Macbook, Macbook Pro?

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Awatar użytkownika
Vibra
Posty: 282
Rejestracja: sobota 29 cze 2002, 00:00

Macbook, Macbook Pro?

Post autor: Vibra » poniedziałek 05 maja 2008, 09:06

Witam
Pytanie chyba bardziej do posiadaczy macków. Czy kupując Macbook, odczuję ogromną różnice. Z tego co widzę, srodek oba mają bardzo podobny tzn, procesor, dysk itd. Macbook ma zintegrowana grafikę ale czy do grania ma to tak wielkie znaczenie? Wersja pro ma Firewire 400 i 800 ale czytajac na forach wielu uzytkownikow wypowiada sie, ze lepiej zasilac FW przez zasilacz. Nie ma podswietlanych klawiszy i aluminiowej obodowy, oraz mniejsza matryca. Chodzi mi o to czy Ableton +kilka vst i granie na scenie - laptop = moduł Wystarczy Macbook, czy trzeba kupic macbook pro. Zaznaczam, ze nie chodzi mi o fajerwerki tylko maszyne do pracy i okrojony fundusz

Awatar użytkownika
BigGuns
Posty: 248
Rejestracja: poniedziałek 28 lis 2005, 00:00

Re: Macbook, Macbook Pro?

Post autor: BigGuns » poniedziałek 05 maja 2008, 10:58

...Witam
Pytanie chyba bardziej do posiadaczy macków. Czy kupując Macbook, odczuję ogromną różnice. Z tego co widzę, srodek oba mają bardzo podobny tzn, procesor, dysk itd. Macbook ma zintegrowana grafikę ale czy do grania ma to tak wielkie znaczenie? Wersja pro ma Firewire 400 i 800 ale czytajac na forach wielu uzytkownikow wypowiada sie, ze lepiej zasilac FW przez zasilacz. Nie ma podswietlanych klawiszy i aluminiowej obodowy, oraz mniejsza matryca. Chodzi mi o to czy Ableton +kilka vst i granie na scenie - laptop = moduł Wystarczy Macbook, czy trzeba kupic macbook pro. Zaznaczam, ze nie chodzi mi o fajerwerki tylko maszyne do pracy i okrojony fundusz...
**********************
spokojnie starczy, nawet najtańszy macbook

Pająk
Posty: 175
Rejestracja: wtorek 01 maja 2007, 00:00

Re: Macbook, Macbook Pro?

Post autor: Pająk » poniedziałek 05 maja 2008, 11:45

Czy ktoś pracuje na Macbook z kartą Motu 828 mk3?
Jakie wrażenia? Czy wszystko gra? Chodzi mi o odtwarzanie śladów na koncertach w Cubase LE lub ich nagrywanie. Ewentualnie zagranie na VST.

Awatar użytkownika
Vibra
Posty: 282
Rejestracja: sobota 29 cze 2002, 00:00

Re: Macbook, Macbook Pro?

Post autor: Vibra » poniedziałek 05 maja 2008, 12:50

**********************
spokojnie starczy, nawet najtańszy macbook...
**********************
A nie ma duzego znaczenia, ze jest taka mala matryca?

Montuno
Posty: 105
Rejestracja: piątek 24 gru 2004, 00:00

Re: Macbook, Macbook Pro?

Post autor: Montuno » poniedziałek 05 maja 2008, 13:25

...**********************
spokojnie starczy, nawet najtańszy macbook...
**********************
A nie ma duzego znaczenia, ze jest taka mala matryca?...
**********************
znaczenie ma... w przypadku gdy chcesz patrzec na matryce podczas koncertu lub w domu zamierzasz nagrywać projekty itd. Wtedy zawsze większy obszar będzie bardziej komfortowy(dla oka) niekoniecznie dla kieszeni.(Btw. Zwróć uwagę na Glossy i Mat- do grania w plenerze polecam napewno mat).

Jeżeli sprzętu chcesz używać "tylko" jako ("wtyczka" "modul") - to 13,3 powinno dać radę.

