Intro z gry - mogę zrobić cover?

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
Awatar użytkownika
djco
Posty: 37
Rejestracja: piątek 17 lut 2006, 00:00

Intro z gry - mogę zrobić cover?

Post autor: djco » poniedziałek 08 lut 2010, 17:38

Może ktoś wytłumaczy laikowi następującą kwestię:



Barry Leitch, wiele lat temu skomponował utwór do gry na komputer AMIGA. Jest to intro z gry Lotus Turbo Challenge 2. Zrobiem w domowych warunkach cover tego utworu. Moje pytanie brzmi - czy moge wykorzystac ten moj cover do prezentacji polegajacej na pokazaniu mozliwosci programu komputerowego ?  Chcialbym aby wszystko bylo legalnie.



Z gory przepraszam za brak polskiej czcionki w polowie mojego postu, ale cos sie z klawiatura stalo.



Muzyk

kami
Posty: 109
Rejestracja: niedziela 04 wrz 2005, 00:00

Re: Intro z gry - mogę zrobić cover?

Post autor: kami » poniedziałek 08 lut 2010, 19:02

...
Może ktoś wytłumaczy laikowi następującą kwestię:

Barry Leitch, wiele lat temu skomponował utwór do gry na komputer AMIGA. Jest to intro z gry Lotus Turbo Challenge 2. Zrobiem w domowych warunkach cover tego utworu. Moje pytanie brzmi - czy moge wykorzystac ten moj cover do prezentacji polegajacej na pokazaniu mozliwosci programu komputerowego ?  Chcialbym aby wszystko bylo legalnie.

Z gory przepraszam za brak polskiej czcionki w polowie mojego postu, ale cos sie z klawiatura stalo.
...
 


 


PO adin..nie ma czegoś takiego jak cover..cover to chałupnicza .obiegowa nazwa czegoś tam..


po dwa.. zrobiłeś remiks muzyki do gry komputerowej a w związku z  tym, w świetle prawa


musisz miec zgodę właściciela /autora/ muzy..


jeśli prezentacja będzie pokazywana w domu dla znajomych , to oky, jeśli w eter to kłopoty...





jestem entuzjastą realizacji komputerowej

Awatar użytkownika
djco
Posty: 37
Rejestracja: piątek 17 lut 2006, 00:00

Re: Intro z gry - mogę zrobić cover?

Post autor: djco » poniedziałek 08 lut 2010, 19:18

...Może ktoś wytłumaczy laikowi następującą kwestię: Barry Leitch, wiele lat temu skomponował utwór do gry na komputer AMIGA. Jest to intro z gry Lotus Turbo Challenge 2. Zrobiem w domowych warunkach cover tego utworu. Moje pytanie brzmi - czy moge wykorzystac ten moj cover do prezentacji polegajacej na pokazaniu mozliwosci programu komputerowego ?  Chcialbym aby wszystko bylo legalnie. Z gory przepraszam za brak polskiej czcionki w polowie mojego postu, ale cos sie z klawiatura stalo. ... 
 
PO adin..nie ma czegoś takiego jak cover..cover to chałupnicza .obiegowa nazwa czegoś tam..
po dwa.. zrobiłeś remiks muzyki do gry komputerowej a w związku z  tym, w świetle prawa
musisz miec zgodę właściciela /autora/ muzy..
jeśli prezentacja będzie pokazywana w domu dla znajomych , to oky, jeśli w eter to kłopoty...



Dzieki za odpowiedz.

Z tego co wiem to remiksem okresla sie przerobiony oryginalny utwor, z wykozystaniem oryginalnych sampli z teg utworu, a cover jest to kompletna przerobka istniejacego juz utworu bez wykozrystywania jej oryginalnych sladow. Chyba ze sie myle.
Muzyk

Goddard
Posty: 208
Rejestracja: piątek 28 lip 2006, 00:00

Re: Intro z gry - mogę zrobić cover?

Post autor: Goddard » poniedziałek 08 lut 2010, 20:20

...
Barry Leitch, wiele lat temu skomponował utwór do gry na komputer AMIGA. Jest to intro z gry Lotus Turbo Challenge 2. Zrobiem w domowych warunkach cover tego utworu. Moje pytanie brzmi - czy moge wykorzystac ten moj cover do prezentacji polegajacej na pokazaniu mozliwosci programu komputerowego ?  Chcialbym aby wszystko bylo legalnie.

...
 


