja: piątek 16 lis 2007, 00:00

Re: Tania gąbka akustyczna?

Post autor: FranekZonzel » wtorek 11 gru 2007, 21:43

To jest tzw fala. Gabka tego rodzaju jak najbardziej nadaje sie do wytłumiania pomieszczeń. Jeśli masz ograniczone fundusze to polecam. Wydajnosc takiej falki jest podobna jak piramidki o takiej samej grubości z tym ze cena jest duzo niższa.

Awatar użytkownika
kaslab
Posty: 83
Rejestracja: poniedziałek 05 lut 2007, 00:00

Re: Tania gąbka akustyczna?

Post autor: kaslab » wtorek 11 gru 2007, 21:51

...To jest tzw fala. Gabka tego rodzaju jak najbardziej nadaje sie do wytłumiania pomieszczeń. Jeśli masz ograniczone fundusze to polecam. Wydajnosc takiej falki jest podobna jak piramidki o takiej samej grubości z tym ze cena jest duzo niższa. ...
**********************
"Wydajność" tego typu pianek poniżej powiedzmy 10 cm mija się z celem... pytanie też z jakiej konkretnie pianki poliuteranowej jest wykonany przedstawiony na obrazku arkusz...

Firma EUROFOAM...
Producent

Awatar użytkownika
kaslab
Posty: 83
Rejestracja: poniedziałek 05 lut 2007, 00:00

Re: Tania gąbka akustyczna?

Post autor: kaslab » wtorek 11 gru 2007, 21:57

Jeszcze jedno ... pozwolę sobie wyprzedzić twoje pytanie ?!

Jeśli chodzi o wybór fale vs. piramidki ? TO zdecydowanie zwycięsko z tego pojedynku wychodzi płaska płyta (minimum 10 cm grubości) ponieważ zapewnia dużo lepsze pochanianie w szerszym spektrum częstotliwości...

Cudów nie będzie ale na początku w PL wszyscy jesteśmy zmuszeni do kompromisów
Producent

Awatar użytkownika
Miłaszewski
Posty: 997
Rejestracja: wtorek 23 gru 2003, 00:00

Re: Tania gąbka akustyczna?

Post autor: Miłaszewski » wtorek 11 gru 2007, 22:02

zwroc uwage, ze w studiach nagraniowych raczej nie zobaczysz gabki akustycznej
kup ksiazki o akustyce, zapoznaj sie z materialami w internecie i bedziesz wiedzial co ci jest potrzebne

mts_a4
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek 22 maja 2006, 00:00

Re: Tania gąbka akustyczna?

Post autor: mts_a4 » czwartek 13 gru 2007, 23:23

o ta wlasnie ksiazkke mi chodzilo, tylko w pospiechu zapomnialem tytulu. problem polega na tym, ze zanim kupie i przeczytam ta ksiazke, minie troche czasu a w swieta chcialbym troche pomuzykowac, no nic, chwilowo pozostaje dalej wertowac forum, dzieki za wszystkie wypowiedzi
pozdrawiam

mts_a4
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek 22 maja 2006, 00:00

Re: Tania gąbka akustyczna?

Post autor: mts_a4 » piątek 14 gru 2007, 01:28

jeszcze jedno, ksiazke nabede w jak najszybszym mozliwym terminie natomiast mam takie pytanie jeszcze, czy jest jakakolwiek w ogole opcja zlikwidowania tymczasowo chociaz tego poglosu jakimis prymitywnymi metodami? jakies koce, wykladziny, cos tym rodzaju? po prostu chcialbym moc chociaz muzyki normalnie posluchac,

ODPOWIEDZ