Asus P5K - piski z płyty głównej

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
WG
Posty: 1235
Rejestracja: poniedziałek 12 sie 2002, 00:00

Asus P5K - piski z płyty głównej

Post autor: WG » środa 16 kwie 2008, 22:58

Płyta: Asus P5K pod Intel Quad Core
Objaw: Podczas przesuwania okien, animacji flash (obciążenie rdzeni 1-2%) płyta a w zasadzie chyba cewki prezentują nieciekawe piszczenie albo skwierczenie dosyć słyszalne.

Serwis, z którym toczę walkę twierdzi, że ten typ tak ma i że wogóle tak płyty główne mają i nie uzna gwarancji a tak wogóle to on niczego tu nie słyszy :) Może wysłać płytę ale również dobrze mogę ją otrzymać z powrotem z odpowiedzią zwrotną "tak ma być" bo tak zaprojektowaliśmy układy tej płyty głównej
Jak dla mnie lekko dziwne.

Na pewno nie jest to dysk, karta, zasilacz, te elementy zostały sprawdzone zupełni innymi podzespołami, jedyny element jaki teraz pozostał to właśnie owa płyta główna. I wszystko wskazuje, że to to patrząc też na opinie w necie.

Owe "piski" płyty głównej nie przenoszą się w żaden sposób na perfyferia komputera czyli kartę dźwiękową czy monitory a przeszkadzają i są dużo głośniejsze od pracy dysku twardego.

Gdzie indziej wyczytałem, że taki objaw może być oznaką wadliwej elektroniki, która prędzej czy później padnie i może zrobić niemałe kuku w systemie.

Co z tym fantem robić ?
Zalewanie cewek jakimiś klejami ponoć niekoniecznie musi się sprawdzić no i oczywiście grozi utratą gwarancji.

Ech

WG
Posty: 1235
Rejestracja: poniedziałek 12 sie 2002, 00:00

Re: Asus P5K - piski z płyty głównej

Post autor: WG » środa 16 kwie 2008, 23:52

To tak jeszcze celem dokończenia.

-> są dużo głośniejsze od pracy dysku twardego.
Aż tak nie :) ale "piski" i "skwierczenie" z płyty głównej mimo to słychać.

Stara płyta główna też Asus, również produkuje pewne piski ale są one na tyle chyba ciche i bardzo rzadkie, że jakoś nigdy na to nie zwracałem uwagi. Nowy Asus wybitnie jakoś dał mi się we znaki bo "piski" z płyty przebijają się wśród pracy dysku i innych komponentów i potrafią być ciągłe gdy ogląda się animację flashową albo 3dmarkiem traktuje.

Jeżeli ten typ tak ma :) a płyta może i zapowiada się na dobrą platformę, bo katuję ją już trochę, chociaż nie wszystko do końca sprawdziłem jeszcze. Coś podejrzewam, że trzeba będzie lepiej pogodzić się z tym fantem, niż iść w nowe eksperymenty, które mogą przynieść zupełnie nowe i inne nieoczekiwane "chińskie" niespodzianki technologiczne :)

PS. Stanowisko "tradycyjne" czyli komputer w biurku. Gdyby był w innym pomieszczeniu to naturalnie taki temat by mnie nawet nie interesował :)

A może ktoś już przerabiał temat Intel Quad Core i podzieliłby się doświadczeniami :)

Awatar użytkownika
JoachimK
Posty: 3148
Rejestracja: środa 12 paź 2005, 00:00
Kontakt:

Re: Asus P5K - piski z płyty głównej

Post autor: JoachimK » środa 16 kwie 2008, 23:58

Dziwne, z P5K owszem sa problemy ale innej natury. Ja akurat nie mam tej plyty, ale znam osoby, ktore ne niej dzialaja (DAW) i nie przypominam sobie, zebym uslyszal o takich zjawiskach.

Jestes pewien, ze to nie jest efekt przerwania systemowego z powodu bledu w OS, nieszczesliwego innego komponentu, czy zlych ustawien BIOS, ktore to przerwanie powoduje odzywanie sie beepera plyty?

A moze masz za slaby zasilacz (uszkodzony ale jeszcze na nim komp wstaje) - jego slaba wydajnosc pradowa/filtrowanie powoduje, iz plyta wyciska z niego ile sie da, tyle ze w wysokopradowych obwodach zasilania na MB zaczyna juz cos drgac od pola elektrycznego?
Nie odpowiadam na porady via prywatny mail. Od tego jest to forum!

Awatar użytkownika
JoachimK
Posty: 3148
Rejestracja: środa 12 paź 2005, 00:00
Kontakt:

Re: Asus P5K - piski z płyty głównej

Post autor: JoachimK » czwartek 17 kwie 2008, 00:00

Stara płyta główna też Asus, również produkuje pewne piski ale
**********************

nie spotkalem na Asusach tego problemu, ale skoro stara piszczy cicho, a nowa (wiekszy pobor pradu, inaczej rozwiazane zasilanie) piszczy glosniej - to lepiej spradz ten zasilacz ;)
Nie odpowiadam na porady via prywatny mail. Od tego jest to forum!