 


Wszystko zależy od tego, czy będziesz czerpać ze swojej produkcji korzyści majątkowe albo czy zamierzasz przekazać/odsprzedać autorskie prawa majątkowe osobom trzecim. Jeśli nie - możesz całkowicie legalnie zrobić remiks, podając oczywiście autora oryginału. A jeśli tak, to konieczna jest umowa z Leitchem.


 


Niezależnie od rodzaju projektu zwykła ludzka przyzwoitość nakazuje napisać do autora i zapytać, czy nie ma nic przeciwko. Z tego co wiem Leitch ma spory sentyment do czasów amigowych i przypuszczam, że Ci odpisze. Przy okazji poznasz ciekawą postać. Myślę, że warto. Znajdziesz go tu: http://www.barryleitch.com/


 


 


Awatar użytkownika
matiz
Posty: 3424
Rejestracja: poniedziałek 29 wrz 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Intro z gry - mogę zrobić cover?

Post autor: matiz » poniedziałek 08 lut 2010, 21:02

PO adin..nie ma czegoś takiego jak cover..cover to chałupnicza .obiegowa nazwa czegoś tam..

po dwa.. zrobiłeś remiks


 


No, pewno.


http://en.wikipedia.org/wiki/Cover_version
http://en.wikipedia.org/wiki/Remix


Dwa razy pudlo...


Awatar użytkownika
djco
Posty: 37
Rejestracja: piątek 17 lut 2006, 00:00

Re: Intro z gry - mogę zrobić cover?

Post autor: djco » poniedziałek 08 lut 2010, 23:26

...Barry Leitch, wiele lat temu skomponował utwór do gry na komputer AMIGA. Jest to intro z gry Lotus Turbo Challenge 2. Zrobiem w domowych warunkach cover tego utworu. Moje pytanie brzmi - czy moge wykorzystac ten moj cover do prezentacji polegajacej na pokazaniu mozliwosci programu komputerowego ?  Chcialbym aby wszystko bylo legalnie. ... 
 
Wszystko zależy od tego, czy będziesz czerpać ze swojej produkcji korzyści majątkowe albo czy zamierzasz przekazać/odsprzedać autorskie prawa majątkowe osobom trzecim. Jeśli nie - możesz całkowicie legalnie zrobić remiks, podając oczywiście autora oryginału. A jeśli tak, to konieczna jest umowa z Leitchem.
 
Niezależnie od rodzaju projektu zwykła ludzka przyzwoitość nakazuje napisać do autora i zapytać, czy nie ma nic przeciwko. Z tego co wiem Leitch ma spory sentyment do czasów amigowych i przypuszczam, że Ci odpisze. Przy okazji poznasz ciekawą postać. Myślę, że warto. Znajdziesz go tu: http://www.barryleitch.com/
 
 
Tak - z jego stroną zapoznałem się już jakiś czas temu i tak jak napisałeś chcę osobiście go o to zapytać, bo tego wymaga zarówno kultura człowieka jak ii szacunek dla samego twórcy. Chciałbym też umieścić jego nazwisko jako autora, natomiast co do samego aranżu, to sprawa ma się tak, że aranż zrobiłem z sentymentu i dla samego siebie, a inna osoba chciała by go wykorzystać do krótkiej prezentacji programu komputerowego, za który to program będzie pobierana opłata, natomiast sama prezentacja będzie darmowa i ma trwać około 2 tygodnie po czym ma zniknąć z neta ( o ile to w ogóle możliwe żeby coś znikło zupełnie z internetu).
Muzyk

Awatar użytkownika
oneman
Posty: 523
Rejestracja: środa 01 maja 2002, 00:00

Re: Intro z gry - mogę zrobić cover?

Post autor: oneman » wtorek 09 lut 2010, 12:52

Wszystko zależy od tego, czy będziesz czerpać ze swojej produkcji korzyści majątkowe albo czy zamierzasz przekazać/odsprzedać autorskie prawa majątkowe osobom trzecim. Jeśli nie - możesz całkowicie legalnie zrobić remiks, podając oczywiście autora oryginału. A jeśli tak, to konieczna jest umowa z Leitchem.

----------------------------

Niezupełnie.
Dopóki przeróbka (utwór powstały na podstawie innego utworu) służy wyłącznie twórcy na użytek własny, to żadna zgoda właścicieli praw autorskich do utworu wykorzystanego nie jest potrzebna.
Jeśli jednak przeróbka ma zostać rozpowszechniona to wymagane są odpowiednie zgody właścicieli autorskich praw majątkowych do dzieła wykorzystanego.