RME, MSP5, Yamacha P-120, Korg R-3, OSX

Awatar użytkownika
Vibra
Posty: 282
Rejestracja: sobota 29 cze 2002, 00:00

Re: Macbook, Macbook Pro?

Post autor: Vibra » poniedziałek 05 maja 2008, 14:20

......**********************
spokojnie starczy, nawet najtańszy macbook...
**********************
A nie ma duzego znaczenia, ze jest taka mala matryca?...
**********************
znaczenie ma... w przypadku gdy chcesz patrzec na matryce podczas koncertu lub w domu zamierzasz nagrywać projekty itd. Wtedy zawsze większy obszar będzie bardziej komfortowy(dla oka) niekoniecznie dla kieszeni.(Btw. Zwróć uwagę na Glossy i Mat- do grania w plenerze polecam napewno mat).

Jeżeli sprzętu chcesz używać "tylko" jako ("wtyczka" "modul") - to 13,3 powinno dać radę.

...
**********************
powinien dac rade:)???
Z tego co widze to tam jest proce 2,4-2GB ramu itd. z tego co widze to parametry super. Ciekawe czy tez na nim sa trzaski jak na moim pc. Tak nawiasem czy jesli karte mam na FW Texas czy z macbook nie bedzie sie to gryzlo jak w pc?

Montuno
Posty: 105
Rejestracja: piątek 24 gru 2004, 00:00

Re: Macbook, Macbook Pro?

Post autor: Montuno » poniedziałek 05 maja 2008, 14:42

.........**********************
spokojnie starczy, nawet najtańszy macbook...
**********************
A nie ma duzego znaczenia, ze jest taka mala matryca?...
**********************
znaczenie ma... w przypadku gdy chcesz patrzec na matryce podczas koncertu lub w domu zamierzasz nagrywać projekty itd. Wtedy zawsze większy obszar będzie bardziej komfortowy(dla oka) niekoniecznie dla kieszeni.(Btw. Zwróć uwagę na Glossy i Mat- do grania w plenerze polecam napewno mat).

Jeżeli sprzętu chcesz używać "tylko" jako ("wtyczka" "modul") - to 13,3 powinno dać radę.

...
**********************
powinien dac rade:)???
Z tego co widze to tam jest proce 2,4-2GB ramu itd. z tego co widze to parametry super. Ciekawe czy tez na nim sa trzaski jak na moim pc. Tak nawiasem czy jesli karte mam na FW Texas czy z macbook nie bedzie sie to gryzlo jak w pc?...
**********************
Piszesz ableton + kilka vst. Kilka ( to ile? - napewno więcej niż 1), jednak w potocznej mowie rozumiem że ich około 4).
Zatem jeżeli chcesz odpalić Ivory, East west orkiestre, do tego jakies Drum kit from hell, albo inne cuda) to poprostu może się pamięć zatkać...
Bo przecież prócz tego będzie jakiś aranż jechać w abletonie. (czyli kilka sćieżek dodatkowo).

Jedno co Ci mogę powiedzieć, sam jestem nowym użytkownikiem MB tyle że pro. Myślę, że nie pożałujesz przesiadki z Windy.
Zmień sobie dysk na 7200. Mi poki co się nie przytyka, komfort pracy niesamowity,a pozakupie logica, nie uzywam poki co zadnych dodatkowych pluginow ani vst, moze szok musi opasc bym zaczal widziec wady... Poki co przesiadka z cubase na logica. (nie zauwazalna, czyli nie było walki z przyzwyczajeniami żadnej).

Pozdrawiam.


RME, MSP5, Yamacha P-120, Korg R-3, OSX

Awatar użytkownika
Vibra
Posty: 282
Rejestracja: sobota 29 cze 2002, 00:00

Re: Macbook, Macbook Pro?

Post autor: Vibra » poniedziałek 05 maja 2008, 15:03




Jedno co Ci mogę powiedzieć, sam jestem nowym użytkownikiem MB tyle że pro. Myślę, że nie pożałujesz przesiadki z Windy.
Zmień sobie dysk na 7200. Mi poki co się nie przytyka, komfort pracy niesamowity,a pozakupie logica, nie uzywam poki co zadnych dodatkowych pluginow ani vst, moze szok musi opasc bym zaczal widziec wady... Poki co przesiadka z cubase na logica. (nie zauwazalna, czyli nie było walki z przyzwyczajeniami żadnej).

