Adaptacja akustyczna - trudne pomieszczenie

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Awatar użytkownika
mateo_u
Posty: 3
Rejestracja: piątek 31 paź 2014, 00:00

Adaptacja akustyczna - trudne pomieszczenie

Post autor: mateo_u » piątek 31 paź 2014, 15:02

Witam.


W moim pokoju mam problem z dolnym pasmem, zauważyłem, że jak odsunę łóżko i usiądę w tamtym miejscu, gdzie ono stało dolne pasmo staje się dużo mocniejsze i wyraźniejsze.


Setupy były już różne, raz biurko stało pod tą pustą ścianą działową, ale myślałem, że słabe doły są właśnie przez nią, stąd obecne ustawienie.
Jeśli chodzi o ustawienie biurka pod ścianą z oknem, to sprawa ma się tak, że biurko musiałoby stać całkowicie w rogu (czyli jeden z monitorów musiałby być w rogu), ze względu na to, że łóżko nie wejdzie na wymiar i musiałoby stać tak 'dziko' odsunięte prawie na środek pokoju.


Moim planem jest wypchanie tej ściany działowej watą szklaną, to powinno w czymś pomóc. Miałem w planach zostawienie biurka w tym miejscu, w którym jest i pobawienie się w kupno i przyklejanie paneli, ale czytałem, że jest to średnie wyjście i nieumiejętne dobranie takich materiałów może tylko pogorszyć sprawę...


Zamieszczam odręczny schemat pokoju, niestety jak widać, mój skill rysowniczy jest na poziomie podstawówki :|




Mogę porobić i wrzucić jeszcze faktyczne zdjęcia pokoju, jeśli to pomoże.


fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna - trudne pomieszczenie

Post autor: fallworm » piątek 31 paź 2014, 15:08

Jakie są wymiary pomieszczenia?


Jakim sprzętem nagłaśniasz?


Czego oczekujesz po dźwięku? Być może poziom niskich częstotliwości jest w porządku, tylko wydaje Ci się, że chcesz więcej.


fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna - trudne pomieszczenie

Post autor: fallworm » piątek 31 paź 2014, 15:10

Przepraszam za dubel. Widze, że stoją monitory krk. Odsuń je od ścian - to przedewszystkim. Nie może jeden stać w rogu.


Awatar użytkownika
mateo_u
Posty: 3
Rejestracja: piątek 31 paź 2014, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna - trudne pomieszczenie

Post autor: mateo_u » sobota 01 lis 2014, 22:16

Chcę, żeby doły niskie częstotliwości były bardziej czyste i mocniejsze, kiedy siedzę w pozycji trójkąta równobocznego. Jak już wcześniej pisałem doły grają lepiej dopiero, kiedy odsunę się od biurka na trochę większą odległość...


Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna - trudne pomieszczenie

Post autor: MB » sobota 01 lis 2014, 22:36

To, ze reprodukcja niskich tonów znacząco zależy od punktu odsłuchu świadczy o obecności fali stojącej, a więc i rezonansów w pomieszczeniu. To dość oczywisty efekt braku adaptacji. Musisz zrobić pomiary charakterystyki i przygotować się na sporo pracy konstrukcyjnej lub budżet na zakup pułapek basowych. Użyj wyszukiwarki, żeby znaleźć na forum porady, jak się do tego zabrać.

Adaptacji akustycznej NIE robi się żadną watą szklaną. Ukrywanie miękkiego materiału za jedną ścianą, a pozostawienie pozostałych bez adaptacji to niedobry pomysł (duże koszty, niewielki efekt)

Awatar użytkownika
mateo_u
Posty: 3
Rejestracja: piątek 31 paź 2014, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna - trudne pomieszczenie

Post autor: mateo_u » niedziela 02 lis 2014, 12:18

...To, ze reprodukcja niskich tonów znacząco zależy od punktu odsłuchu świadczy o obecności fali stojącej, a więc i rezonansów w pomieszczeniu. To dość oczywisty efekt braku adaptacji. Musisz zrobić pomiary charakterystyki i przygotować się na sporo pracy konstrukcyjnej lub budżet na zakup pułapek basowych. Użyj wyszukiwarki, żeby znaleźć na forum porady, jak się do tego zabrać.

Adaptacji akustycznej NIE robi się żadną watą szklaną. Ukrywanie miękkiego materiału za jedną ścianą, a pozostawienie pozostałych bez adaptacji to niedobry pomysł (duże koszty, niewielki efekt)...
 




Myślałem właśnie o tym, że w rogi tam gdzie monitory dać ćwierćwalce (basstrapy), tylko nie wiem za brdzbardzo na co patrzeć przydoborze.


fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Adaptacja akustyczna - trudne pomieszczenie

Post autor: fallworm » wtorek 04 lis 2014, 08:59

...
Adaptacji akustycznej NIE robi się żadną watą szklaną. Ukrywanie miękkiego materiału za jedną ścianą, a pozostawienie pozostałych bez adaptacji to niedobry pomysł (duże koszty, niewielki efekt)...
 


Akustyki dopiero się zaczynam uczyć, pewnie trochę minie nim przeczytam książki, które nagromadziłem ale chciałbym przedyskutować powiązany temat.


 


Otóż mam jedno małe pomieszczenie "odsłuchowe" w mieszkaniu. Mniej więcej łącznie 5-6 metrów ^2. Miałem problem z nierównym "rozlożeniem" niskich częstotliwości. Najbardziej dla mnie dokuczliwe były harmoniczne modu "wskrośnego" (od sufitu do podłogi). Generalnie sprowadzało się do tego, że w odsłuchu niskich częstotliwości robił się grzebień - w zależności od częstotliwości raz było słychać dźwięk raz nie, mimo, że w źródle było zapełnione całe pasmo. Trochę to śmiesznie brzmiało. No ale problem był problemem, więc zaprosiłem znajmego akustyka, który zalecił w rozmowie "przy kielichu", żeby z sufitu zrobić absorber energii. Więc ułożyłem 30 cm wełny mineralniej nazwanej handolowo - Akumata na całej przestrzeni sufitu. Problem przestał być odczuwalny, tak jak by go nie było (w porównaniu z tym co było wcześniej).


Co mogłem zrobić lepiej?


Akustyk332
Posty: 2
Rejestracja: środa 10 lip 2019, 10:25

Re: Adaptacja akustyczna - trudne pomieszczenie

Post autor: Akustyk332 » wtorek 06 sie 2019, 10:31

Jeśli mogę jakoś doradzić to polecam skontaktować się z firmą Architected Sound, która zajmuje się adaptacjami akustycznymi, a przy tym pomiarami hałasu i doradztwem technicznym. Mi pomogli w urządzeniu sali prób dla zespołu. Zajęli się tym na najwyższym poziomie. Cena nie była zbyt niska, ale uważam że było warto. Polecam się z nimi skontaktować.

ODPOWIEDZ