I nie ma tu znaczenia czy będziemy z przerobionego utworu czerpać korzyści majątkowe czy też nie.
Jeśli rozpowszechnimy przerobiony utwór zupełnie za darmo, to nie zmieni to faktu, że będziemy potrzebowali odpowiednich zgód na wykorzystanie utworu pierwotnego.

tomkat_75
Posty: 170
Rejestracja: piątek 20 mar 2009, 00:00

Re: Intro z gry - mogę zrobić cover?

Post autor: tomkat_75 » wtorek 09 lut 2010, 20:55

Dopóki przeróbka (utwór powstały na podstawie innego utworu) służy wyłącznie twórcy na użytek własny, to żadna zgoda właścicieli praw autorskich do utworu wykorzystanego nie jest potrzebna.
Jeśli jednak przeróbka ma zostać rozpowszechniona to wymagane są odpowiednie zgody właścicieli autorskich praw majątkowych do dzieła wykorzystanego.

I nie ma tu znaczenia czy będziemy z przerobionego utworu czerpać korzyści majątkowe czy też nie.
Jeśli rozpowszechnimy przerobiony utwór zupełnie za darmo, to nie zmieni to faktu, że będziemy potrzebowali odpowiednich zgód na wykorzystanie utworu pierwotnego....
 


Czy to znaczy że na koncercie grając czyiś utwór potrzebuję zgody autora????? Czy wszyscy artyści którym wpadnie do głowy nagrać na płycie czyjś utwór i wydać muszą mieć zgodę???? ;) Czy może sedno waszej dyskusji tkwi w definicji przeróbki? Bo zagranie od podstaw czyjegoś utworu, nawet w nuta w nutę to chyba nie jest przeróbka. Ciekawe czy np Dream Theater grając koncet Dark Side of the Moon i wydając go na płycie i DVD prosili o zgodę Floydów?


 


tomkat_75
Posty: 170
Rejestracja: piątek 20 mar 2009, 00:00

Re: Intro z gry - mogę zrobić cover?

Post autor: tomkat_75 » wtorek 09 lut 2010, 23:34

He... Zeczywiście prawo mówi w ten sposób...


Art. 2.
1. Opracowanie cudzego utworu, w szczególności tłumaczenie, przeróbka, adaptacja, jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego.
2. Rozporządzanie i korzystanie z opracowania zależy od zezwolenia twórcy utworu pierwotnego (prawo zależne), chyba że autorskie prawa majątkowe do utworu pierwotnego wygasły. W przypadku baz danych spełniających cechy utworu zezwolenie twórcy jest konieczne także na sporządzenie opracowania.
3. Twórca utworu pierwotnego może cofnąć zezwolenie, jeżeli w ciągu pięciu lat od jego udzielenia opracowanie nie zostało rozpowszechnione. Wypłacone twórcy wynagrodzenie nie podlega zwrotowi.
4. Za opracowanie nie uważa się utworu, który powstał w wyniku inspiracji cudzym utworem.
5. Na egzemplarzach opracowania należy wymienić twórcę i tytuł utworu pierwotnego.


Jest tam słowo "rozpowszechnione". Czyli mniemam że można grać na koncertach, bo to jeszcze nie rozpowszechnione. Chyba że "rozpowszechnieniem" w pełnym tego słowa znaczeniu nazwiemy "rozpowszechnienie" utworu wśród ludzi obecnych na koncercie poprzez wykonanie go.


Awatar użytkownika
dynamicznyPalec
Posty: 9
Rejestracja: piątek 02 kwie 2010, 00:00

Re: Intro z gry - mogę zrobić cover?

Post autor: dynamicznyPalec » niedziela 02 maja 2010, 20:58

 Nie chcę dublować tematów więc odnawiam ten.


 


Mnie osobiście ciekawi kwestia starych gier i muzyki z nich.


Jezeli jakaś gra ma X lat to często firma odpowiedzialna za produkcję ów gry udostępnia ją za darmo.


Więc jak sie można domyślić muzyka z niej też jest darmowa co samo przez się sie rozumie.


I tu moje pytanie...



Skoro muzyka jest darmowa , to czy można wykorzystać pliki midi takiej czy innej kompozycji z darmowej gry?


Wydaje mi się że nie trzeba by było przy tym nic płacić tylko wymienić autora kompozycji?


ODPOWIEDZ