Pozdrawiam.


...
**********************
W zasadzie bede uzywał Abletona,Pro53,Fm8,Albino3,Hypersonic,Massive,Nexus nic wiecej.Natomiast zeby nie jezdzic po studiach i cos nagrac Logic ale nie na scenie. Tak wlasnie widze, ze maki pro z wyperzedazy maja slabszy procek niz macbooki te nowe. A jak by nie patrzec za roznice miedzy nimi mozna kupic logic8.Mozna wiedziec jaka masz karte

Montuno
Posty: 105
Rejestracja: piątek 24 gru 2004, 00:00

Re: Macbook, Macbook Pro?

Post autor: Montuno » poniedziałek 05 maja 2008, 15:18

...


Jedno co Ci mogę powiedzieć, sam jestem nowym użytkownikiem MB tyle że pro. Myślę, że nie pożałujesz przesiadki z Windy.
Zmień sobie dysk na 7200. Mi poki co się nie przytyka, komfort pracy niesamowity,a pozakupie logica, nie uzywam poki co zadnych dodatkowych pluginow ani vst, moze szok musi opasc bym zaczal widziec wady... Poki co przesiadka z cubase na logica. (nie zauwazalna, czyli nie było walki z przyzwyczajeniami żadnej).

Pozdrawiam.


...
**********************
W zasadzie bede uzywał Abletona,Pro53,Fm8,Albino3,Hypersonic,Massive,Nexus nic wiecej.Natomiast zeby nie jezdzic po studiach i cos nagrac Logic ale nie na scenie. Tak wlasnie widze, ze maki pro z wyperzedazy maja slabszy procek niz macbooki te nowe. A jak by nie patrzec za roznice miedzy nimi mozna kupic logic8.Mozna wiedziec jaka masz karte...
**********************
Trochę, nie precyzyjnie się wyrażam.

Zatem:
nie namawiam na logica -chociaz przyjemny...(pewno rzecz wzgledna jak dla kogo).

Ableton z tego co slyszalem(zaznaczam tylko slyszalem, nigdy nie uzywalem) to bardzo fajne narzedzie do live-owych rzeczy.

Na dzien dzisiejszy nie mam zadnej karty... (planowana najprawdopodobniej rme fireface 400, lub byc moze agpogee ensamblee)-jestem w trakcie czytania i przymiarki do jakieś karty).

Na chipsecie w MBPro (zrobilem ze 4 "piosenki" uzywajac pokladowych vst + pluginy) i nic sie nie przytyka. Grałem również na MainStage ( i też daje rade), a to przeciez "tylko" chipset.

RME, MSP5, Yamacha P-120, Korg R-3, OSX

richtig
Posty: 845
Rejestracja: wtorek 17 maja 2005, 00:00

Re: Macbook, Macbook Pro?

Post autor: richtig » poniedziałek 05 maja 2008, 15:42

Ekran w Macbookach owszem, mały 13 cali, ale rozdzielczość jak z 15calowych (1280x800). Komfortowo można robić nawet dość duże prjekty w abletonie, kawetia przyzwyczajenia. Gram na MB zazwyczaj w klubach, zdarzyło mi się kilka razy w plenerze i owszem - kiepsko widać. (ekran błyszczący, nie jestem pewiej czy macbooki miewają matowe). W domowym studiu zawsze można do niego podłączyć drugi monitor (acz z powodu niskiej wydajności zintegrowanej grafiki w mb chyba w ograniczonej rozdzielczośći max).
No i dużą zaletą macbooków (jak i chyba pro - zapewne jest to kwestia Core Audio) jest baaaardzo wydajna zintegrowana karta muz. Nieraz już nagrywałem na niej coś z klawisza, jak nie chciało mi się podłączać fireboxa)
www.myspace.com/pchelki

ODPOWIEDZ