Awatar użytkownika
JoachimK
Posty: 3148
Rejestracja: środa 12 paź 2005, 00:00
Kontakt:

Re: Asus P5K - piski z płyty głównej

Post autor: JoachimK » czwartek 17 kwie 2008, 00:07

A może ktoś już przerabiał temat Intel Quad Core i podzieliłby się doświadczeniami :)...
**********************

Mam Quad'a na jednym z komputerow. Nie mialem za duzo do roboty na tej maszynie, wiec nie wiele powiem. Co chcesz wiedziec? :)

Jako ciekawostke dodam, ze wczesniej mialem Core2Duo, ktory nieznacznie bardziej sie grzal od tego czterordzeniowca (pomiar bezp. z diod procesora, ten sam system chlodzenia)! Byc moze jest to spowodowane tym, ze Quad jest z probnej serii i calkowicie odblokowany (engineering sample).
Nie odpowiadam na porady via prywatny mail. Od tego jest to forum!

WG
Posty: 1235
Rejestracja: poniedziałek 12 sie 2002, 00:00

Re: Asus P5K - piski z płyty głównej

Post autor: WG » czwartek 17 kwie 2008, 00:26

...Dziwne, z P5K owszem sa problemy ale innej natury. Ja akurat nie mam tej plyty, ale znam osoby, ktore ne niej dzialaja (DAW) i nie przypominam sobie, zebym uslyszal o takich zjawiskach.
***************
Nie mam pojęcia bo to pierwsza taka "większa" jednostka u mnie.

Jestes pewien, ze to nie jest efekt przerwania systemowego z powodu bledu w OS, nieszczesliwego innego komponentu, czy zlych ustawien BIOS, ktore to przerwanie powoduje odzywanie sie beepera plyty?
***************
Odgłos raczej nie pochodzi z beepera płyty, z tego co już wiem na ten temat piszczą po prostu cewki na płycie głównej (tak przynajmniej piszą w necie i to potwierdził też serwisant, że tak może być bo taka jest niby elektronika płyty głównej).
Nie daje mi jeszcze spokoju grafika, bo wkładany był inny egz. też pasywny Gigabyte i też piski były. Tylko, że w warunkach serwisu gdzie jest ciągły hałas to zbyt dokładnie nie można ocenić na ile jest to głośne czy dokuczliwe.

A moze masz za slaby zasilacz (uszkodzony ale jeszcze na nim komp wstaje) - jego slaba wydajnosc pradowa/filtrowanie powoduje, iz plyta wyciska z niego ile sie da, tyle ze w wysokopradowych obwodach zasilania na MB zaczyna juz cos drgac od pola elektrycznego?...
**********************
Raczej nie, sprawdzane było z 550W i 400W pod nowymi konkretnymi zasilaczami.

Zanim ostatecznie się poddam :( to może coś jeszcze się uda z serwisem wybadać. Nawet jak się rusza kursorem po menu BIOS-u to już te piski się ujawniają.

Dzięki.

Awatar użytkownika
JoachimK
Posty: 3148
Rejestracja: środa 12 paź 2005, 00:00
Kontakt:

Re: Asus P5K - piski z płyty głównej

Post autor: JoachimK » czwartek 17 kwie 2008, 00:37

Nawet jak się rusza kursorem po menu BIOS-u to już te piski się ujawniają.
**********************

Takze wtedy, gdy tylko na pokladzie jest grafika? Mysz jest pod USB?

Dowiem sie, jak to u innych osob z P5k wyglada i dam znac.
Nie odpowiadam na porady via prywatny mail. Od tego jest to forum!

Awatar użytkownika
BigGuns
Posty: 248
Rejestracja: poniedziałek 28 lis 2005, 00:00

Re: Asus P5K - piski z płyty głównej

Post autor: BigGuns » czwartek 17 kwie 2008, 01:06

Dowiem sie, jak to u innych osob z P5k wyglada i dam znac....
**********************
mam p5k deluxe z core quad 6600 prawie rok, i odpukac-dziala wyśmienicie, nic nie piszczy. natomiast jak mówił wcześniej Joachim z tą płytą są inne problemy, słyszałem również o problemach ludzi z p5k premium(problemy z dyskami i drugim monitorem). z tego co widzę to chyba deluxe była najbardziej udaną płytą z tej serii.

Awatar użytkownika
Pan_Jabu
Posty: 1190
Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 00:00

Re: Asus P5K - piski z płyty głównej

Post autor: Pan_Jabu » czwartek 17 kwie 2008, 06:50

Mam P5K Deluxe, nic nie piszczy.

O jakich znanych problemach z P5K mówicie? Ja zauważyłem, że często mi się resetują ustawienia BIOSu, mimo iż bateria jest dobra, ale innych póki co nie mam...

Awatar użytkownika
Meduz
Posty: 181
Rejestracja: środa 09 cze 2004, 00:00

Re: Asus P5K - piski z płyty głównej

Post autor: Meduz » czwartek 17 kwie 2008, 08:41

Asus P5K3 Deluxe/WiFi-AP oraz Asus P5K to 2 płyty jakie używam z 2 i 4 rdzeniowcem i nie ma żadnego póki co problemu.

Pozdrawiam
[addsig]
RME Fireface800 plus RME ADI 8 DS, IgsAudio: Gloobus, DT, 2972, 1176, 2176, S-Type Mix Buss Compressor, APS Aeon...

ODPOWIEDZ